Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-20, 16:04 Autor: Witold Wośtak

Czy to była rodzinna plantacja marihuany? Ojciec z synem na ławie oskarżonych

Tomasz Z. [fot. Witold Wośtak]
Tomasz Z. [fot. Witold Wośtak]
Ryszard Z. [fot. Witold Wośtak]
Ryszard Z. [fot. Witold Wośtak]
Paweł Ł. [fot. Witold Wośtak]
Paweł Ł. [fot. Witold Wośtak]
Czy ojciec pomagał synowi w prowadzeniu plantacji marihuany? Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Tomasza i Ryszarda Z., oskarżonych o uprawę znacznej ilości konopi innych niż włókniste.
Na przełomie 2022/2023 roku Tomasz Z. kupił instalację służącą do uprawy marihuany i założył plantację na poddaszu w domu ojca. Według prokuratury, wytworzył co najmniej ponad 3 kilogramy narkotyku, którego większość sprzedał, ale sporą część wypalił sam.

Na dzisiejszej (20.11) rozprawie przekonywał, że jego ojciec, Ryszard, nie angażował się w tę działalność.

- Chciałem wyjaśnić, że plantację założyłem sam, przy wyraźnym sprzeciwie mojego ojca. Od samego początku, kiedy zajmowałem się tym, on był przeciwko i cały czas suszył mi głowę, żebym to zlikwidował, bo będą z tego kłopoty. Poprosiłem go jednak dwa czy trzy razy, żeby sprawdził na poddaszu temperaturę i dolał wody.

Ryszard Z., emerytowany wojskowy, przyznał się natomiast do posiadania nabojów bez pozwolenia. Oskarżonego dopytywano jednak o udział w pielęgnowaniu plantacji.

- Wszedłem tam dwa razy: nawodnić i sprawdzić temperaturę. Nie uprawiałem żadnych konopi, nie przyznaję się do tego, bo we wspomnianym okresie nie byłem na górze ani razu. Wysoki Sądzie, ja na tym w ogóle nie znam się, co to było. Praktycznie od stycznia do końca lutego mnie w domu nie było. Byłem wraz z żoną w sanatorium i jeszcze u znajomych.

Jest też trzeci oskarżony. Paweł Ł. miał kupić od Tomasza Z. co najmniej kilogram suszu marihuany i sprzedawać narkotyk. Akt oskarżenia odczytał prokurator Daniel Dziubdziela z Prokuratury Rejonowej w Kluczborku.

- Oskarżam o to, że w okresie od marca 2022 roku do 21 marca 2023 roku w Namysłowie działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru i wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej, wielokrotnie udzielał środków odurzających w postaci ziela konopi innej niż włóknistych.

Tomaszowi Z. grozi do 12 lat więzienia, jego ojciec musi liczyć się z karą do 8 lat, a Paweł Ł. może trafić za kratki nawet na 10 lat. Następną rozprawę wyznaczono na 13 grudnia.
Tomasz Z.
Ryszard Z.
Paweł Ł.

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej 2023-12-06, godz. 16:00 Budowlańcy wjechali na posesję, ale czy mogli? Radio Opole interweniuje Na zakres prowadzonych prac skarżą się mieszkańcy opolskiej wyspy Pasieka, których dom sąsiaduje z przebudowywanym wiaduktem przy ul. Powstańców Śląskich… » więcej 2023-12-06, godz. 15:30 "Sprawia uśmiech". Mikołaj przyjechał z workiem prezentów do USK Była radość, ale też zaskoczenie. Mikołaj odwiedził dziś (06.12) pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, którzy przebywają na oddziale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »