Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-28, 12:05 Autor: Jacek Rudnik

WYBORY 2023. Posłanka Violetta Porowska o ochronie granic i propozycji Ukrainy w sprawie impasu zbożowego

Violetta Porowska [fot. Jarosław Madzia]
Violetta Porowska [fot. Jarosław Madzia]
- Wszystko odbywa się zgodnie z kodeksem wizowym strefy Schengen, trzeba wyłapać nielegalne kanały migracyjne - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole posłanka PiS Violetta Porowska, odnosząc się do planowanego przez Niemcy czasowego wprowadzania kontroli na granicach także do Polski, Czech i Słowacji. Pytaliśmy też o nową propozycję Ukrainy w sprawie rozwiązania tzw. impasu zbożowego.
- Już od dłuższego czasu stałe kontrole są wprowadzone na granicy austriacko-węgierskiej i nikt z tego nie robi wielkiego zamieszania, taka jest potrzeba chwili i sami państwo obserwujecie te sytuacje, które są na Morzu Śródziemnym, czyli bardzo duży napływ migrantów i oni sobie tym kanałem tzw. tunelem bałkańskim przechodzą - wyjaśniła posłanka PiS Violetta Porowska.

Gość Radia Opole przypomniał, że to Niemcy są najczęściej krajem docelowym dla migrantów, a nasz zachodni sąsiad ma zaproponować kontrole na granicy z Polską w trybie "elastycznym".

W ocenie parlamentarzystki PiS zapora na granicy z Białorusią zdaje egzamin. - Gdyby jej nie było to mielibyśmy znacznie większą liczbę incydentów na polskich granicach.

Ukraina zaproponowała w środę (27.09) stronie polskiej mechanizm licencji eksportowych zamiast obowiązującego embarga na ukraińskie produkty rolne.

- Dobrze, że rozmowy trwają, nikomu nie zależy na napiętych relacjach z naszym sąsiadem, a to właśnie Polska była tym krajem, który jako pierwszy wyciągnął rękę do Ukrainy proponując bardzo humanitarną i życzliwą pomoc - dodała parlamentarzystka ubiegająca się też o kolejną kadencję w Sejmie.

- To nam najbardziej zależy na tym, żeby te relacje były przyjazne, ale nie zapominajmy, że zależny nam na tym, żeby nasz rynek zbóż był chroniony i priorytetem są nasze wewnętrzne interesy i te relacje z Ukrainą będziemy tak kształtować, żeby ich nie zaburzyć.

Zdaniem poseł Porowskiej nie ma mowy o tym, by aspekt relacji Polska - Ukraina wykorzystywać w kampanii wyborczej, a najważniejsze jest to, by dobrze zabezpieczyć interes polskich producentów rolnych, którzy mocno ucierpieli na etapie niekontrolowanego wwozu do Polski ziarna z Ukrainy.

Violetta Porowska wskazała, że "problem zbożowy" to konsekwencja sytuacji na rynku rolnym i w tym przypadku wybory nie mogą stanowić azymutu czasowego: - Z jednej strony oligarchowie ukraińscy chcą, żeby to zboże zostało "wypchnięte" z Ukrainy, a z drugiej strony my musimy chronić swój rynek, a wszystkie działania polskiego rządu wynikają wyłącznie z chęci ochrony interesu polskiego, a nie z chęci budowania na tym kapitału wyborczego.
Violetta Porowska 01
Violetta Porowska 02

Wiadomości z regionu

2023-12-11, godz. 19:00 "To tradycja naszej szkoły". W III LO w Opolu świętują dni patronki - Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - pod takim hasłem w III Liceum Ogólnokształcącym w Opolu odbywają się dni patronki… » więcej 2023-12-11, godz. 18:00 ZDW wydał już połowę kwoty przeznaczonej na akcję "Zima" w regionie Ponad 2 miliony złotych - tyle wydał już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu na akcję 'Zima' w naszym regionie. To połowa zabezpieczonej na ten cel kwoty… » więcej 2023-12-11, godz. 17:00 Samorząd kusi przyszłych lekarzy. To już 4. edycja stypendiów regionalnych 2 tysiące złotych brutto przez 9 miesięcy roku akademickiego, aż do zakończenia studiów. Takie wsparcie finansowe dla studentów kierunków medycznych przygotował… » więcej 2023-12-11, godz. 16:55 Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w Kluczborku wzrosną. Podwyżki będą jednak mniejsze niż w tym roku Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Kluczbork będą wzrastać. Mieszkańcy zapłacą więcej od kwietnia przyszłego roku. Jednak największą… » więcej 2023-12-11, godz. 16:42 Strażacy ochotnicy z Wyszkowa Śląskiego muszą jeszcze poczekać na obiecany wóz bojowy Po kilku dniach niepewności wyjaśniła się sprawa samochodu dla druhów z nyskiej gminy. I nie są to dobre dla nich wiadomości. » więcej 2023-12-11, godz. 16:14 Za używane ciuchy sfinansują pomoc doświadczającym przemocy. Akcja HumanDoc w Opolu Robiąc świąteczne porządki można pomóc ofiarom przemocy. Zbiórkę używanej odzieży oraz tekstyliów domowych organizuje w Opolu Fundacja HumanDoc. Na… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 II miejsce za film w języku hiszpańskim. Sukces uczniów opolskiej "Dwójki". Nagrali firm po hiszpańsku i zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie. Sukces uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu na zawodach Filmów… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 Obwodnica Namysłowa na ministerialnej liście podstawowej Trakt omijający Namysłów w ciągu DK39 został wpisany na ministerialną listę 'Programu budowy 100 obwodnic'. » więcej 2023-12-11, godz. 15:09 Polał ofiarę benzyną i upuścił na nią zapalonego papierosa. 25 lat więzienia za zabójstwo 25 lat pozbawienia wolności z możliwością warunkowego zwolnienia po 20 latach. Sąd Okręgowy w Opolu skazał 31-letniego Pawła R. za zabójstwo znajomego… » więcej 2023-12-11, godz. 15:00 Mogą zabrać na pokład 120 pasażerów. Przegubowe "elektryki" na ulicach Opola Pierwsze przegubowe autobusy elektryczne opolskiego MZK wyruszyły dzisiaj (11.12) na ulice Opola. Pojawiły się na liniach 5, 9 i 13. Nowe pojazdy mogą przewieźć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »