Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-25, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole: nowy DPS na finiszu. Pensjonariusze zamieszkają tam w maju [ZDJĘCIA]

Nowy DPS w Opolu na finiszu [fot. Jędrzej Łuczak]
Nowy DPS w Opolu na finiszu [fot. Jędrzej Łuczak]
Nowy DPS w Opolu na finiszu [fot. Jędrzej Łuczak]
Nowy DPS w Opolu na finiszu [fot. Jędrzej Łuczak]
Pokoje gotowe, wyposażenie już prawie też. Budowa nowego DPS-u przy ulicy Chmielowickiej w Opolu dobiega końca. Na początku maja 101 seniorów znajdzie tam całodobową pomoc. Przygotowanych zostało dla nich 80 pokoi jednoosobowych, 8 dwuosobowych i 2 trzyosobowe, które będą tzw. szpitalne. W nich będą przebywać osoby ciężko chore. Będą też pokoje na tak zwany pobyt krótkoterminowy.
- Obecnie trwają odbiory i jeszcze doposażanie niektórych pomieszczeń. Jesteśmy też po analizie i ustaleniach, co zrobić z budynkiem, w którym jeszcze mieszkają pensjonariusze - mówi Arkadiusz Wiśniewski, starający się o reelekcję prezydent Opola.

- Wszystko wskazuje na to, że ciężko będzie zagospodarować ponownie te budynki. W związku z tym najprawdopodobniej będziemy w ich miejsce budować nowe budynki, mieszkania dla seniorów. Chcielibyśmy powtórzyć ten sukces z Dambonia. Będzie to wymagało wyburzenia dotychczasowych budynków, bo one w tym stanie, w jakim są, wymagają dużych nakładów, żeby przystosować je do pełnienia takiej funkcji na dłuższą metę.

- Dotychczasowy DPS nie spełniał już standardów, a ten jest na miarę standardów europejskich. Mamy szerokie korytarze, na miejscu jest też kuchnia, pralnia - dodaje Dorota Rutkowska, naczelnik wydziału zdrowia w opolskim ratuszu.

- Mamy łazienki dostosowane do osób z niepełnosprawnością. Mamy łazienki do kąpieli osób leżących, których nie mieliśmy w tamtym budynku. Są też sale terapii na bardzo wysokim poziomie, sprzęt rehabilitacyjny. Myślę sobie, że to jest jakby nowy etap w funkcjonowaniu tego domu.

- Cieszę się, że ten budynek spełnia wszystkie wymagania związane z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych, bo w starym budynku jest to trochę zaniedbane - podkreśla Tatiana Filipkowska, dyrektor DPS-u.

- Staraliśmy się, aby wyjścia, zarówno to centralne, jak i wszystkie boczne, aby były w nich ustawione ławki, które pozwolą mieszkańcom odpoczywać. Wyjście jest niemal w każdym zakątku niemal, że Domu Pomocy Społecznej, więc myślę, że każdy znajdzie sobie kawałek takiego miejsca, gdzie będzie się czuł dobrze.

Jak zaznacza dyrektor DPS-u, na ten moment nie będzie żadnego wolnego pokoju. Obecnie czas oczekiwania na miejsce wynosi około 4 miesięcy.

W nowej placówce ma powstać ponadto piąta już przychodnia miejska w ramach spółki "Centrum Zdrowia". Ma działać na wzór przychodni na Malince, a ruszyć ma za kilka miesięcy.

Dodajmy, że budowa DPS-u kosztowała ponad 60 milionów złotych, z czego 30 milionów to dotacja z Polskiego Ładu.
Arkadiusz Wiśniewski
Dorota Rutkowska
Tatiana Filipkowska

Wiadomości z regionu

2024-04-12, godz. 12:31 Posadź drzewo z Nadleśnictwem Opole. Akcja SadziMY przyciągnęła tłumy Buk, jarząb czy dąb - to tylko część sadzonek drzew, które trafią do opolan w ramach kolejnej edycji akcji SadziMY, czyli wielkiego narodowego sadzenia… » więcej 2024-04-12, godz. 12:25 Nie ma lekarzy, nie będzie przyjęć. Problemy szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Od poniedziałku (15.04) oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu nie będzie przyjmował nowych pacjentów. » więcej 2024-04-12, godz. 12:03 Test wiedzy, tor przeszkód i strzelanie. Nastolatkowie na turnieju klas mundurowych Reprezentacje jedenastu szkół rywalizują w 7. Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego. Każda drużyna składa się z dwóch dziewcząt… » więcej 2024-04-12, godz. 12:01 Antoni Konopka o słabym wyborczym wyniku ludowców: trzeba to przeanalizować i wyciągnąć wnioski - Liczyliśmy na więcej, sondaże były dla nas optymistyczne, z dużej chmury oczekiwania co do liczby mandatów, jest jeden - przyznał w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-04-12, godz. 11:37 Romeo-niszczyciel zatrzymany. Źle ulokowane uczucia odreagował z użyciem młotka Zarzut niszczenia mienia usłyszał 38-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Jest on podejrzany o zniszczenie samochodów oraz witryn lokalu usługowego. W autach… » więcej 2024-04-12, godz. 10:34 Zderzenie w centrum Opola Do zderzenia trzech aut doszło w centrum Opola. Jak przekazali nam strażacy do zdarzenia doszło po 9.00 w okolicach skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Niemodlińską… » więcej 2024-04-12, godz. 09:29 Druga tura w Tułowicach. Szykuje się zacięta rywalizacja o fotel burmistrza Urzędujący Andrzej Wesołowski czy kandydat Jacek Patrys? Druga tura wyborów samorządowych przesądzi, kto będzie burmistrzem Tułowic przez pięć najbliższych… » więcej 2024-04-12, godz. 08:59 Szósty raz zwycięstwo. Plany burmistrzów Kluczborka i Wołczyna na kolejną kadencję Zarządzają gminami od 22 lat i nadal uważają, że mają wiele do zrobienia. Mowa o Jarosławie Kielarze, burmistrzu Kluczborka i Janie Leszku Wiącku, burmistrzu… » więcej 2024-04-12, godz. 08:36 Hobby Horse zawita do Prudnika. To już dyscyplina sportu Zawody Hobby Horse po raz pierwszy odbędą się w Prudniku. Uczestnicy, używając drewnianych koni na patyku, zwanych właśnie hobby horses, pokonywać będą… » więcej 2024-04-12, godz. 08:00 Uwaga rodzice z Opola! Ruszają darmowe badania słuchu i wzroku pierwszoklasistów Rusza bezpłatny program wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku u dzieci z Opola. Od piątku (12.04) rodzice uczniów klas pierwszych mogą rejestrować dzieci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »