Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-10, 18:50 Autor: Daniel Klimczak

Nysa oddała hołd Bogusławowi Podborączyńskiemu. To jedyna oficjalnie uznana ofiara stanu wojennego w regionie

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bogusława Podborączyńskiego [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bogusława Podborączyńskiego [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bogusława Podborączyńskiego [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bogusława Podborączyńskiego [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bogusława Podborączyńskiego [fot. Daniel Klimczak]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bogusława Podborączyńskiego [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Nysy upamiętnili Bogusława Podborączyńskiego, jedyną oficjalnie uznaną ofiarę stanu wojennego w naszym regionie. Na skwerze nieopodal miejsca, w którym przed laty wyłowiono jego ciało, odsłonięto dziś (10.12) pomnik poświęcony jego pamięci.
Bogusław Podborączyński zginął w wieku 21 lat. Został zabity z powodu swojej działalności w podziemiu niepodległościowym. Jak wskazuje jeden z pomysłodawców jego upamiętnienia, przewodniczący nyskiej Solidarności Henryk Szewczuk, winnych tej zbrodni nigdy nie spotkała kara.

- Był kolporterem prasy podziemnej. Tym sposobem naraził się milicji. Kilak razy doszło do zatrzymania. Wersja milicji była taka, że żegnali wtedy kolegę, który odchodził do wojska i z żalu po koledze się utopił w Nysie Kłodzkiej - tłumaczy.

Siostra zamordowanego działacza Halina Zielińska przyznaje, że dziś można odczuwać satysfakcję z powodu oddania ofiarom stanu wojennego należnego im miejsca w historii. Jak jednak dodaje, dla ich bliskich jest to radość przez łzy.

- Ciężko mi mówić, przeżycie bardzo duże. Rodzice tego nie doczekali. Cieszę się bardzo, że tak się stało. To jest wielka rzecz pamiętać o tych, którzy zachowali się jak trzeba - powiedziała.

Przewodniczący opolskiej Solidarności Dariusz Brzęczek zauważał, że mimo iż od tych wydarzeń minęło ponad 40 lat, ideały wyznawane między innymi przez upamiętnionego dziś nysanina powinny wciąż być obecne w życiu młodego pokolenia.

- Pan Bogusław tworzy pewien symbol w tej chwili; przekaz dla młodzieży, aby wiedziała, że wolność, która została Polsce dana, nie obyła się bez ofiar, bez bólu i bez cierpienia - przekonywał.

Dodajmy, że oprócz odsłoniętego obelisku, imieniem Bogusława Podborączyńskiego nazwano także plac nieopodal elektrowni wodnej na Nysie Kłodzkiej.
Henryk Szewczuk
Halina Zielińska
Dariusz Brzęczek

Wiadomości z regionu

2024-03-01, godz. 19:00 Miliardy euro dla Polski. Skorzysta też województwo opolskie Unijne pieniądze dla Polski odblokowane. Komisja Europejska formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i Funduszu Spójności… » więcej 2024-03-01, godz. 17:49 Jan Chabraszewski chce być "nową perspektywą" dla Strzelec Opolskich. Będzie kandydował na burmistrza Jan Chabraszewski kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Strzelec Opolskich. Polityk poinformował o swoich zamiarach w trakcie dzisiejszej (01.03)… » więcej 2024-03-01, godz. 17:35 "Mieli w sobie mnóstwo odwagi". Opolanie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych W Opolu uczczono pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział przedstawiciele… » więcej 2024-03-01, godz. 17:31 Innowacyjne projekty wsparcia psychologicznego dla młodzieży. Samorząd województwa przekazał dotację Warsztaty edukacyjno-terapeutyczne, edukacja dla maturzystów jak radzić sobie ze stresem i wsparcie psychologów szkolnych - te projekty będą lub są już… » więcej 2024-03-01, godz. 16:00 Czy Polski Ład będzie kontynuowany? Poseł Marcin Ociepa pyta o to premiera Co z przyszłością programu Polski Ład? - pyta poseł PiS Marcin Ociepa w interpelacji do premiera Donalda Tuska. Parlamentarzysta obawia się, że tych pieniędzy… » więcej 2024-03-01, godz. 15:49 Stary Grodków ponownie upamiętnił żołnierzy wyklętych Na 'Polanie Śmierci' pod Starym Grodkowem upamiętniono żołnierzy zgrupowania Henryka Flamego, którzy zginęli w zasadzce zorganizowanej przez NKWD i bezp… » więcej 2024-03-01, godz. 15:23 Nieudany napad na kantor w Niemodlinie. Policjanci szukają sprawcy Nieudany napad na kantor w Niemodlinie. Policjanci informują, że do punktu wymiany walut wszedł ubrany na czarno mężczyzna, rozpylił w pomieszczeniu gaz… » więcej 2024-03-01, godz. 14:49 Wypadek na A4 koło Gogolina. Utrudnienia na jezdni do Katowic Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. Auto osobowe najechało na tył samochodu ciężarowego. » więcej 2024-03-01, godz. 14:08 Wypadek przy stacji paliw w Praszce. Utrudnienia na ul. Gorzowskiej Czołowe zderzenie dwóch samochodów w Praszce. Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (1.03), przed godziną 13:00, obok stacji paliw przy ulicy Gorzowskiej. » więcej 2024-03-01, godz. 13:30 "Brakowało mi czegoś takiego". Akwarium w opolskim zoo już działa [ZDJĘCIA] Płaszczki, rekiny a także rodzina Nemo - wszystko już na wyciągnięcie ręki, a właściwie w zasięgu oka. Akwarium 'Wodny świat' w opolskim zoo otwarte… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »