Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-02, 16:59 Autor: Jakub Biel

Przeciwko "betonozie". Trzecia Droga chce zadbać o zieleń i klimat

Konferencja prasowa Trzeciej Drogi [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa Trzeciej Drogi [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa Trzeciej Drogi [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa Trzeciej Drogi [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa Trzeciej Drogi [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa Trzeciej Drogi [fot. Sławomir Mielnik]
Kandydaci Trzeciej Drogi w wyborach samorządowych sprzeciwiają się wszechobecnej - ich zdaniem - betonozie i chcą przywrócenia zieleni na terenach miejskich. Apelują o zadbanie o bioróżnorodność i zapowiadają walkę o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła.
- Chcemy zadbać o zieleń w mieście. Proszę sobie wyobrazić plac Kopernika kolo galerii handlowej wypełniony zielenią – mówi Małgorzata Besz-Janicka, kandydatka Trzeciej Drogi do Rady Miasta Opola.

- Niestety, mamy wielkie przestrzenie kamienia, które się nagrzewają, gdzie woda się nie ma gdzie zatrzymać. Tam można by było zrobić nad parkingiem duże przestrzenie miejskie z zielenią, z drzewami, bez tej betonozy. Niestety, tak nie zrobiono. Może się da trochę tych kamieni „złamać” w następnej kadencji.

- Chcemy zabiegać także już na poziomie samorządu o klimat – mówi Marcin Oszańca, kandydat Trzeciej Drogi do Sejmiku Województwa Opolskiego.

- Dzisiaj inwestowanie w jakiekolwiek paliwa kopalne jest stratą czasu i stratą pieniędzy. Najważniejsze jest to, aby w środkach europejskich znalazły się dofinansowania na wymianę źródeł ciepła wynoszące co najmniej 80%. Na pompy ciepła, na panele fotowoltaiczne.

Wśród pomysłów kandydatów Trzeciej Drogi było również wprowadzenie zielonych stref miejskich, na które wpływ mogliby mieć sami mieszkańcy. Ci, w wyniku konkursu mogliby odpowiednio zaprojektować najbliższe otoczenie, w którym królowałaby zieleń.
Małgorzata Besz-Janicka
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2024-04-12, godz. 12:31 Posadź drzewo z Nadleśnictwem Opole. Akcja SadziMY przyciągnęła tłumy Buk, jarząb czy dąb - to tylko część sadzonek drzew, które trafią do opolan w ramach kolejnej edycji akcji SadziMY, czyli wielkiego narodowego sadzenia… » więcej 2024-04-12, godz. 12:25 Nie ma lekarzy, nie będzie przyjęć. Problemy szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Od poniedziałku (15.04) oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu nie będzie przyjmował nowych pacjentów. » więcej 2024-04-12, godz. 12:03 Test wiedzy, tor przeszkód i strzelanie. Nastolatkowie na turnieju klas mundurowych Reprezentacje jedenastu szkół rywalizują w 7. Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego. Każda drużyna składa się z dwóch dziewcząt… » więcej 2024-04-12, godz. 12:01 Antoni Konopka o słabym wyborczym wyniku ludowców: trzeba to przeanalizować i wyciągnąć wnioski - Liczyliśmy na więcej, sondaże były dla nas optymistyczne, z dużej chmury oczekiwania co do liczby mandatów, jest jeden - przyznał w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-04-12, godz. 11:37 Romeo-niszczyciel zatrzymany. Źle ulokowane uczucia odreagował z użyciem młotka Zarzut niszczenia mienia usłyszał 38-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Jest on podejrzany o zniszczenie samochodów oraz witryn lokalu usługowego. W autach… » więcej 2024-04-12, godz. 10:34 Zderzenie w centrum Opola Do zderzenia trzech aut doszło w centrum Opola. Jak przekazali nam strażacy do zdarzenia doszło po 9.00 w okolicach skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Niemodlińską… » więcej 2024-04-12, godz. 09:29 Druga tura w Tułowicach. Szykuje się zacięta rywalizacja o fotel burmistrza Urzędujący Andrzej Wesołowski czy kandydat Jacek Patrys? Druga tura wyborów samorządowych przesądzi, kto będzie burmistrzem Tułowic przez pięć najbliższych… » więcej 2024-04-12, godz. 08:59 Szósty raz zwycięstwo. Plany burmistrzów Kluczborka i Wołczyna na kolejną kadencję Zarządzają gminami od 22 lat i nadal uważają, że mają wiele do zrobienia. Mowa o Jarosławie Kielarze, burmistrzu Kluczborka i Janie Leszku Wiącku, burmistrzu… » więcej 2024-04-12, godz. 08:36 Hobby Horse zawita do Prudnika. To już dyscyplina sportu Zawody Hobby Horse po raz pierwszy odbędą się w Prudniku. Uczestnicy, używając drewnianych koni na patyku, zwanych właśnie hobby horses, pokonywać będą… » więcej 2024-04-12, godz. 08:00 Uwaga rodzice z Opola! Ruszają darmowe badania słuchu i wzroku pierwszoklasistów Rusza bezpłatny program wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku u dzieci z Opola. Od piątku (12.04) rodzice uczniów klas pierwszych mogą rejestrować dzieci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »