Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-26, 17:09 Autor: Witold Wośtak

Fundusz stypendialny i nowa pracownia dzięki darowiźnie absolwenta szkoły w Kluczborku

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku przekazał swojej dawnej szkole pół miliona złotych na fundusz stypendialny i utworzenie pracowni informatycznej.
35-letni Wojciech Zaremba to jeden z twórców ChatuGPT, pracujący w OpenAI oraz uznawany za światowej klasy eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji. Współpraca ze szkołą rozpoczęła się rok temu od spotkania online z uczniami.

- Tata pana Wojtka przyszedł do nas z informacją o darowiźnie w grudniu - mówi Krystyna Błażewska, dyrektorka ZSO w Kluczborku.

- Przyjęliśmy darowiznę na Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz. Powiem szczerze, po euforii i radości przyszły też chwile zwątpienia, jak dysponować tak dużymi pieniędzmi. W związku z tym musieliśmy dowiedzieć się dokładnie, jak przyjąć tę darowiznę i uzgodnić warunki. Pan Wojtek miał konkretną wolę, żeby utworzyć fundusz stypendialny dla naszej szkoły.

Chodzi o stypendia dla absolwentów szkoły - po 2 tysiące złotych na miesiąc za pierwszy rok studiów. - Są oczywiście warunki: bardzo dobry wynik na maturze, studia dzienne na uczelni publicznej oraz trudna sytuacja materialna - mówi Iwona Baldy, polonistka z komisji stypendialnej.

- Trzeba spełnić wszystkie te warunki łącznie. Po drugie, nie zakładamy, że musimy koniecznie przyznać dziesięć stypendiów. Może zdarzyć się sytuacja, że nie przyznamy ani jednego stypendium, a mogą zdarzyć się dwa lub trzy. To nie jest tak, że na siłę będziemy szukać kogoś, komu wręczymy taką nagrodę.

Kamil Majcher, maturzysta myślący o studiach lekarskich, uważa stypendium za bardzo motywujące. - Bardziej chce nam się uczyć, bo to konkretne pieniądze na start ze studiami. Z tego, co orientuję się, chodzi o 2 tysiące złotych miesięcznie, więc można je przeznaczyć na wynajem mieszkania, drobne wydatki, a może nawet oszczędności. Ludzie chcą to zdobyć, bo to zwyczajnie opłaca się. Pewnie każdy by chciał takie stypendium, tylko nie znamy jeszcze dokładnego sposobu rozdysponowania pieniędzy. Dla 150 maturzystów jest to pewne wyzwanie, ale mam nadzieję, że uda się.

Pieniądze są na koncie szkoły, a nowa pracownia informatyczna będzie nosić imię Wojciecha Zaremby.
Krystyna Błażewska
Iwona Baldy
Kamil Majcher

Wiadomości z regionu

2024-04-17, godz. 17:17 Zaatakował ofiarę pistoletem pneumatycznym, bo chciał 200 złotych 22 i pół roku więzienia to górna granica kary, jaką usłyszeć może Krzysztof S., mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Wołczyn, który przed sądem będzie… » więcej 2024-04-17, godz. 16:19 Politechnika Opolska zdradza szczegóły Piastonaliów 2024 Dzień hip-hopowy i dzień rockowy zorganizuje Politechnika Opolska podczas majowego święta studentów, czyli Piastonaliów. Samorząd Studencki PO odsłania… » więcej 2024-04-17, godz. 16:18 Temat kopalni w Szymiszowie odroczony w czasie. Ludzie chcą, by sprawą zajęli się "nowi radni" Radni miejscy w Strzelcach Opolskich jednogłośnie podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad dzisiejszej (17.04) sesji uchwały dotyczącej studium uwarunkowań… » więcej 2024-04-17, godz. 16:17 Na Opolszczyźnie w tym roku jeszcze bez zakażeń odrą, ale rośnie liczba infekcji w kraju i Europie Rośnie liczba zakażeń odrą w Polsce i całej Europie, a jak sytuacja wygląda na Opolszczyźnie? Tego roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Druga tura wyborów samorządowych. Tomasz Kłoś przedstawia propozycje dla gminy Strzeleczki Rozwój gminy, inwestycje w edukację oraz aktywna polityka senioralna - to propozycje Komitetu Wyborczego Wyborców Partnerstwo dla mieszkańców gminy Strzeleczki… » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Interesowali się klockami i hulajnogami. Złodzieje zabawek zatrzymani Pięć lat więzienia grozi czterem mieszkańcom województwa śląskiego, którzy w Opolu okradali sklepy z zabawkami. Sprawcy interesowali się przede wszystkim… » więcej 2024-04-17, godz. 13:39 Prokuratura sprawdza czy nie doszło do nadużyć w Urzędzie Miejskim w Namysłowie Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nadużyciu zależności służbowej w… » więcej 2024-04-17, godz. 13:26 Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia 'solidarnie i w porozumieniu' apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe… » więcej 2024-04-17, godz. 13:15 Mieszkańcy Szymiszowa protestują przeciwko kopalni. Dziś jej przyszłością zajmą się radni Mieszkańcy Szymiszowa koło Strzelec Opolskich protestują przeciwko działalności kopalni kamienia wapiennego. Skarżą się na drgania, hałas, zapylenie… » więcej 2024-04-17, godz. 13:02 Gmina Strzeleczki: seniorka ucięła sobie rękę. Na miejscu lądował LPR Do dramatycznego zdarzenia doszło wczoraj (16.04) w Łowkowicach (gmina Strzeleczki). 69-letnia kobieta w pobliżu swojego domu przygotowywała drewno na roz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »