Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-01, 17:35 Autor: Anna Kurc

"Mieli w sobie mnóstwo odwagi". Opolanie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [fot. Jarosław Madzia]
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [fot. Jarosław Madzia]
W Opolu uczczono pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz służb mundurowych, a także mieszkańcy miasta. Uroczystości odbyły się (1.03) przy Pomniku Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia.
- To były osoby, które miały w sobie mnóstwo odwagi - uważa Przemysław Zych, zastępca prezydenta Opola.

- Potrafiły się przeciwstawić, żeby wyrażać swoje poglądy i walczyć o pewne idee. Należy pamiętać o bohaterach, którzy walczyli o Polskę, żebyśmy mieli swobodę rozmawiania w swoim ojczystym języku i mogli realizować wolność w pełnym tego słowa znaczeniu - dodaje Zych.

- Pamięć o żołnierzach wyklętych jest bardzo ważna - twierdzi Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

- Na kartach historii tamte wydarzenia będą opisywane różnie. Powinniśmy zapamiętać, że była cząstka Polaków, która do końca nie zgadzała się z reżimem sowieckim i szukała szansy na zmianę losów naszej ojczyzny - uważa Pośpiech.

- Wiele szkół na Opolszczyźnie nosi imię bohaterów antykomunistycznego podziemia. Często takie postaci są punktem odniesienia dla młodego człowieka z chwilą zastanowienia się, co ja zrobiłabym, zrobiłbym w takiej sytuacji? W sytuacji kryzysu, odpowiedzialności, czasem poświęcenia nie tylko jakichś drobnych rzeczy, ale nawet życia. To jest taka ważna lekcja, żeby nie trzeba było uczyć się na własnych doświadczeniach, tylko na tej refleksji i mądrej interpretacji tego, co działo się wcześniej - mówi Joanna Raźniewska, Opolski Kurator Oświaty.

Dodajmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Data 1 marca jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Piotr Pośpiech, Przemysław Zych
Joanna Raźniewska
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Opolu

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »