Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-10-12, 16:57 Autor: Daniel Klimczak

Kresowianie zjechali do Brzegu. Rozmawiano między innymi o powstającym muzeum Kresów

Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Jarosław Madzia]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Jarosław Madzia]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Kresowian w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Blisko 80 Kresowian spotkało się dziś na zamku w Brzegu. Wydarzenie to okazja do wymiany myśli, a także poznania planów dotyczących popularyzacji wiedzy na temat dawnych ziem Rzeczpospolitej.
To właśnie w Brzegu w ciągu kilku lat ma powstać Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów. Jak mówi dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Dariusz Byczkowski, nowa placówka połączy dwa odległe od siebie rejony związane z historią naszego kraju. - Chcemy, żeby było z jednej strony pokazujące jednak trochę tego miejsca śląskiego, bo to jest gimnazjum piastowskie, tutaj jest szkoła, gdzie wcześniej także młodzież z Kresów się kształciła, z Rzeszy, z Korony Czeskiej, ze Śląska całego. Miejsce tak stare jak zamek, przez tego samego księcia zbudowane - powiedział.

Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu Podolskim Stanisława Nagórniaka, podtrzymywanie pamięci o Kresach powinna mieć bardzo duże znaczenie dla współczesnych Polaków. - Jest bardzo piękne powiedzenie. Jeżeli ginie pamięć, wtedy ginie naród. Ta pamięć o tych Kresach, o ludziach, o tych, można powiedzieć, bohaterach, jak ja zawsze mówię, o pocie i krwi przeszliśmy i dostaliśmy się do wolności - podkreślał.

Danuta Skalska, dziennikarka Radia Katowice, której program "Lwowska Fala" nadaje także Radio Opole, przewiduje, że pamięć o Kresach będzie żywa także w kolejnych pokoleniach Polaków. - Przyszłość należy do wariatów. Takich jak ja, ale również tych młodszych, którzy po nas przychodzą. To się nie skończy, naprawdę to się nie skończy. Ta siła wielka, ten ogień jest w nas i my, ludzie z Kresów, nie odpuścimy - dodała.

Z kolei prezes Radia Opole Piotr Wojtowicz zauważał, że zarówno tego typu spotkania, jak i emitowany w niedzielne poranki program dla Kresowian, cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednocześnie zapewniał on, że podtrzymywanie pamięci i promowanie wiedzy na temat Kresów pozostaje ważnym elementem misji naszej rozgłośni.
- Zauważamy, że ta tematyka jest aktualna i ci ludzie chcą się spotykać, więc moim zdaniem radio nie może stać obok tych ludzi, tylko dać im możliwość, by mogli się wypowiedzieć, by mogli się spotykać - wskazywał.

Za utworzeniem w Brzegu kresowego muzeum lobbował mieszkający w tym rejonie poseł Paweł Kukiz. Parlamentarzysta powiedział, że jego powstanie ma kolosalne znaczenie dla naszego regionu. - Każdy człowiek powinien wiedzieć, skąd jest, bez względu na to, kim byli jego przodkowie. Mamy teoretycznie muzeum Kresów w Lublinie, ale przekonałem najwyższe organy państwowe, że Lublin to przecież była kiedyś centralna Polska i takie prawdziwe Kresy zostały przeniesione właśnie do województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i częściowo śląskiego - tłumaczył.

Dodajmy, że do czasu powstania nowej placówki, tematyce kresowej poświęcona jest jedna z wystaw stałych w brzeskim muzeum.
Dariusz Byczkowski
Stanisław Nagórniak
Danuta Skalska
Piotr Wojtowicz
Paweł Kukiz

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 Zbili cenę i udało się. W Głogówku nie wzrosną opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Głogówek nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Po kolejnym przetargu na to zadanie utrzymana będzie stawka obowiązująca od 2021 roku… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 To może być burzowa noc. Jest ostrzeżenie IMGW [AKTUALIZACJA] Nowe ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia burz z opadami, także gradu wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Ostrzeżenie dotyczy… » więcej 2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »