Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-23, 21:39 Autor: Marzena Śmierciak/Katarzyna Plewnia/PAP

Pożar nielegalnego składowiska chemikaliów. Na miejscu 7 zastępów straży [AKTUALIZACJA]

Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar hali fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Pożar nielegalnego składowiska odpadów chemicznych przy ul. Chełomońskiego w Kędzierzynie-Koźlu został opanowany. Działania strażaków potrwają jeszcze do rana, ale jak powiedział kpt. Łukasz Nowak, rzecznik KW PSP w Opolu, z miejsca akcji wycofana została część jednostek.
- Te zastępy, które pozostały wkrótce będą miały podmianę obsad po to, żeby ci ratownicy na miejscu byli na tyle sprawni i wypoczęci,aby mogli działać do późnych godzin porannych - powiedział Radia Opole.

Jak nam przekazał, około 18:20 kierujący działaniami ratowniczymi poinformował, że "mają lokalizację tego zdarzenia", czyli że zdarzenie zostało opanowane.

Co ważne, w czasie pożaru wiatr sprzyjał strażakom i mieszkańcom. Ponieważ jego kierunek, podążania chmury dymu popożarowego był skierowany w stronę niezurbanizowaną. - Tutaj nie było bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców, stąd też nie było potrzeby ewakuacji. Pomagała też siła wiatru - stwierdził.

Przypomnijmy, pożar w nielegalnym składzie chemikaliów w budynku magazynowym przy ulicy Chełmońskiego zauważono w czwartek (23.11) przed południem. Na miejscu pracowało około 30 zastępów zawodowych i ochotniczych straży pożarnych, w tym jednostki ratownictwa chemicznego. Nikt nie odniósł obrażeń.

W budynku przechowywanych było około czterystu plastykowych pojemników z chemikaliami.

- W tej chwili trwa już dogaszanie pożaru wewnątrz budynku. Prawdopodobnie potrwa do piątku rano. Sytuacja jest na bieżąco oceniana i stopniowo z akcji będą wycofywane kolejne zastępy strażaków" - powiedział PAP.

Na miejscu byli obecni przedstawiciele władz miasta, województwa oraz takich służb, jak Wody Polskie i WIOŚ. W akcji wykorzystano samochód RAPID, który cały czas badał w okolicy, w Januszkowicach, w Zdzieszowicach, jak i Kędzierzynie-Koźlu, stan powietrza.

Okoliczności wybuchu pożaru będzie wyjaśniała policja. Składowisko odpadów przy ulicy Chełmońskiego jest już przedmiotem wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Według ustaleń śledczych, kędzierzyńsko-kozielski skład jest jednym z ponad 30 miejsc, zlokalizowanych głównie na terenie województw opolskiego, mazowieckiego i śląskiego, gdzie członkowie zorganizowanej grupy przestępczej organizowali nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych. Do tej pory w śledztwie przedstawiono zarzuty około 70 osobom, w tym podejrzanemu o kierowanie grupą Jackowi B.

AKTUALIZACJA g. 06:00

7 zastępów straży pożarnej dogasza pożar hali z odpadami chemicznymi przy ul. Chełmońskiego w Kędzierzynie-Koźlu - przekazał Radiu Opole dyżurny stanowiska kierowania KW PSP w Opolu asp. Marek Zagórski. W szczytowym momencie akcji gaśniczej, która rozpoczęła się wczoraj (23.11) około 11:00 brało udział ponad 30 zastępów. Nikt nie odniósł obrażeń, a wiejący z korzystnego kierunku wiatr przekierował dym w obszar z dala od zabudowań mieszkalnych.

Przyczyna pożaru jeszcze nieznana. W sprawie zdarzenia zwołano sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli miasta, służb ratowniczych i ochrony środowiska. Wczoraj monitorowano akcję do godzin wieczornych, dziś kolejna wizytacja.


kpt. Łukasz Nowak 1
kpt. Łukasz Nowak 2

Wiadomości z regionu

2024-04-20, godz. 13:00 Mistrzowie pierwszej pomocy. Mocne scenki i pozoranci pod wpływem alkoholu, którzy mylą tropy Dziewięć drużyn rywalizuje w VII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o puchar dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych… » więcej 2024-04-20, godz. 12:00 Odra Opole walczy o play-offy. Powrót Piotra Plewni na Oleską Po niespodziance, którą w poprzedniej kolejce sprawili piłkarze Odry Opole wygrywając na wyjeździe z GKS-em Katowice, już dziś przed zawodnikami Adama Noconia… » więcej 2024-04-20, godz. 10:34 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na DK45 w Jełowej W Jełowej na drodze krajowej nr 45 z Opola do Kluczborka dachował samochód osobowy. Są utrudnienia. » więcej 2024-04-20, godz. 10:15 Uwaga na kleszcze. Pogoda sprawiła, że się uaktywniły już w lutym i marcu Wcześniej niż zwykle rozpoczął się tego roku w Polsce sezon na kleszcze. Zazwyczaj ich największą aktywność obserwuje się w dwóch okresach: maj - czerwiec… » więcej 2024-04-20, godz. 09:55 Akcja policyjnych komandosów w strzeleckiej szkole. Przyjechali, by opowiedzieć o swojej służbie [ZDJĘCIA] Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu odwiedzili maturzystów z Centrum Kształcenia Zawodowego i… » więcej 2024-04-20, godz. 08:14 Jubileuszowy bieg „Piątka na pięćdziesiątkę” już dziś w Staniszczach Małych Jubileusz 50. urodzin świętuje w tym roku Zespół Szkół Specjalnych w Zawadzkiem. Z tej okazji dziś (20.04) przed południem w Staniszczach Małych odbędzie… » więcej 2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »