Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-15, 14:09 Autor: Witold Wośtak

Przede wszystkim opony i plastiki. Tony śmieci na opolskim odcinku autostrady A4

Remont cząstkowy na opolskim odcinku autostrady A4 [fot. Witold Wośtak]
Remont cząstkowy na opolskim odcinku autostrady A4 [fot. Witold Wośtak]
R. Piechaczek, R. Pydych i A. Tromsa [fot. Witold Wośtak]
R. Piechaczek, R. Pydych i A. Tromsa [fot. Witold Wośtak]
Nawet 50 metrów sześciennych śmieci każdego miesiąca usuwa z opolskiego odcinka autostrady A4 firma odpowiedzialna za utrzymanie trasy. Dodajmy, że taka ilość dotyczy wyłącznie pasa drogowego.
Arkadiusz Tromsa, kierownik Rejonu w Brzegu opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, mówi o ilości pozostałych śmieci przy opolskim odcinku A4.

- Do tego dochodzą śmieci zbierane z miejsc obsługi podróżnych, co daje kolejne 50 metrów sześciennych odpadów w skali miesiąca. Duży procent stanowią też opony czy strzępy opon oraz inne elementy plastikowe. Tu chodzi o około 30 ton, jednak przy tym problemie mówimy w skali roku.

Radosław Piechaczek, dyrektor handlowy Regionu Południowo-Wschodniego firmy ZABERD, odpowiedzialnej za utrzymanie A4, mówi o codziennej pracy w sezonie letnim.

- Koszenie, sprzątanie, zabezpieczenie w miejscach obsługi podróżnych, aby mogli wygodnie korzystać. Do tego oczywiście wszelkiego rodzaju prace remontowo-budowlane. Niektóre są związane z wypadkami drogowymi, kiedy trzeba naprawić bariery lub inne urządzenia zabezpieczające. Są prace bitumiczne, inne wiążą się z oznakowaniem, są także roboty estetyczne i remontowo-budowlane na obiektach mostowych.

Prace na A4 w okresie wiosenno-letnim pochłoną około pięciu milionów złotych.

Tymczasem zimowe utrzymanie opolskiego odcinka autostrady, odcinka S11 i dróg krajowych w naszym regionie kosztowało blisko 22 miliony złotych. - Zużyliśmy ponad 14 tysięcy ton soli, a zapotrzebowanie prognozujemy na podstawie 7 wcześniejszych lat - mówi Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA.

- Dla województwa opolskiego te prognozy w ostatnich latach są na poziomie około 15 tysięcy ton soli – w ten sposób prognozowaliśmy również w ubiegłym roku. Zużyliśmy 14,3 tysiąca ton, więc praktycznie mieścimy się w naszych szacunkach.

Dodajmy, opolski odcinek A4 ma około 170 kilometrów, licząc jezdnie w obu kierunkach.
Arkadiusz Tromsa
Radosław Piechaczek
Rafał Pydych

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »