Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-23, 11:34 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Z opolskiej sali operacyjnej prosto do Dubaju. Lekarze OCO pokazują na żywo, jak wykonują zabieg [ZDJĘCIA, FILM]

Operacja w Opolskim Centrum Onkologii [fot. Adam Dubiński]
Operacja w Opolskim Centrum Onkologii [fot. Adam Dubiński]
To wielkie wyróżnienie w skali kraju oraz Europy. Opole jako jedno z 4 miast europejskich bierze dziś (23.02) udział w operacji live, która jest transmitowana podczas jednej z największych konferencji światowych "EndoDubai 2024". Specjaliści z Opolskiego Centrum Onkologii prowadzą skomplikowany zabieg polegający na usunięciu ognisk endometrialnych u 38-letniej pacjentki.
- Jest to operacja skomplikowana. Planowany jest zabieg na jelicie grubym, macicy. Prawdopodobnie wykonamy między innymi resekcję segmentalną jelita. Jednak trudno mówić o samym przebiegu, bo to nigdy nie wiadomo, ale plan jest taki - mówiła nam przed zabiegiem profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, ordynator oddziału ginekologii onkologicznej w Opolskim Centrum Onkologii.

- Zabieg, który mamy wykonać, ma dać gwarancję, jak największego zabezpieczenia przed jakąkolwiek wznową. Stąd też jest decyzja o zabiegu radykalnym, ale czy tak będzie, to pytanie do przyszłości. Powinno tak być. Natomiast jest niewielki odsetek pacjentów, którzy również po tak rozległych zabiegach mają gdzieś pojedyncze wznowy endometriozy w obrębie jamy brzusznej, aczkolwiek jest to zwykle bardzo rzadko. Mamy zamiar dać jej szansę na utrzymanie tej gwarancji kobiecości, czyli zachować jajniki.

- Dużym wyzwaniem dla operujących jest też fakt, że my to robimy na żywo i w czasie zabiegu głos mogą zabrać też inni specjaliści - dodaje profesor.

- Jest to dodatkowy stres, gdyż już samym stresem i wyzwaniem jest tak duży zakres kompleksowej operacji, jaki wykonujemy, a tu jeszcze świadomość, że co najmniej 1000 osób będzie na sali i będzie śledzić nasze kroki. Eksperci z całego świata będą zadawać pytania. Niemniej jest to rzecz nieunikniona, jeżeli robi się duże rzeczy i znajduje one uznanie w świecie medycznym, to trzeba liczyć się z tym, że od czasu do czasu jest się zapraszanym do wzięcia udziału w takim wydarzeniu.

Dodajmy, że rocznie Opolskie Centrum Onkologii takich operacji wykonuje 150. Jednak po pierwszy będzie to na taką skalę.

Profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk weźmie również udział w konferencji "EndoDubai2024", gdzie będzie miała swoje wystąpienie.
profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk 1
profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk 2
Z opolskiej sali operacyjnej prosto do Dubaju. Lekarze OCO pokazują na żywo, jak wykonują zabieg

Wiadomości z regionu

2024-04-23, godz. 20:00 Powstaje filmowy komediodramat o życiu w czasach PRL-u. "Problem alkoholowy był wtedy dość spory" W Prudniku trwają zdjęcia do filmu 'Kiedyś to było'. Komediodramat kręcony będzie głównie w pobliskiej Rudziczce i opowiada o czasach PRL-u. Kanwą są… » więcej 2024-04-23, godz. 18:45 Zmiana warty w Praszce. Burmistrz Tkaczyński ustępuje Włodzimierzowi Stochniałkowi Po niemal 18 latach zmienia się włodarz gminy Praszka. W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga) wygrał… » więcej 2024-04-23, godz. 17:15 Są szanse na dużą przebudowę ulicy Łąkowej w Opolu. Trzeba będzie wystąpić o ZRID [INTERWENCJA] Są plany przebudowy ulicy Łąkowej na Nadodrzu w Opolu. Powracamy do tematu poruszanego w dzisiejszym (23.04) magazynie interwencyjnym. » więcej 2024-04-23, godz. 17:00 Kolejne utrudnienia na DK45. Będzie kilka zmian w organizacji ruchu Kolejne zmiany czekają kierowców na remontowanym odcinku DK45 pomiędzy Rogowem Opolskim a Krapkowicami. » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Sadzonki za makulaturę oferuje ReUżytkownia w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziemi 10 kilogramów makulatury za sadzonkę ziół, kwiatów lub materiałową torbę. To dzisiejsza propozycja ReUżytkowni w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziem… » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Praktyki prudnickich uczniów we Włoszech i Hiszpanii. Zwiększają swoje kompetencje i poznają system pracy w UE We włoskim Reggio Emilia kwalifikacje podnoszą uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Kolejna grupa młodzieży odbędzie praktyki zawodowe na Wyspach… » więcej 2024-04-23, godz. 16:00 Gwizdek "bohaterem" porodu cesarskiego. "Pacjentka bierze czynny udział w urodzeniu się dziecka" Trzeba nauczyć się gwizdać i oddychać z przepony. To część wymogów, które musi spełnić przyszła mama, aby móc urodzić dziecko poprzez poród francuski… » więcej 2024-04-23, godz. 14:39 31 głosów zdecydowało o wygranej Andrzeja Wesołowskiego w Tułowicach 31 głosów zadecydowało o tym, że Andrzej Wesołowski będzie pełnił funkcję burmistrza Tułowic przez kolejnych 5 lat. W wyborczej „dogrywce” zmierzył… » więcej 2024-04-23, godz. 14:15 Zakasają rękawy i będą sprzątać rzeki. Rusza międzynarodowa akcja "Czysta Odra" Opony, butelki, niedopałki papierosów, a nawet elementy sprzętu domowego czy wanny. To wszystko można znaleźć w Odrze, dlatego trzeba ją sprzątać. Niebawem… » więcej 2024-04-23, godz. 12:15 Nielegalne składowisko odpadów w Krapkowicach. Policja zatrzymała dwie osoby 45-letni mężczyzna i jego o 9 lat starszy kolega zostali zatrzymani przez opolskich policjantów w związku z kolejnym wątkiem śledztwa w sprawie 'mafii … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »