Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-05, 14:06 Autor: Joanna Gerlich

Gmina odstąpiła od zamiaru budowy hali sportowej w Rozmierce. Rodzice są oburzeni

Szkoła w Rozmierce [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Szkoła w Rozmierce [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Gmina Strzelce Opolskie odstąpiła od zamiaru budowy hali sportowej przy szkole w Rozmierce w ramach rządowego programu „Olimpia”. Powodów jest kilka, m.in. kolizja z miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego dla wioski, który nie pozwala na budowę takiego obiektu.
O sprawie, która ciągnie się od wielu miesięcy, mówiliśmy już kilkukrotnie. Najpierw rodzice wybrali się do Warszawy, gdzie spotkali się z m.in. z ówczesnym ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Według relacji mieszkańców, zapewnił im pokrycie wkładu własnego na budowę hali, jednak gmina musiałaby złożyć wniosek. Gdy samorząd przygotował dokument, w rubryce "wkład własny" wpisał zero. Z ministerstwa przyszła odpowiedź, z której wynikało, że wniosek będzie rozpatrzony, kiedy gmina go poprawi i pokryje swój wkład. Strzelecki magistrat na pismo nie odpowiedział, bo jak mówili jego przedstawiciele, „nie ma pieniędzy”. Mimo to po jakimś czasie okazało się, że wniosek został zaakceptowany, a samorząd otrzymał 2,2 mln dofinansowania. Kilka dni temu okazało się, że gmina całkowicie zrezygnowała z pieniędzy, co oburzyło rodziców.

- Goryczy dodaje fakt, że zmiana miejscowego planu zagospodarowania leży w gestii rady miejskiej, praktycznie jedna uchwała i plan mógłby być zmieniony, gdzie jest możliwość budowy takich hal - mówi Piotr Koloch z rady rodziców. - Nigdy wcześniej do 20 listopada 2023 nikt w gminie nie wspominał, że może być taki problem. Gdy przezwyciężyliśmy kolejne przeszkody, kolejne bariery, no to teraz wymyślono, że skoro są nawet i pieniądze na sfinansowanie całego zadania, no to teraz wymyślimy miejscowy plan zagospodarowania. Te działania potwierdzają to, co burmistrz powiedział rodzicom najpierw na komisji w gminie, a później w podobnym tonie wypowiedział się w oficjalnym piśmie, że nigdy, ale to nigdy sala gimnastyczna w Rozmierce nie powstanie – dodaje.

- Gmina do dziś nie otrzymała z ministerstwa umowy dotyczącej otrzymanego dofinansowania, a drugim powodem jest wspomniana kolizja w planie zagospodarowania. Plan nie umożliwia budowy hali o takim kształcie dachu, jaki jest przewidziany w programie „Olimpia” - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego. - Oczywiście, napisaliśmy do ministerstwa prośbę o zmianę w regulaminie, o to by ten dach mógł mieć inny kształt. Wówczas rzeczywiście przy zapewnieniu wkładu własnego ze strony mieszkańców Rozmierki i przychylnych im parlamentarzystów, bo takie były deklaracje, my rzeczywiście dotrzymalibyśmy słowa budując tę halę. Natomiast ministerstwo nie wyraziło zgody na zmianę kształtu dachu – dodaje.

Dodaje, że trzecim powodem jest fakt, że inwestycji nie było wpisanej w budżecie i gmina nie ma pieniędzy na jej realizację. W pierwszej edycji gmina też otrzymała dofinansowanie na budowę takiej samej sali w Dziewkowicach, ale z pieniędzy zrezygnowano, bo również wystąpiła kolizja z planem zagospodarowania.

Jeśli chodzi o halę w Rozmierce, rodzice nie składają broni.

Przypomnijmy, samorząd od kilku lat próbuje zreorganizować szkołę i połączyć ją z placówką w Suchej. Na razie bezskutecznie.

Do sprawy będziemy wracać.
Piotr Koloch
Małgorzata Kornaga

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 19:00 Zgłoś własne zadanie. 200 tys. na tegoroczne Inicjatywy Społeczne Miasta Gogolin 200 tys. złotych przeznaczył samorząd Gogolina na tegoroczną edycję Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina. To program podobny do budżetu obywatelskiego… » więcej 2024-03-03, godz. 18:30 Uwaga rodzice! W poniedziałek rusza rekrutacja dzieci do opolskich szkół podstawowych W poniedziałek (04.03) ruszy rekrutacja uczniów do klas pierwszych szkół podstawowych w Opolu. Potrwa równo miesiąc, do 4 kwietnia. Dotyczy ona dzieci urodzonych… » więcej 2024-03-03, godz. 17:15 "Staram się wychowywać dzieci w duchu sportowym i patriotycznym". Bieg ''Tropem Wilczym'' w Głubczycach Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Głubczycach w biegu ''Tropem Wilczym'' poświęconym pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Pomoc dla opolskich seniorów. MOPR uruchamia "Korpus Wsparcia Seniorów" Poprawa poczucia bezpieczeństwa, zapewnienie tzw. 'opieki na odległość' czy opasek bezpieczeństwa - to trzy główne założenia programu 'Korpus Wsparcia… » więcej 2024-03-03, godz. 15:51 ''Trzeba o tym mówić i pamiętać''. W Babicach upamiętniono zamordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się uroczystości ku czci blisko ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2024-03-03, godz. 14:26 Uczcili pamięć żołnierzy wyklętych. Za nami kolejny bieg "Tropem Wilczym" w Opolu Ponad 350 zawodników wystartowało w Opolu w 8. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem Wilczym'. Uczestnicy mieli do pokonania tradycyjnie dwie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:11 Wypadek polskiego busa w Niemczech. Kilka osób zostało rannych Dziewięć osób zostało rannych w Niemczech w wypadku z udziałem polskiego busa. Nad ranem na autostradzie A4 samochód wjechał w tył ciężarówki. » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Kamienice, kościół i szkoła przejdą renowacje. Opolski ratusz przyznał dotacje Kolejne opolskie kamienice, a także kościoły zostaną odrestaurowane. Urząd Miasta w Opolu przeznaczył na ich konserwację 215 tysięcy złotych. W konkursie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. Zyskała też Sparta Krzywizna Ponad 2 miliony złotych kosztują remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. » więcej 2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »