Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-01, 16:00 Autor: Roman Juranek

Poeta romantyczny, ojciec pożarnictwa śląskiego i znany regionalista. Oni spoczywają na nyskim cmentarzu

Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Cmentarz Jerozolimski w Nysie [fot. Roman Juranek]
Anatol Bukała [fot. Roman Juranek]
Anatol Bukała [fot. Roman Juranek]
Na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie pochowano osoby, które swoją działalnością zapisały się trwale w historii tego miasta.
- Przede wszystkim myślę, że warto wspomnieć największego śląskiego poetę - Josepha von Eichendorffa, który zmarł w 1857 roku. Został pochowany obok swojej żony, po dwóch latach mieszkania w Nysie - mówi Anatol Bukała, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Ochrony Zabytków UM w Nysie.

- O ile sam poeta epoki romantyzmu jest postacią znaną i często wspominaną, a jego spuścizna to liczne opowiadania, sztuki teatralne, wiersze i eseje, to wciąż w cieniu pozostaje ten, który przybliżył go mieszkańcom Nysy, czyli Josef Paul Rock, działający na rzecz promocji miasta, odznaczony tytułem „Zasłużony dla Ziemi Nyskiej”, zmarły w 2012 roku.

- To dzięki niemu, po pierwsze grób Eichendorffa zachował się na Cmentarzu Jerozolimskim. Po drugie, Josef Paul Rock pamięć o Eichendorffie przybliżył poprzez odtworzenie pomnika Josepha Eichendorffa, który znajduje się dzisiaj w Nysie, poprzez odtworzenie Altany Eichendorffa, a później przez stworzenie szlaku turystycznego Josepha von Eichendorffa.

Jak dodaje Anatol Bukała, te dwie postaci spoczęły bardzo blisko siebie na Cmentarzu Jerozolimskim.

Na tym nyskim cmentarzu pochowany jest także ojciec pożarnictwa śląskiego - Johannes Hellmann, który na przełomie XiX i XX wieku pracował nad stworzeniem coraz liczniejszych i lepiej zorganizowanych struktur tej służby w Nysie i całym regionie.

- To on zakładał szkołę pożarniczą w Nysie. Interesujące jest to, że obecny grób, to nie jest pierwotny grób Hellmanna. W 2011 roku jego grób znajdujący się na cmentarzu św. Rocha został na nowo odkryty i została dokonana ekshumacja. Ten nagrobek został odtworzony i umiejscowiony właśnie na Cmentarzu Jerozolimskim. Nagrobek bardzo ciekawy, który przedstawia symbole straży pożarnej.

Wreszcie spoczywa tam zmarły niedawno Kazimierz Staszków, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Ziemi Nyskiej".

- Dla mnie osobiście była to postać niezwykła - mówi Anatol Bukała. - Był to - można powiedzieć - mój mentor, nauczyciel, jeśli chodzi o miłość do historii lokalnej, do krajoznawstwa, do turystyki. 20 lat temu wspólnie z Kazimierzem organizowaliśmy pierwsze rajdy rowerowe. Wspólnie realizowaliśmy również projekty historyczne. W 2002 roku ukazała się pierwsza publikacja, gdzie Kazimierz opisał postać noblisty urodzonego w Nysie - Konrada Emila Blocha.

Dodajmy, że Kazimierz Staszków przez wiele lat współpracował z Radiem Opole i to właśnie on bardzo często opowiadał słuchaczom o sławnych mieszkańcach Nysy.

Szersza wypowiedź Anatola Bukały na Radio Opole 4 HISTORIA - kliknij poniżej» więcej
Anatol Bukała
Anatol Bukała
Anatol Bukała
Anatol Bukała

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 08:00 Uwaga mieszkańcy Opola! Strażnicy miejscy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. A to oznacza, że opolscy strażnicy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy w piecach. Funkcjonariusze kontrolują… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Otoczenie brzeskiego szpitala zostanie ucywilizowane. To inwestycja za 10 milionów złotych Otoczenie brzeskiego szpitala przejdzie metamorfozę. Rozpoczęły się prace, których efekty pozwolą usprawnić komunikację, a także poprawią bezpieczeństwo… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Chętni przekonają się podczas sobotniego spaceru, jak wiele mew żyje w Opolu Czy w Opolu nie ma mew, bo są tylko rybitwy? Ten mit chce obalić Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze jako organizator 'Opolskiego Dnia Mew 2024'. » więcej 2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »