Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-10-03, 09:40 Autor: Cezary Puzyna

"Absolutnie się z zarzutami NIK nie zgadzam". Adrian Czubak gościem Radia Opole

Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy [fot. USK Opole]
Adrian Czubak [fot. Jędrzej Łuczak]
Adrian Czubak [fot. Jędrzej Łuczak]
Szpital tymczasowy w Opolu [fot. USK Opole]
Szpital tymczasowy w Opolu [fot. USK Opole]
- Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam i nie wiem, skąd izba ma takie informacje sugerujące jakąś niegospodarność - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole były wojewoda opolski i kandydat do Sejmu Adrian Czubak odnosząc się do zarzutów NIK w sprawie możliwych niegospodarności, do których miało dojść w trakcie pandemii.
Przygotowanie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu szpitala tymczasowego było - w ocenie byłego przedstawiciela rządu w terenie - jak najbardziej zasadne, a ludzkiego życia, które tam ratowano nie daje się przecenić.

- Czas pandemii, to chyba wszyscy sobie zdają sprawę, co się działo choćby na rynku budowlanym. Trwały negocjacje z wykonawcą, odbyły się wielokrotnie. Cel był jasno postawiony - realizacja obiektu szpitalnego, budynku, który w ogóle nie był przygotowany do takiego działania. Szpital był konieczny, co pokazało, ile osób zostało przyjętych do tego szpitala. Zapełnił się w całości.

Jeśli chodzi o sprzęt medyczny to jego zakup był konsultowany ze specjalistami, a weryfikowanie każdego zakupu, kwestionowanie np. liczby zakupionych maseczek - niebezpiecznie przedłużyłoby powstanie niezbędnej placówki: - Miałem do rozmowy wspaniałych ludzi, którzy mieli ogromne doświadczenie w sprawach medycznych, w sprawach ratowania ludzkiego życia. Kiedy ja stawiam na bezpieczeństwo, co jest dla mnie najważniejsze, dostaje wykaz sprzętu, który należy kupić i ja mam teraz szukać doradców, innych ekspertów, którzy powiedzą: nie, nie 100 maseczek, tylko 50, nie ten sprzęt, tylko inny itd. Ten szpital budowalibyśmy kilka miesięcy, a być może byłoby już dawno po fali pandemii, kiedy by powstał.

- To były wyjątkowe warunki, jestem dumny z tego, że przygotowaliśmy sprawnie szpital tymczasowy. To właśnie wojewoda jest instancją, która w tak trudnych warunkach musi zagwarantować bezpieczeństwo obywateli - mówił Adrian Czubak.

W ocenie NIK, utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. NIK poinformowała, że skierowano zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego wojewodę, polegającego na wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.
Adrian Czubak 1
Adrian Czubak 2

Wiadomości z regionu

2023-12-08, godz. 14:54 Gmina Strzelce Opolskie kupiła dom. W przyszłości ma służyć podopiecznym ŚDS Zaczyna brakować miejsca, dlatego potrzebne jest dodatkowe lokum. Gmina Strzelce Opolskie kupiła za ponad 500 tys. zł budynek tuż przy Środowiskowym Domu… » więcej 2023-12-08, godz. 14:52 Kolorowo i świątecznie w kluczborskim parku dzięki darczyńcom Kilka firm ufundowało świąteczne oświetlenie dla Spółdzielni Mieszkaniowej 'Przyszłość' w Kluczborku. Ozdoby zamontowano w parku Zielone Błonia, a podczas… » więcej 2023-12-08, godz. 14:49 Przy szpitalu w Strzelcach Opolskich uruchomiono poradnię neurologii dziecięcej Poradnia neurologii dziecięcej od grudnia funkcjonuje przy szpitalu w Strzelcach Opolskich. Do końca miesiąca wszystkie terminy są już zarezerwowane, ale… » więcej 2023-12-08, godz. 14:48 "Mieszkańcy dzwonią, my sprawdzamy". Kontrole pieców w gminie Nysa Na dwanaście pobranych z domowych pieców próbek, osiem nie wykazało spalania odpadów - podsumowuje początek sezonu grzewczego Andrzej Jakubowski, komendant… » więcej 2023-12-08, godz. 14:09 Cztery możliwe warianty, ale owiane tajemnicą. Pytamy, co z trzecim mostem dla Nysy - Są cztery propozycje, ale konkretnych lokalizacji jeszcze nie podają - mówi burmistrz Nysy pytany o postępy w przygotowaniach do budowy trzeciej przeprawy… » więcej 2023-12-08, godz. 14:05 Nie ma na horyzoncie podwyżek za wodę w Dobrodzieniu i Rudnikach Nie ma jak na razie planów podwyżek za wodę i ścieki w dwóch gminach powiatu oleskiego. » więcej 2023-12-08, godz. 13:09 Zwolnienia grupowe albo obniżka płac. Patowa sytuacja w nyskim szpitalu Pismo o zwolnieniach grupowych w SP ZOZ Nysa wpłynęło do miejscowego urzędu pracy. Chodzi o 50 pielęgniarek z wyższym wykształceniem i specjalizacją, których… » więcej 2023-12-08, godz. 10:31 Trzy miesiące bez prawa jazdy, punkty karne i mandat. Kosztowna jazda w Pisarzowicach Przez trzy miesiące odpocznie od kierowania samochodem 32-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego po policyjnej kontroli w Pisarzowicach (gmina Lubsza)… » więcej 2023-12-08, godz. 10:00 Większy może więcej. Martin Ziaja o producentach mleka - Małe lokalne jest piękne, ale najważniejsze jest to, z czego rolnik żyje. Duże zakłady są w stanie zapłacić więcej - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-12-08, godz. 06:13 Pożar mieszkania w Krapkowicach. Nie żyje jedna osoba Jedna osoba zginęła w nocnym pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w Krapkowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »