Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-19, 17:00 Autor: Joanna Gerlich

Można przyjść i porozmawiać o problemach. Nie zawsze trzeba być pacjentem

Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Ponad 1700 wizyt zrealizowało od początku roku Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Strzelcach Opolskich. Zespół wykonał także ponad 600 wizyt środowiskowych. Specjaliści pomagają osobom od 18. roku życia.
- Może się do nas zgłosić każda osoba, która sama lub wśród bliskich widzi, że coś się ze mną, lub z osobą w rodzinie dzieje niepokojącego - mówi Regina Bisikiewicz z Fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu i firmy Leadership Management Polska, która wspiera centrum.

- Sercem tego centrum jest punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, gdzie można po prostu przyjść i powiedzieć „mam problem, chcę porozmawiać”. Nie musi to być koniecznie od razu spotkanie z psychiatrą. To może być po prostu rozmowa. Bywa tak, że kilka takich rozmów powoduje, że ten problem się już jakby widzi z innej perspektywy. Znajduje się rozwiązania, nie trzeba przechodzić do roli pacjenta – dodaje.

- Czasami ktoś może mieć wątpliwości, czy stan, w którym się znajduje, jest już kryzysowy - mówi Justyna Kubiak, koordynator medyczny w strzeleckim punkcie. - Zachęcam, żeby przyjść właśnie na punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny i tą wątpliwość rozwiązać. W punkcie są już osoby wykwalifikowane, najczęściej jest to właśnie psycholog. Czasami wystarczy sama informacja np. jeśli może przyjść rodzic, który ma właśnie jakieś trudności ze swoimi dziećmi, my wtedy też jesteśmy w stanie wskazać, gdzie takiej pomocy można szukać, więc to też jest krok, żeby działać – dodaje.

Dodajmy, że placówka ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego mieszkańcy nie muszą nic płacić za porady i pomoc.
Regina Bisikiewicz
Justyna Kubiak

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej 2024-07-13, godz. 09:00 Rusza projekt Urban Lab w Opolu. Młodzież będzie miała przestrzeń do integracji Opole dołącza do ogólnopolskiego projektu Urban Lab. To projekt stawiający na młodych ludzi i dający im przestrzeń do nauki, pracy czy wypoczynku. Na ten… » więcej 2024-07-13, godz. 08:55 Mniejszość nie będzie miała wicewojewody, ale będzie nowy pełnomocnik? Rafał Bartek gościem Radia Opole - Chcieliśmy mieć, jako naszego reprezentanta drugiego wicewojewodę, ale spotkało się to z odmową ze strony premiera - przekazał Rafał Bartek, lider Mniejszości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »