Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-26, 20:30 Autor: Anna Kurc

Nauka poprzez zabawę. W Opolu powstał kolejny plac edukacyjny Muchy Odpaduchy

Otwarcie edukacyjnego Placu Muchy Odpaduchy przy MCWE [fot. Adam Dubiński]
Otwarcie edukacyjnego Placu Muchy Odpaduchy przy MCWE [fot. Adam Dubiński]
Ekologiczne rowery wytwarzające prąd, akwarium z dżdżownicami, tablice i urządzenia wytwarzające dźwięki - między innymi takie atrakcje znajdują się na nowym placu edukacyjnym w Opolu. Powstał przy Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji.
- Miejsce to służy zarówno do zabawy, jak i nauki. Będziemy edukować i dorosłych mieszkańców i dzieci w kwestii ekologii oraz segregacji odpadów. Mając takie zasoby lokalowe i teren, chcieliśmy pokazać coś na zewnątrz, więc utworzyliśmy coś, z czego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Opola, ponieważ ten plac jest otwarty - mówi Bronisława Ogonowski, dyrektor placówki.

- Chcemy, by była to strefa aktywności dla całych rodzin. Możemy się tu dowiedzieć wielu istotnych rzeczy, które mogą pomóc naszej planecie, żeby była czystsza, żeby nam się dobrze na niej żyło. Robimy to poprzez zabawę i co najważniejsze możemy to robić razem z rodzicami, bo dzieci są specjalistami w temacie ekologii - dodaje Natalia Wieczorek, animatorka w MCWE w Opolu.

- Plac edukacyjny jest uzupełnieniem pracowni segregacji odpadów - pracowni Muchy Odpaduchy. Chodzi o naukę segregacji śmieci poprzez zabawę, czyli w sposób ciekawy, zapadający w pamięć poprzez kodowanie, poprzez obserwację żywych organizmów, bo znajduje się tutaj akwarium z dżdżownicami. Będzie można zatem na żywo zobaczyć, jak wygląda kompostowanie bioodpadów. Są też tablice edukacyjne - informuje Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miasta Opola.

Plac powstał z inicjatywy Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przy współpracy z opolskim urzędem miasta. Kosztował ponad 600 tysięcy złotych.
Bronisława Ogonowski
Natalia Wieczorek
Iwona Kowalczuk

Wiadomości z regionu

2024-04-12, godz. 12:31 Posadź drzewo z Nadleśnictwem Opole. Akcja SadziMY przyciągnęła tłumy Buk, jarząb czy dąb - to tylko część sadzonek drzew, które trafią do opolan w ramach kolejnej edycji akcji SadziMY, czyli wielkiego narodowego sadzenia… » więcej 2024-04-12, godz. 12:25 Nie ma lekarzy, nie będzie przyjęć. Problemy szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Od poniedziałku (15.04) oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu nie będzie przyjmował nowych pacjentów. » więcej 2024-04-12, godz. 12:03 Test wiedzy, tor przeszkód i strzelanie. Nastolatkowie na turnieju klas mundurowych Reprezentacje jedenastu szkół rywalizują w 7. Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego. Każda drużyna składa się z dwóch dziewcząt… » więcej 2024-04-12, godz. 12:01 Antoni Konopka o słabym wyborczym wyniku ludowców: trzeba to przeanalizować i wyciągnąć wnioski - Liczyliśmy na więcej, sondaże były dla nas optymistyczne, z dużej chmury oczekiwania co do liczby mandatów, jest jeden - przyznał w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-04-12, godz. 11:37 Romeo-niszczyciel zatrzymany. Źle ulokowane uczucia odreagował z użyciem młotka Zarzut niszczenia mienia usłyszał 38-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Jest on podejrzany o zniszczenie samochodów oraz witryn lokalu usługowego. W autach… » więcej 2024-04-12, godz. 10:34 Zderzenie w centrum Opola Do zderzenia trzech aut doszło w centrum Opola. Jak przekazali nam strażacy do zdarzenia doszło po 9.00 w okolicach skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Niemodlińską… » więcej 2024-04-12, godz. 09:29 Druga tura w Tułowicach. Szykuje się zacięta rywalizacja o fotel burmistrza Urzędujący Andrzej Wesołowski czy kandydat Jacek Patrys? Druga tura wyborów samorządowych przesądzi, kto będzie burmistrzem Tułowic przez pięć najbliższych… » więcej 2024-04-12, godz. 08:59 Szósty raz zwycięstwo. Plany burmistrzów Kluczborka i Wołczyna na kolejną kadencję Zarządzają gminami od 22 lat i nadal uważają, że mają wiele do zrobienia. Mowa o Jarosławie Kielarze, burmistrzu Kluczborka i Janie Leszku Wiącku, burmistrzu… » więcej 2024-04-12, godz. 08:36 Hobby Horse zawita do Prudnika. To już dyscyplina sportu Zawody Hobby Horse po raz pierwszy odbędą się w Prudniku. Uczestnicy, używając drewnianych koni na patyku, zwanych właśnie hobby horses, pokonywać będą… » więcej 2024-04-12, godz. 08:00 Uwaga rodzice z Opola! Ruszają darmowe badania słuchu i wzroku pierwszoklasistów Rusza bezpłatny program wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku u dzieci z Opola. Od piątku (12.04) rodzice uczniów klas pierwszych mogą rejestrować dzieci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »