Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-28, 11:30 Autor: Witold Wośtak

Wybory 2023. Marcin Oszańca lobbuje za dokończeniem torów dla portu KK Terminale

Konferencja prasowa Marcina Oszańcy [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa Marcina Oszańcy [fot. Witold Wośtak]
Dokończenie torów na potrzeby terminali przeładunkowych w Kędzierzynie-Koźlu postuluje Marcin Oszańca, numer 2 na liście wyborczej Trzeciej Drogi do Sejmu.
Podczas konferencji prasowej nad Odrą w Opolu kandydat przypomniał, że według obietnic polityków Zjednoczonej Prawicy, w 2020 roku rzeką miały regularnie pływać barki. Jak podkreślił, spółka PKP od 4 lat blokuje inwestycję spółki KK Terminale i trwa spór sądowy.

- Jedyne co można byłoby zrobić już, to połączyć powstały port w Kędzierzynie-Koźlu z węzłem kolejowym, co można wykonać na obecną chwilę. Dlaczego sprawa jest blokowana, możemy się jedynie domyślić. Mówimy przecież o konkurencji dla portu w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Zresztą ten port do dzisiaj nie funkcjonuje tak dobrze, jak mógłby.

Zdaniem Oszańcy, prywatny przedsiębiorca jest w stanie zainwestować w dokończenie terminali przeładunkowych 300 milionów złotych.

Przypomnijmy, że na początku tygodnia podpisano list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty ZAK S.A a KGHM Polska Miedź S.A. w sprawie budowy multimodalnego węzła transportowego na terenie Głogowa. Jak mówił Mateusz Wodejko z KGHM Polska Miedź S.A., to szansa na wykorzystanie Odry do transportu zarówno eksportowego, jak i importowego produktów.

O tym, że Odra ma olbrzymi potencjał gospodarczy i trzeba go wykorzystać mówił kilka tygodni temu poseł i "dwójka" na opolskiej liście PiS Marcin Ociepa. - Żeglowność Odry, jeżeli chcemy rozwijać nie tylko nasz region, ale cały kraj musi zostać przywrócona - przekonywał w Kędzierzynie-Koźlu.
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2023-12-11, godz. 20:14 Wypadek w Zimnicach Małych. Zderzyły się osobówka i dwie ciężarówki Zdarzenie drogowe w Zimnicach Małych, w gminie Prószków. Jak przekazał nam dyżurny stanowiska kierowania KW PSP w Opolu, przed 18.30 na skrzyżowaniu DK 45… » więcej 2023-12-11, godz. 19:00 "To tradycja naszej szkoły". W III LO w Opolu świętują dni patronki - Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - pod takim hasłem w III Liceum Ogólnokształcącym w Opolu odbywają się dni patronki… » więcej 2023-12-11, godz. 18:00 ZDW wydał już połowę kwoty przeznaczonej na akcję "Zima" w regionie Ponad 2 miliony złotych - tyle wydał już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu na akcję 'Zima' w naszym regionie. To połowa zabezpieczonej na ten cel kwoty… » więcej 2023-12-11, godz. 17:00 Samorząd kusi przyszłych lekarzy. To już 4. edycja stypendiów regionalnych 2 tysiące złotych brutto przez 9 miesięcy roku akademickiego, aż do zakończenia studiów. Takie wsparcie finansowe dla studentów kierunków medycznych przygotował… » więcej 2023-12-11, godz. 16:55 Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w Kluczborku wzrosną. Podwyżki będą jednak mniejsze niż w tym roku Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Kluczbork będą wzrastać. Mieszkańcy zapłacą więcej od kwietnia przyszłego roku. Jednak największą… » więcej 2023-12-11, godz. 16:42 Strażacy ochotnicy z Wyszkowa Śląskiego muszą jeszcze poczekać na obiecany wóz bojowy Po kilku dniach niepewności wyjaśniła się sprawa samochodu dla druhów z nyskiej gminy. I nie są to dobre dla nich wiadomości. » więcej 2023-12-11, godz. 16:14 Za używane ciuchy sfinansują pomoc doświadczającym przemocy. Akcja HumanDoc w Opolu Robiąc świąteczne porządki można pomóc ofiarom przemocy. Zbiórkę używanej odzieży oraz tekstyliów domowych organizuje w Opolu Fundacja HumanDoc. Na… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 II miejsce za film w języku hiszpańskim. Sukces uczniów opolskiej "Dwójki". Nagrali firm po hiszpańsku i zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie. Sukces uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu na zawodach Filmów… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 Obwodnica Namysłowa na ministerialnej liście podstawowej Trakt omijający Namysłów w ciągu DK39 został wpisany na ministerialną listę 'Programu budowy 100 obwodnic'. » więcej 2023-12-11, godz. 15:09 Polał ofiarę benzyną i upuścił na nią zapalonego papierosa. 25 lat więzienia za zabójstwo 25 lat pozbawienia wolności z możliwością warunkowego zwolnienia po 20 latach. Sąd Okręgowy w Opolu skazał 31-letniego Pawła R. za zabójstwo znajomego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »