Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-03, 21:57 Autor: Wiktoria Kramczyńska

Likwidacja bezpośredniego pociągu z Nysy do Wrocławia. Pasażerowie oburzeni

Dworzec kolejowy w Grodkowie [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Dworzec kolejowy w Grodkowie [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Bezpośrednie połączenia kolejowe relacji Nysa - Wrocław Główny zostaną zlikwidowane. To oznacza duży kłopot między innymi dla mieszkańców Grodkowa, którzy będą musieli czekać na przesiadkę w Brzegu nawet do 50 minut. Podróż na tej trasie wydłuży się więc do około 2 godzin. Pasażerowie kursu - czekający w niedzielę wieczorem na pociąg - nie kryli oburzenia.
- Studiuję we Wrocławiu, mieszkam od zawsze w Grodkowie i to jest dla mnie cios poniżej pasa. Teraz zostają mi albo bardzo przeładowane busy, które nie zawsze zabierają pasażerów, albo pociąg z przesiadką, który będzie jechał około 2 godzin. To jest sytuacja krytyczna dla studentów.

- Ta decyzja jest bzdurna, bo patrząc ile ludzi czeka na ten pociąg i ile nim jedzie, to dla mnie to jest rzecz nienormalna. Ktoś kto podjął taką decyzję zostawił ludzi bez dojazdu do szkoły, pracy czy do dobrego lekarza.

- To jest przykre. Jestem na emeryturze i to było dla nas takie "okienko na świat". Można było pojechać do Nysy, do Wrocławia bez przesiadek. Przecież dla niektórych to jest problem.

- Moim zdaniem ta decyzja jest skandaliczna, w absolutnej sprzeczności z interesem mieszkańców. Nie powinna była zapaść.

Mieszkańcy Grodkowa prowadzą szerokie działania w tej sprawie - zebrali blisko 2000 podpisów pod petycją o zachowanie bezpośrednich połączeń. Na czele tej grupy jest pani Anna Możejko.

- Ja osobiście zbierałam te podpisy. Było wielkie zaangażowanie naszej miejscowej społeczności, ale nie tylko tej grodkowskiej, bo zaangażowali się także ludzie, którzy mieszkają właściwie na trasie przejazdu tego pociągu - od Skoroszyc aż do Olszanki włącznie.

Sprawę skomentował także w mediach społecznościowych burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, który skrytykował tę decyzję. Poinformował, że złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej i zapowiedział wystosowanie apelu do samorządu województwa województwa opolskiego.

Likwidacja bezpośrednich połączeń na trasie Nysa - Wrocław Główny ma nastąpić 10 grudnia. Do sprawy wracamy między innymi w dzisiejszym (04.12) programie Reporterskie Tu i Teraz Radia Opole.
Pasażerowie
Anna Możejko

Wiadomości z regionu

2024-02-29, godz. 21:00 Biała: spółka komunalna ma już poręczenie gminy, może budować oczyszczalnię ścieków Gmina Biała musiała udzielić poręczenia do wysokości 7,5 mln zł, aby jej spółka komunalna mogła zbudować oczyszczalnię ścieków z infrastrukturą… » więcej 2024-02-29, godz. 20:51 Wypadek na DK45 w Lasowicach Wielkich. Osobówka wypadła z drogi Groźny wypadek na drodze krajowej nr 45 Opole - Kluczbork. W miejscowości Lasowice Wielkie auto osobowe wypadło z jezdni i uderzyło w przepust drogowy. » więcej 2024-02-29, godz. 20:10 "Słuchamy ludzi". Władze województwa spotkały się z mieszkańcami Brzegu Brzeg to kolejne miasto, w którym władze województwa spotykają się z mieszkańcami regionu. W Zamku Piastów Śląskich rozmawiano dziś (29.02) między innymi… » więcej 2024-02-29, godz. 18:03 "To będzie zbiór wytycznych do projektowania przestrzennego". Opole przygotowuje plan ogólny miasta Dzięki niemu będzie wiadomo, gdzie można coś wybudować, a gdzie nic już się nie zmieści. Opole przygotowuje plan ogólny miasta. Mają znaleźć się w… » więcej 2024-02-29, godz. 17:35 "Nie było klimatu dla inwestycji". W Kluczborku nie powstanie zakład recyklingu tworzyw sztucznych Nie będzie zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Kluczborku. Poinformował o tym burmistrz Jarosław Kielar. » więcej 2024-02-29, godz. 17:06 Program in vitro w Kluczborku. Wsparcie otrzyma kilkanaście par Gmina Kluczbork będzie dofinansowywać zabiegi in vitro dla par mających problem z niepłodnością. Podczas wczorajszej (28.02) sesji radni przyjęli uchwa… » więcej 2024-02-29, godz. 15:30 Zmiany w opolskim garnizonie policji. Komendant wojewódzki ma nowych zastępców Insp. Magdalena Ngyuen-Fudala, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, ma od dziś (29.01) nowych zastępców. Zastępcą odpowiedzialnym za pion prewencji został… » więcej 2024-02-29, godz. 15:15 MZD ws. remontu Chełmońskiego w Opolu: widzimy potrzebę, ale terminu nie ma [INTERWENCJA] - Sytuacja jest nam znana, ale daty możliwej realizacji inwestycji nie mamy - tak rzecznik MZD w Opolu komentuje temat fatalnego stanu ulicy Chełmońskiego w… » więcej 2024-02-29, godz. 14:59 Chcą nowej szkoły dla niepełnosprawnych dzieci. Rodzicie protestowali w Opolu [ZDJĘCIA] - Miasto powinno się wstydzić, że tutaj stoimy - w takich słowach rodzice niepełnosprawnych dzieci z Opola ocenili warunki edukacyjne ich dzieci. Ci wspólnie… » więcej 2024-02-29, godz. 14:48 W kolorowym korowodzie fundacja DOM zachęcała do przekazania 1,5 % podatku [ZDJĘCIA] W tym roku bez przebrań i tańców, ale za to ze słodkościami i uśmiechami na twarzach. Po raz kolejny ulicami Opola przeszedł kolorowy korowód fundacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »