Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-26, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Głuchołazy: gmina uzgadnia z koleją legalne przejście przez tory na „300 schodków”

Głuchołazy. Zakaz przejścia przez tory na tzw. „300 schodków” [fot. UM Głuchołazy]
Głuchołazy. Zakaz przejścia przez tory na tzw. „300 schodków” [fot. UM Głuchołazy]
Przechodzenie przez tory na „300 schodków” w Głuchołazach ma być zalegalizowane. Obecnie zabraniają tego znaki ustawione przez PKP. Służba Ochrony Kolei nasiliła kontrole torów, obok których zaczynają się schodki prowadzące na Czarcią Ambonę i dalej na Górę Szubieniczną, gdzie znajduje się punkt widokowy.
- Nie ma tam realnego zagrożenia dla pieszych – uważa Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Jeżdżą tam czeskie pociągi i jest ich kilka dziennie. Jeżdżą z taką prędkością, że nigdy tam nie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Natomiast w zeszłym roku komuś się to nie podobało. Zaczął zgłaszać to do SOK. Jak były oficjalne zgłoszenia, to SOK musiał podjąć działania. Jedno z takich działań było w trakcie naszych zawodów bieg po „300 schodkach”.

Aby rozwiązać problem przejścia przez torowisko przy tzw. 300 schodkach, władze Głuchołaz wystąpiły do Polskich Kolei Państwowych.

- Spotkanie z jej dyrekcją odbyło się w Opolu – relacjonuje wiceburmistrz. -Wypracowaliśmy jak gdyby porozumienie, żeby wykonać tam przejście, barierki, SMS. Wymusi to na pieszym, że zatrzyma się i nie będzie szedł na wprost. W nomenklaturze kolejowej to się nazywa SMS. Uzgodnienia w tym kierunku trwają. Niestety będzie się to wiązało z wydatkami dziesiątków tysięcy złotych z budżetu gminy, jeśli nie więcej.

Budowa bezpiecznego przejścia przez tory wymaga opracowania dokumentacji, a sama realizacja przewidziana jest w przyszłym roku.
Roman Sambor
Roman Sambor

Wiadomości z regionu

2024-04-17, godz. 16:19 Politechnika Opolska zdradza szczegóły Piastonaliów 2024 Dzień hip-hopowy i dzień rockowy zorganizuje Politechnika Opolska podczas majowego święta studentów, czyli Piastonaliów. Samorząd Studencki PO odsłania… » więcej 2024-04-17, godz. 16:18 Temat kopalni w Szymiszowie odroczony w czasie. Ludzie chcą, by sprawą zajęli się "nowi radni" Radni miejscy w Strzelcach Opolskich jednogłośnie podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad dzisiejszej (17.04) sesji uchwały dotyczącej studium uwarunkowań… » więcej 2024-04-17, godz. 16:17 Na Opolszczyźnie w tym roku jeszcze bez zakażeń odrą, ale rośnie liczba infekcji w kraju i Europie Rośnie liczba zakażeń odrą w Polsce i całej Europie, a jak sytuacja wygląda na Opolszczyźnie? Tego roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Druga tura wyborów samorządowych. Tomasz Kłoś przedstawia propozycje dla gminy Strzeleczki Rozwój gminy, inwestycje w edukację oraz aktywna polityka senioralna - to propozycje Komitetu Wyborczego Wyborców Partnerstwo dla mieszkańców gminy Strzeleczki… » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Interesowali się klockami i hulajnogami. Złodzieje zabawek zatrzymani Pięć lat więzienia grozi czterem mieszkańcom województwa śląskiego, którzy w Opolu okradali sklepy z zabawkami. Sprawcy interesowali się przede wszystkim… » więcej 2024-04-17, godz. 13:39 Prokuratura sprawdza czy nie doszło do nadużyć w Urzędzie Miejskim w Namysłowie Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nadużyciu zależności służbowej w… » więcej 2024-04-17, godz. 13:26 Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia 'solidarnie i w porozumieniu' apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe… » więcej 2024-04-17, godz. 13:15 Mieszkańcy Szymiszowa protestują przeciwko kopalni. Dziś jej przyszłością zajmą się radni Mieszkańcy Szymiszowa koło Strzelec Opolskich protestują przeciwko działalności kopalni kamienia wapiennego. Skarżą się na drgania, hałas, zapylenie… » więcej 2024-04-17, godz. 13:02 Gmina Strzeleczki: seniorka ucięła sobie rękę. Na miejscu lądował LPR Do dramatycznego zdarzenia doszło wczoraj (16.04) w Łowkowicach (gmina Strzeleczki). 69-letnia kobieta w pobliżu swojego domu przygotowywała drewno na roz… » więcej 2024-04-17, godz. 11:26 Policja szuka świadków tragicznego wypadku drogowego w Opolu Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku, do którego doszło w miniony poniedziałek (15.04) na ul. Strzeleckiej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »