Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-27, 12:00 Autor: Witold Wośtak

Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie

Skrzydło tryptyku po renowacji [fot. gmina Olesno]
Skrzydło tryptyku po renowacji [fot. gmina Olesno]
Skrzydła tryptyku przed renowacją [fot. gmina Olesno]
Skrzydła tryptyku przed renowacją [fot. gmina Olesno]
Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. gmina Olesno]
Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. gmina Olesno]
Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie.
Późnogotyckie malowidła z apostołami odkryto przypadkiem podczas demontażu ołtarza głównego. Wcześniej były niewidoczne ze względu na przemalowanie brązową farbą. Drewno okazało się być w zaskakująco dobrym stanie, a renowacją zajęła się Renata Szelwach.

- W kościele prowadzone są nieustannie prace renowacyjne - podkreśla Sylwester Lewicki, burmistrza Olesna.

- Są tysiące chętnych do pozyskania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nam pomaga status Pomnika Historii - on pozwala na przyznanie dodatkowych punktów w naborach. Kolejne prace rozpoczynają się, więc można powiedzieć, że kościół świętej Anny jest w ciągłym remoncie, ale i tak już wygląda przepięknie.

Dodajmy, obecnie trwa konserwacja ścian i sufitu w prezbiterium i nawie.
Sylwester Lewicki

Wiadomości z regionu

2023-12-04, godz. 22:15 Niezadowolenie z likwidacji połączenia z Wrocławiem. Nyscy radni spotkają się na sesji nadzwyczajnej - Nikt nas wcześniej nie informował, że bezpośrednie połączenie kolejowe Nysy z Wrocławiem zniknie z rozkładu - mówi burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. » więcej 2023-12-04, godz. 21:03 Uwaga kierowcy! Most Pamięci Sybiraków zwężony Trwają naprawy, ale termin ich zakończenia nie został określony. » więcej 2023-12-04, godz. 21:00 Ministerstwo odrzuca możliwość przyłączenia obwodnicy Zawady na wysokości Turawa Park Planowana obwodnica Zawady, w ciągu drogi krajowej 45, nie będzie włączona do obwodnicy północnej Opola na wysokości centrum handlowego Turawa Park. Nie… » więcej 2023-12-04, godz. 20:00 "To będzie największa taneczna impreza". Wraca Sylwester w Opolu Na początek DJ Grand F, potem zespół Komodo, a na zakończenie pokaz laserów. Tak zapowiada się największa miejska impreza sylwestrowa pod chmurką w Opolu… » więcej 2023-12-04, godz. 19:54 Pożar samochodu i wiaty garażowej w Opolu. Nie ma osób poszkodowanych Cztery zastępy straży pożarnej gasiły pożar samochodu i wiaty garażowej w Opolu przy ulicy Wakacyjnej. » więcej 2023-12-04, godz. 19:36 Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Kluczborku? Mieszkańcy pełni obaw Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych może powstać w Kluczborku. Potencjalny inwestor zwrócił się do burmistrza o wydanie decyzji o środowiskowych… » więcej 2023-12-04, godz. 18:00 50 razy większy od żywego okazu. Do Gogolina przyjechał ogromny model traszki Ma 8 metrów długości i 2,5 metra szerokości, dzięki czemu jest 50 razy większy od żywego okazu. Do Gogolina przyjechał model traszki grzebieniastej, który… » więcej 2023-12-04, godz. 16:44 II Opolskie Forum Wolontariatu w Opolu. Deszcz wyróżnień dla społeczników W przeddzień Międzynarodowego Dnia Wolontariusza urząd marszałkowski wręczył wyróżnienia opolskim społecznikom. W grupie nagrodzonych znaleźli się m.in… » więcej 2023-12-04, godz. 16:37 Około 100 zwierząt czeka w schronisku w Kędzierzynie-Koźlu na adopcję „Najbardziej potrzeba nam adopcji”. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu ma obecnie ok. 100 mieszkańców - to psy i koty. Wszystkie… » więcej 2023-12-04, godz. 15:32 "Dostaliśmy 316% podwyżki, idziemy do sądu". Wójt Tarnowa Opolskiego oprotestowuje podwyżki WiK - Po racjonalne ceny idę do sądu - mówi wójt gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz. To odpowiedź na ogłoszone przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja podwyżki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »