Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-12, 12:03 Autor: Witold Wośtak

Test wiedzy, tor przeszkód i strzelanie. Nastolatkowie na turnieju klas mundurowych

VII Drużynowy Turniej Klas Mundurowych Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
VII Drużynowy Turniej Klas Mundurowych Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
VII Drużynowy Turniej Klas Mundurowych Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
VII Drużynowy Turniej Klas Mundurowych Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
VII Drużynowy Turniej Klas Mundurowych Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
VII Drużynowy Turniej Klas Mundurowych Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
Reprezentacje jedenastu szkół rywalizują w 7. Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego. Każda drużyna składa się z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców.
Pierwszą część zorganizowano w hali Politechniki Opolskiej przy ulicy Prószkowskiej, a wczesnym popołudniem rywalizacja przeniesie się na strzelnicę w Opolu-Grudzicach.

Dariusz Sobków, dyrektor Zespołu Szkół w Prószkowie, która jest organizatorem, mówi o przebiegu turnieju.

- Rozpoczęliśmy testem wiedzy o służbach mundurowych, a później dwie równolegle rozgrywane konkurencje, czyli test z pierwszej pomocy i drużynowa próba sprawnościowa. Młodzież musi w niej współpracować, przenosić ciężkie manekiny i czołgać się. Co ważne, startują razem, a ostatni wyłącza czas. Dobra współpraca jest niezbędna do uzyskania dobrego wyniku.

Armand Bednarz, były funkcjonariusz policji jednostek specjalnych i sędzia główny zawodów, podkreśla, że największy nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo nastolatków. To dotyczy między innymi toru przeszkód.

- Mamy do pokonania równoważnie i przeszkody w parterze, gdzie trzeba przemieścić potencjalnego rannego, którym oczywiście jest fantom. Pracę musi wykonywać cały zespół. To samo dotyczy pokonanie przeszkód typu skrzynie o różnej wysokości - nosze muszą być przez wszystkich jednocześnie podnoszone i opuszczane ze względu na bezpieczeństwo fantoma, czyli w rzeczywistości byłby to ranny człowiek.

Dominika i Karol, uczniowie klasy policyjnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, oceniają, że turniej to dobra okazja do sprawdzenia się.

- Myślę, że dla nas współpraca nie jest jakimkolwiek problemem. Zawsze działamy w zgodzie - jedna osoba wydaje polecenie koledze czy koleżance, a ta druga osoba robi to bez wahania.

- Nie ma w tym aspekcie najmniejszego problemu, bo współpraca jest zawsze. Myślę, że przede wszystkim chodzi o dobrą komunikację ze sobą, niekoniecznie na co dzień, ale w takcie zadań. Aby dobrze działać, trzeba wydawać dobre polecenia i sukces zależy głównie od tego.

Dodajmy, Radio Opole objęło turniej klas mundurowych patronatem medialnym.
Dariusz Sobków
Armand Bednarz
Dominika i Karol

Wiadomości z regionu

2024-05-23, godz. 11:44 Śmiertelne potrącenie pieszego na DK 41 w Prudniku. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, mamy ruch wahadłowy na dk 41 w Prudniku. Jak przekazuje Punkt Informacji Drogowej w Opolu, dziś (23.05) około godz. 10:50 doszło tam do śmiertelnego… » więcej 2024-05-23, godz. 11:17 Rejs dookoła Islandii. Przed załogą jachtu "Opole" duże wyzwanie Opole dookoła Islandii - w taki rejs wybiera się kapitan Andrzej Kopytko wraz z załogą. » więcej 2024-05-23, godz. 11:10 Adam Żurek - pełniącym obowiązki dyrektora Elektrowni Opole Mirosław Pietrucha nie jest już dyrektorem Elektrowni Opole. Na stanowisko wrócił Adam Żurek. Na stronie internetowej spółki widnieje informacja, że jest… » więcej 2024-05-23, godz. 09:47 Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla pieszych [INTERWENCJA] - Codziennie ryzykujemy swoje życie - tak mówią mieszkańcy Chmielowic, którzy interweniują w Radiu Opole w sprawie przejścia dla pieszych. Przy ulicy Centralnej… » więcej 2024-05-23, godz. 09:45 Syreny i blokada drogi wojewódzkiej 454. Mieszkańcy walczą o obwodnicę Jak zapowiadali, tak zrobili. Grupa mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, domagająca się dokończenia budowy obwodnicy, zablokowała dziś (23.05) o godz. 9:00… » więcej 2024-05-23, godz. 08:27 Może zagrzmieć. Jest alert pogodowy dla 3 powiatów w regionie Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Wydali pogodowy alert pierwszego stopnia dla powiatów głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego. » więcej 2024-05-23, godz. 08:00 Znikają małe sklepy w Prudniku. Gmina udostępni puste lokale młodym przedsiębiorcom Coraz więcej zamkniętych sklepów i lokali usługowych w Prudniku. Lokalni przedsiębiorcy likwidują działalność, ponieważ nie wytrzymują konkurencji z… » więcej 2024-05-22, godz. 20:00 Głuchołazy i Zlate Hory wspólnie po auta dla strażaków Głuchołazy i czeskie Zlate Hory chcą wspólnie kupować samochody ratowniczo-gaśnicze dla swoich jednostek OSP. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na pograniczu… » więcej 2024-05-22, godz. 19:00 Likwidacja walcowni Andrzej uderzy w budżet gminy. Burmistrz chce pomóc mieszkańcom „To dramatyczna informacja dla całej gminy Zawadzkie” - tak wiadomość o likwidacji Walcowni Rur Andrzej komentuje burmistrz gminy Michał Rytel. Przypomnijmy… » więcej 2024-05-22, godz. 18:00 Co dalej z odlewnią żeliwa w Nysie. Do PUP-u wpłynął wniosek o możliwych zwolnieniach grupowych Czy dojdzie do zwolnień grupowych w Nysie? Powiatowy Urząd Pracy otrzymał zgłoszenie od właściciela nyskiej odlewni żeliwa, który wystawił zakład na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »