Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-13, 12:10 Autor: Witold Wośtak

Opole wspomina wprowadzenie stanu wojennego. "Nieczynne telefony, zero informacji"

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, uroczystości w Opolu [fot. Witold Wośtak]
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, uroczystości w Opolu [fot. Witold Wośtak]
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, uroczystości w Opolu [fot. Witold Wośtak]
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, uroczystości w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Dzisiaj 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Opolskie obchody rozpoczęły się na skwerze Solidarności przy ulicy Ozimskiej w Opolu, gdzie spotkali się działacze opolskiej "S", samorządowcy różnego szczebla i mieszkańcy.
Wspominają kolegów internowanych w środku nocy z 12 na 13 grudnia. Oddają hołd tym, którzy zginęli. - Tamta historia kształtowała dzisiejsze życie Polaków - mówi Dariusz Brzęczek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

- Podczas stanu wojennego zginęło około stu osób, a około dziesięciu tysięcy było internowanych i więzionych. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że w województwie opolskim była jedna z ofiar śmiertelnych. To był pan Bogusław Podborączyński z Nysy. W minioną niedzielę upamiętniliśmy tę postać poprzez odsłonięcie jego tablicy.

Ireneusz Sołek, szef Sekcji Ochrony Zdrowia opolskiej "Solidarności", wspomina, że 42 lata temu czuł strach, co dzieje się z jego kolegami.

- Przecież nikt nic nie wiedział. Telefony były nieczynne, zero informacji, zakaz chodzenia na ulicach. Po jakimś czasie dowiedziałem się jednak, że część została internowana, część dokoptowano później, a na wiosnę aresztowano następnych. Tak było. Dzisiaj to już jest odległy czas, ale nadal równie smutny. Gdyby nie stan wojenny, Polska byłaby dzisiaj nieco dalej, niż jest.

Zdaniem Szymona Ogłazy, członka Zarządu Województwa Opolskiego, 13 grudnia 1981 roku to jedna z tragiczniejszych dat najnowszej historii Polski.

- Dzisiaj spotykamy się, świętujemy, upamiętniamy tamten moment, a równocześnie w tym samym dniu dzieją się rzeczy bardzo istotne z punktu widzenia demokracji. To pokazuje, że nadzieja i niesiona ofiara wszystkich osób, którzy niestety nie przeżyli stanu wojennego, nie poszła na marne.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, zaznacza, że mimo upływu lat, pamięć o tej tragicznej dacie jest bardzo ważna.

- Fakt, że trzeba pamiętać i powinni o tych wydarzeniach wiedzieć również młodzi ludzie, to oczywistość. Uważam więc, że w szkołach warto poświęcać temu czas. To smutna rocznica, ale świętujemy po to, by pamiętać bardzo smutny okres w historii Polski, jeden z najsmutniejszych. Cieszę się, że dzisiaj widzę obecne tak szerokie grono osób. To znaczy, że są jednak ludzie, którzy nadal pamiętają.

Przypomnijmy, to przy ulicy Ozimskiej mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S".
Dariusz Brzęczek
Ireneusz Sołek
Szymon Ogłaza
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:36 Poszukiwania zaginionej 14-latki. Policja prosi o pomoc Policjanci poszukują zaginionej 14-latki. Sabina Kudrzycka wyszła z domu i do tej pory nie wróciła, nie nawiązała także kontaktu z rodziną. » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej 2024-11-21, godz. 16:00 Uśmiechy, dobre słowa i medale. Dzień Życzliwości w PSP 24 w Opolu Wiedzą, co to znaczy być miłym i uprzejmym na co dzień. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu obchodzili dziś (21.11) Dzień Życzliwości… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Zabójstwo kobiety w Ozimku. Pierwsza rozprawa przed sądem w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca w Ozimku. Na ławie… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Grodkowski DPS przejdzie remont. Prace nie powinny być uciążliwe dla pensjonariuszy Prawie 850 tysięcy złotych wyda brzeskie starostwo na remont Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. To placówka, która zapewnia opiekę około 50 pensjonari… » więcej 2024-11-21, godz. 14:00 Intensywne opady śniegu w regionie. Ostrzeżenie IMGW Intensywne opady śniegu zapowiada IMGW we Wrocławiu. » więcej 2024-11-21, godz. 13:45 Grozi im do 10 lat więzienia. Zatrzymania za przestępstwa narkotykowe 4 mężczyzn z gminy Byczyna zostało zatrzymanych za przestępstwa narkotykowe. » więcej 2024-11-21, godz. 13:15 Jechał pod wpływem i miał przy sobie narkotyki Policjanci z Otmuchowa zatrzymali 37-letniego kierowcę audi, który prowadził pod wpływem narkotyków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »