Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-21, 21:15 Autor: Joanna Gerlich

Samorządowcy ze Strzelec Opolskich i Kędzierzyna-Koźla rozczarowani Polskim Ładem. Wojewoda zachęca do dialogu

Samorządowcy na konferencji w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Joanna Gerlich]
Samorządowcy na konferencji w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Joanna Gerlich]
"Jesteśmy rozgoryczeni, bo nie dostaliśmy ani złotówki" – mówią samorządowcy z powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o VI edycję Polskiego Ładu, która skierowana była do miejscowości popegeerowskich. Z tych dwóch powiatów pieniądze otrzymała jedynie gmina Ujazd.
- To już jest kpina z samorządów – mówi Józef Swaczyna, starosta powiatu strzeleckiego. -Ja rozumiem, że chcemy wrócić do samorządów takich, które by były na skinienie palca, żeby kłaniały się gdzieś tam w Warszawie, żeby dostać pieniądze na to, czy inne. Te czasy już minęły, ja te czasy pamiętam, ale myślę, że jesteśmy w wolnej i sprawiedliwej Rzeczpospolitej, która traktuje wszystkie samorządy, wszystkich obywateli jednakowo - dodaje.

- Jesteśmy zdziwieni i rozczarowani, że nie udało się tych środków pozyskać - mówi Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. - W zasadzie w każdej naszej gminie wiejskiej funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne w przeszłości, także trudno mi wytłumaczyć całą tę sytuację, ale też nie ukrywam, że mieszkańcy oczekują od nas inwestycji m.in. w drogi i dzięki tym środkom myśmy wyszli jakby naprzeciw tym oczekiwaniom, a tak patrząc na nasze możliwości finansowe dzisiaj i w ogóle na finanse jednostek samorządu terytorialnego będzie to bardzo trudne – dodaje.


Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odpowiedział samorządowcom ze Strzelec Opolskich oraz Kędzierzyna-Koźla i zachęcił ich do podjęcia dialogu.

- Dziwię się, że rozmawiamy tutaj za pośrednictwem mediów, bo można zawsze skuteczniej rozmawiać bezpośrednio. Na pewno pierwszy mój pomysł to umówienie się na spotkanie i omówienie problemu. Jeżeli ten problem jest rzeczywiście, spójrzmy na niego razem, wspólnie, jak to wygląda, jeżeli chodzi o przyznawanie środków finansowych. To jest VI edycja Polskiego Ładu, do którego nabór i ocenę prowadził BGK. Usiądźmy i porozmawiajmy na temat tych problemów. I nie będę wypominał, ile środków trafiło do Kędzierzyna-Koźla, a ile na powiat strzelecki, a mógłbym.

Przypomnijmy, że w ramach VI edycji programu "Polski Ład" skierowanego tym razem do samorządów, w których działały państwowe gospodarstwa rolne, województwo opolskie otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę ponad 112 mln złotych.
Józef Swaczyna
Paweł Masełko
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-12-08, godz. 18:38 Kolizja na przejeździe kolejowym. Nietrzeźwy kierowca wjechał w rogatki Zdarzenie drogowe na przejeździe kolejowym na DK11 między Gotartową a Krzywizną. Kierowca osobowego audi wjechał w zamknięte rogatki. » więcej 2023-12-08, godz. 18:07 Mikołaj z prezentami u podopiecznych ośrodka "Szansa" w Opolu Podopiecznych Ośrodka Readaptacji Społecznej Szansa w Opolu odwiedził dziś (8.12) mikołaj. Prezenty sfinansowała fundacja działająca przy Opolskiej Izbie… » więcej 2023-12-08, godz. 16:13 W Instytucie Śląskim podsumowano Rok Korfantego. "On wychodzi z cienia lokalności" Czy na Wojciecha Korfantego jest jeszcze miejsce w polskiej przestrzeni publicznej i edukacji historycznej? Między innymi na to pytanie próbowali odpowiedzieć… » więcej 2023-12-08, godz. 16:11 Uwaga, smog w powiecie krapkowickim Na terenie Zdzieszowic oraz obszarów gmin Zdzieszowice, Krapkowice, Gogolin i Walce doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych i pojawiło się ryzyko przekroczenia… » więcej 2023-12-08, godz. 14:54 Gmina Strzelce Opolskie kupiła dom. W przyszłości ma służyć podopiecznym ŚDS Zaczyna brakować miejsca, dlatego potrzebne jest dodatkowe lokum. Gmina Strzelce Opolskie kupiła za ponad 500 tys. zł budynek tuż przy Środowiskowym Domu… » więcej 2023-12-08, godz. 14:52 Kolorowo i świątecznie w kluczborskim parku dzięki darczyńcom Kilka firm ufundowało świąteczne oświetlenie dla Spółdzielni Mieszkaniowej 'Przyszłość' w Kluczborku. Ozdoby zamontowano w parku Zielone Błonia, a podczas… » więcej 2023-12-08, godz. 14:49 Przy szpitalu w Strzelcach Opolskich uruchomiono poradnię neurologii dziecięcej Poradnia neurologii dziecięcej od grudnia funkcjonuje przy szpitalu w Strzelcach Opolskich. Do końca miesiąca wszystkie terminy są już zarezerwowane, ale… » więcej 2023-12-08, godz. 14:48 "Mieszkańcy dzwonią, my sprawdzamy". Kontrole pieców w gminie Nysa Na dwanaście pobranych z domowych pieców próbek, osiem nie wykazało spalania odpadów - podsumowuje początek sezonu grzewczego Andrzej Jakubowski, komendant… » więcej 2023-12-08, godz. 14:09 Cztery możliwe warianty, ale owiane tajemnicą. Pytamy, co z trzecim mostem dla Nysy - Są cztery propozycje, ale konkretnych lokalizacji jeszcze nie podają - mówi burmistrz Nysy pytany o postępy w przygotowaniach do budowy trzeciej przeprawy… » więcej 2023-12-08, godz. 14:05 Nie ma na horyzoncie podwyżek za wodę w Dobrodzieniu i Rudnikach Nie ma jak na razie planów podwyżek za wodę i ścieki w dwóch gminach powiatu oleskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »