Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-01, 13:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Brakowało mi czegoś takiego". Akwarium w opolskim zoo już działa [ZDJĘCIA]

Otwarcie nowego akwarium w ZOO [fot. Jarosław Madzia]
Otwarcie nowego akwarium w ZOO [fot. Jarosław Madzia]
Otwarcie nowego akwarium w ZOO [fot. Jarosław Madzia]
Otwarcie nowego akwarium w ZOO [fot. Jarosław Madzia]
Otwarcie nowego akwarium w ZOO [fot. Jarosław Madzia]
Otwarcie nowego akwarium w ZOO [fot. Jarosław Madzia]
Płaszczki, rekiny a także rodzina Nemo - wszystko już na wyciągnięcie ręki, a właściwie w zasięgu oka. Akwarium "Wodny świat" w opolskim zoo otwarte. To 13 zbiorników, w tym 7 dużych wewnętrznych i 2 na zewnątrz. Oprócz egzotycznych gatunków w akwarium można także zobaczyć nasze polskie ryby, m.in. karpie czy jesiotry.
- Trochę musieliśmy czekać na to akwarium, bo to stare akwarium, które było miało małe zbiorniczki i były tylko słodkowodne, zero akwarystyki morskiej, ale po 25 latach od powodzi nareszcie jest - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego zoo.

- Dzisiaj mamy dla państwa 13 zbiorników od 14 do 70 tysięcy litrów pojemności. To jest 300 tysięcy litrów wody, w większości morskiej. To są dwa zbiorniki słodkowodne - Amazonia, Kongo. Chodziło nam o to, żeby był taki przekrój wód świata i pozostałe zbiorniki, to są zbiorniki z morską wodą. Takim super już wyzwaniem jest hodowla koralowców i ukwiałów.

- Cieszę się, że udało się opolskiemu zoo stworzyć taką różnorodność i mamy tutaj tak wiele gatunków. Czekaliśmy na to otwarcie dwa lata i myślę, że warto było - zaznacza Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Duża frajda, bo po tylu latach, kiedy to miejsce było puste i nie było zagospodarowane, dzisiaj myślę, że cieszy. Jest też Odrarium. To też ciekawe, że można zobaczyć w praktyce, jak wygląda Odra, bo ostatnio nie miała ona szczęścia do czystości, a tutaj jest akwarium, w którym można zobaczyć ryby, które pływają na co dzień w Odrze. Oczywiście są płaszczki, to jest to akwarium otwarte, do którego jak ktoś chce, to może włożyć rękę, chociaż nie polecam bez kontroli. Jest też rekin.

Wybudowanie akwarium to jedno, ale trzeba jeszcze wiedzieć, jakie ryby można do niego sprowadzić i jak się nimi opiekować. Tu pomocna okazała się współpraca z Safari Park z Czech.

- Myślę, że pomagaliśmy sobie nawzajem. Współpraca zaczęła się na długo przed rozpoczęciem tego projektu, zbudowaliśmy świat pod wodą, widzieliśmy to teraz i zbudowaliśmy świat nad wodą. Praca była niesamowita. Nawiązaliśmy wiele świetnych kontaktów, współpraca była również bardzo owocna. Spotkali się nasi eksperci i koledzy z opolskiego ogrodu zoologicznego byli w stanie nam doradzić, więc mam nadzieję, że moi koledzy również potrafili doradzić. Ogrody zoologiczne nie konkurują ze sobą, mają synergię - wyjaśnia Jan Powolny z Safari Parku.

Zainteresowanie "Wodny światem" było ogromne od samego początku. Niektórzy mieszkańcy przyjechali specjalnie na otwarcie.

- Dowiedziałam się z radia, że jest otwarcie akwarium w naszym pięknym ogrodzie zoologicznym i jestem tutaj. Jestem przeszczęśliwa. - Jak się podoba? - Pięknie. Ja przyszłam zobaczyć rekina i płaszczki. - Bardzo mi się podoba i jestem zadowolona, że mogłam na tym otwarciu być. Takie wow, to były rybki z filmu "Nemo". - Ja się bardzo cieszę, że takie coś powstało w Opolu, bo jak byłem we Wrocławiu, Krakowie lub w Warszawie w zoo, to zawsze mi czegoś takiego w Opolu brakowało. Strasznie mi się to podoba, muszę przyznać, że jest super - mówili reporterce Radia Opole.

Dodajmy, że koszt uruchomienia akwarium to około 18 milionów złotych, z czego połowa to dotacja z Unii Europejskiej.
Lesław Sobieraj
Arkadiusz Wiśniewski
Jan Powolny
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »