Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-22, 09:58 Autor: Cezary Puzyna

Wybory 2023. Marcelina Zawisza o relacjach z Ukrainą i prawach kobiet

Marcelina Zawisza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Marcelina Zawisza [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Rewizja naszych relacji z Ukrainą nie jest potrzebna, a wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe także ze względu na bezpieczeństwo Polski - oceniła w Porannej Rozmowie Radia Opole posłanka Nowej Lewicy Marcelina Zawisza.
- Ja myślę, że też musimy patrzeć na to wszystko przez kontekst bezpieczeństwa Polski. My całą pomoc, którą oferowaliśmy militarną Ukrainie i wywieranie presji na innych krajach Europy Zachodniej, żeby wspomagały Ukrainę w dozbrojeniu się, było również w interesie Polski. Jeśli dołożymy cegiełkę do tego, żeby Ukraina wybroniła się przed tą agresją, to przecież odsunie tę agresję od naszych granic. Jest to również w naszym interesie.

Zaostrzanie nastrojów antyukraińskich jest niepotrzebne m.in. w kontekście relacji polskich firm nawiązujących kontakty z partnerami w Ukrainie. Pytana o tzw. aferą wizową w MSZ posłanka przyznała, że sprawa wymaga wyjaśnienia, a kluczowe znaczenie ma tu dostępność do dokumentów w samym resorcie.

W programie Nowej Lewicy znalazły się m.in. takie hasła, jak świeckie państwo, większe prawa kobiet w kontekście wyrównania wynagrodzeń czy decydowania do 12 tygodnia o losie płodu, a także wyraźny rozdział Kościoła od państwa: - Każdy ma prawo wierzyć. Każdy ma prawo opierać swoje życie na wartościach, które wyznaje. Bardzo to szanujemy. Ta kwestia dotycząca świeckości państwa, praw kobiet, tego, żeby kobieta mogła decydować o swojej płodności, żeby mogła zarabiać tyle samo, co mężczyzna, 100 procent płatnego L4, 100 procent płatnej opieki nad dziećmi - mówiła w Radiu Opole posłanka Zawisza, "jedynka" na liście opolskiej Lewicy.

W programie Nowej Lewicy wyeksponowano też m.in. 35-godzinny tydzień pracy, brak zgody na tzw. śmieciówki, 20-procentową podwyżkę w budżetówce i podniesienie nakładów na edukację do poziomu 3 procent.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Marcelina Zawisza 1
Marcelina Zawisza 2

Wiadomości z regionu

2023-12-08, godz. 18:38 Kolizja na przejeździe kolejowym. Nietrzeźwy kierowca wjechał w rogatki Zdarzenie drogowe na przejeździe kolejowym na DK11 między Gotartową a Krzywizną. Kierowca osobowego audi wjechał w zamknięte rogatki. » więcej 2023-12-08, godz. 18:07 Mikołaj z prezentami u podopiecznych ośrodka "Szansa" w Opolu Podopiecznych Ośrodka Readaptacji Społecznej Szansa w Opolu odwiedził dziś (8.12) mikołaj. Prezenty sfinansowała fundacja działająca przy Opolskiej Izbie… » więcej 2023-12-08, godz. 16:13 W Instytucie Śląskim podsumowano Rok Korfantego. "On wychodzi z cienia lokalności" Czy na Wojciecha Korfantego jest jeszcze miejsce w polskiej przestrzeni publicznej i edukacji historycznej? Między innymi na to pytanie próbowali odpowiedzieć… » więcej 2023-12-08, godz. 16:11 Uwaga, smog w powiecie krapkowickim Na terenie Zdzieszowic oraz obszarów gmin Zdzieszowice, Krapkowice, Gogolin i Walce doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych i pojawiło się ryzyko przekroczenia… » więcej 2023-12-08, godz. 14:54 Gmina Strzelce Opolskie kupiła dom. W przyszłości ma służyć podopiecznym ŚDS Zaczyna brakować miejsca, dlatego potrzebne jest dodatkowe lokum. Gmina Strzelce Opolskie kupiła za ponad 500 tys. zł budynek tuż przy Środowiskowym Domu… » więcej 2023-12-08, godz. 14:52 Kolorowo i świątecznie w kluczborskim parku dzięki darczyńcom Kilka firm ufundowało świąteczne oświetlenie dla Spółdzielni Mieszkaniowej 'Przyszłość' w Kluczborku. Ozdoby zamontowano w parku Zielone Błonia, a podczas… » więcej 2023-12-08, godz. 14:49 Przy szpitalu w Strzelcach Opolskich uruchomiono poradnię neurologii dziecięcej Poradnia neurologii dziecięcej od grudnia funkcjonuje przy szpitalu w Strzelcach Opolskich. Do końca miesiąca wszystkie terminy są już zarezerwowane, ale… » więcej 2023-12-08, godz. 14:48 "Mieszkańcy dzwonią, my sprawdzamy". Kontrole pieców w gminie Nysa Na dwanaście pobranych z domowych pieców próbek, osiem nie wykazało spalania odpadów - podsumowuje początek sezonu grzewczego Andrzej Jakubowski, komendant… » więcej 2023-12-08, godz. 14:09 Cztery możliwe warianty, ale owiane tajemnicą. Pytamy, co z trzecim mostem dla Nysy - Są cztery propozycje, ale konkretnych lokalizacji jeszcze nie podają - mówi burmistrz Nysy pytany o postępy w przygotowaniach do budowy trzeciej przeprawy… » więcej 2023-12-08, godz. 14:05 Nie ma na horyzoncie podwyżek za wodę w Dobrodzieniu i Rudnikach Nie ma jak na razie planów podwyżek za wodę i ścieki w dwóch gminach powiatu oleskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »