Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-27, 14:52 Autor: Grzegorz Frankowski

"To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego

Urząd Miasta w Raciborzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Urząd Miasta w Raciborzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to całkowicie chybiony pomysł. Kilka dni temu taką koncepcje przedstawił lider PSL na Opolszczyźnie Marcin Oszańca, kandydat do Sejmu z listy Trzeciej Drogi
- Podział administracyjny kraju jest dokonany, jest nienaruszalny. Słyszałem, że pokrywałoby się to z diecezjami. Ale na terenie powiatu mamy trzy diecezje. Teraz będziemy dzielić powiat raciborski. Część do Katowic, część do Gliwic, co jeszcze. To jest jakaś abstrakcja kompletna. To się nie wydarzy, to się nie może wydarzyć, to się nie ma szans wydarzyć. Traktuję to jako sposób na przyciągnięcie uwagi kandydata. Zresztą, jak widać dosyć skuteczny - powiedział dla Radia Opole Dawid Wacławczyk, wiceprezydent Raciborza.

- Część seniorów naszego powiatu być może z nostalgią wspomina czasy Raciborza w województwie opolskim. Jednak w tej chwili jesteśmy na wielu płaszczyznach mocno związani z województwem śląskim i tak powinno pozostać - dodaje Marek Kurpis, wicestarosta powiatu raciborskiego.

- Z punktu widzenia ekonomicznego i gospodarczego, zdecydowanie powinniśmy zostać tutaj, gdzie jesteśmy i budować ten potencjał tak, jak to robimy, jako powiat od 25 lat.

Zdanie mieszkańców Raciborza na ten temat nie jest już tak jednoznaczne.

- Dobra opcja, bo wtedy Racibórz byłby drugim miastem w województwie, a teraz jest na samym końcu w województwie śląskim. Wątpię, czy uda się to zrealizować. Na pewno więcej możliwości i więcej pieniążków. - To jest jedna Polska - czy w Opolskiem, czy w Śląskiem. Co to ma za znaczenie. To jest rolniczy, to bardziej przemysłowy teren. Jak to jest podzielone, to tak powinno zostać. Kombinować. To są pieniądze, potem trzeba wszystkie tabliczki, pieczątki zmieniać. Nie ma nic za darmo. - Chyba wolę, żeby zostało tak, jak jest.

Racibórz według ostatnich danych liczy niespełna 55 tyś. mieszkańców. Gdyby teoretycznie wrócił do województwa opolskiego, byłby trzecim co do wielkości miastem w regionie.
Dawid Wacławczyk
Marek Kurpis
Mieszkańcy Raciborza

Wiadomości z regionu

2023-12-09, godz. 19:00 "Chęć pomagania połączona z pasją do tańca". Charytatywny maraton w Toyota Park Około 100 pań tańczyło przez trzy godziny podczas Mikołajkowego Charytatywnego Maratonu Zumby w Toyota Park w Opolu. Impreza rozpoczęła się o 17:00. » więcej 2023-12-09, godz. 17:55 Gwardia przegrywa w "derbach Śląska" z Górnikiem Zabrze Corotop Gwardia Opole przegrała z Górnikiem Zabrze 28:30 w meczu 5. serii Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Adama… » więcej 2023-12-09, godz. 16:40 Mikołajki w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Opolu. To między innymi promocja adopcji Zbiórka dobrej jakości karmy dla psów i kotów oraz promocja idei adopcji zwierząt. Przede wszystkim taki był cel dnia otwartego i mikołajek zorganizowanych… » więcej 2023-12-09, godz. 16:00 Janusz Kowalski podsumował 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa. Teraz poda się do dymisji 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa podsumował na dzisiejszej (09.12) konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski. Opolski parlamentarzysta… » więcej 2023-12-09, godz. 14:49 Poziom cukru, ciśnienie i profilaktyka raka. Studenci medycyny badają w "Karolince" 'Zdrowie pod kontrolą!' to tytuł akcji prowadzonej dzisiaj (09.12) przez studentów kierunku lekarskiego w Centrum Handlowym 'Karolinka' w Opolu. Można wziąć… » więcej 2023-12-09, godz. 14:48 Powiat kluczborski: pożar samochodu w garażu Do tego zdarzenia doszło przed południem w miejscowości Krzywiczyny w gminie Wołczyn. » więcej 2023-12-09, godz. 14:00 Przygotuj paczkę dla dziecka więźnia. Akcja organizowana od ponad 20 lat Trwa nabór darczyńców w ramach akcji 'Szlachetna Paczka dla Dziecka Więźnia'. Zazwyczaj osadzeni nie są w stanie przygotować jakiejkolwiek paczki dla swoich… » więcej 2023-12-09, godz. 13:00 Pobiegli w zimowej aurze wokół kąpieliska Malina w Opolu. "Na trasie cztery pory roku" Ponad 200 kobiet i mężczyzn wzięło udział przed południem w trzeciej edycji Biegu Malinowego Mikołaja w Opolu. 5-kilometrowa trasa prowadziła wokół kąpieliska… » więcej 2023-12-09, godz. 12:00 ZUS zgłasza gotowość do wypłaty wyższego świadczenia Od nowego roku świadczenie wychowawcze wzrasta do 800 złotych. » więcej 2023-12-09, godz. 10:15 IMGW ostrzega. Dzisiaj w regionie marznące opady deszczu Według prognoz dzisiaj (9.12) na Opolszczyźnie będzie padać marznący deszcz lub mżawka, powodujące gołoledź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »