Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-21, 15:14 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Trzeba korzystać z każdej chwili". Pełnoletni Opolanie po raz 6. spotkali się na Regionalnym Dniu Seniora [ZDJĘCIA]

Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
Regionalny Dzień Seniora "Młodość przychodzi z wiekiem" [fot. Jędrzej Łuczak]
"Młodość przychodzi z wiekiem" - to hasło oznacza, że ruszył 6. Regionalny Dzień Seniora. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu przyjechało dziś (21.09) ponad 700 osób z całej Opolszczyzny. Na miejscu mogli zbadać sobie ciśnienie czy poziom cukru, były stoiska z ofertą dla seniorów, warsztaty i występy artystyczne.
Uczestnicy przekonują, że wiek to tylko cyfra.

- Ja czas mam trochę wypełniony działeczką. Korzystam bardzo dużo z działalności, jaką prowadzi Dom Dziennego Pobytu, a teraz ostatnio Centrum Seniora, także spektrum jest szerokie, można korzystać. - Mi w ogóle czasu brakuje. Jeżdżę 3 razy w tygodniu na basen, mając 70 lat. Nie poddajemy się, idziemy przed siebie. - Trzeba korzystać z każdej chwili i z każdego dnia, żeby można było dalej funkcjonować i być aktywnym.

Regionalny Dzień Seniora skierowany jest do dwóch grup. Pierwsza to ta, która mimo wieku świetnie sobie radzi, a druga dotyczy tych osób, które są już niesamodzielne oraz niepełnosprawne. Ci seniorzy mogą liczyć na wsparcie innych osób.

- Mamy taką ofertę bezpośrednio kierowaną w ich miejscu zamieszkania, poprzez usługi opiekuńcze, usługi asystenckie i inne formy wspomagające, także usługi sąsiedzkie. Niestety mamy liczne niedobory, jeżeli chodzi szczególnie o usługę asystenci osobistej, czy też asystenci osobistej osób z niepełnosprawnościami. Staramy się w miarę możliwości głównie ze środków europejskich, zwiększać ilość tych stanowisk pracy w gminach, ale potrzeby są ciągle duże - wyjaśnia Agnieszka Gabruk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Jednym ze stoisk, które na brak zainteresowania nie mogło narzekać, było to z poradami dietetycznymi.

- Jednym z największych problemów, to jest picie wody. Bardzo ważna rzecz, a seniorzy zapominają, powinni sobie to wytrenować, nie mają tego łaknienia na wodę. To jest podstawa. Druga rzecz to za duża ilość węglowodanów, więc jeżeli chcemy żyć długo, wiecznie, bez dolegliwości, to na pewno każdy senior powinien zadbać o dietę - mówi Jolanta Maćkowiak, dietetyk kliniczny.

Dodajmy, że dzień ten organizowany jest w ramach projektu unijnego - "Opolski senior - zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom".
Seniorzy
Agnieszka Gabruk
Jolanta Maćkowiak

Wiadomości z regionu

2023-12-10, godz. 22:14 Awaria sieci wodociągowej w Opolu. Mieszkańcy osiedli Malinka i AK bez wody [AKTUALIZACJA] Problemy z dostępem do bieżącej wody na osiedlu Malinka i osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Przyczyna - pęknięta rura wodociągowa na ulicy Witosa. Jest to… » więcej 2023-12-10, godz. 20:29 "Jest ciepło, nastrojowo". Mikołajkowy kiermasz w Gogolinie Kawiarenka przygotowana przez strażaków, stoiska ze świątecznymi produktami i pracownia Świętego Mikołaja. Takie atrakcje czekały dzisiaj (10.12) na mieszkańców… » więcej 2023-12-10, godz. 20:02 Magia świąt w polsko-czeskim wydaniu. Warsztaty w Muzeum Wsi Opolskiej 60 dzieci poznawało tradycje polsko-czeskie, wspólnie ubierało choinkę, nakrywało świąteczny stół oraz odgrywało role teatralne. Magię świąt można… » więcej 2023-12-10, godz. 18:52 Nietypowa rozgrywka. Za nami turniej "Rodzinne kibicowanie fair play" w Strzelcach Opolskich Policjanci, nauczyciele, księża, a także służba więzienna - to tylko kilka z drużyn, które rywalizowały podczas halowego turnieju piłki nożnej. Kolejna… » więcej 2023-12-10, godz. 18:50 Nysa oddała hołd Bogusławowi Podborączyńskiemu. To jedyna oficjalnie uznana ofiara stanu wojennego w regionie Mieszkańcy Nysy upamiętnili Bogusława Podborączyńskiego, jedyną oficjalnie uznaną ofiarę stanu wojennego w naszym regionie. Na skwerze nieopodal miejsca… » więcej 2023-12-10, godz. 14:40 Ruszyło świąteczne szaleństwo zakupów. Trwa pierwsza z dwóch niedziel handlowych w grudniu Rusza przedświąteczny szał zakupów. Dzisiejsza (10.12) niedziela handlowa przyciąga klientów, którzy pomału rozglądają się za prezentami dla swoich… » więcej 2023-12-10, godz. 12:00 Mikołajkowy kiermasz odbędzie się w Gogolinie. "To święto całej naszej gminy" Stoiska ze świątecznymi artykułami, kawiarenka przygotowana przez strażaków, czy występy najmłodszych. Niedziela (10.12) upłynie wyjątkowo radośnie w… » więcej 2023-12-10, godz. 11:30 Nowy rozkład jazdy PKP wszedł w życie. Z Opola pojedziemy m.in. do Wiednia i Berlina Nowe połączenia z Opola do Berlina i Wiednia, dodatkowe pociągi z i do Kędzierzyna - Koźla oraz wyższy standard podróżowania - to tylko kilka z nowości… » więcej 2023-12-10, godz. 10:45 Ruszają zapisy na warsztaty bożonarodzeniowe w kluczborskim muzeum Ruszą od jutra (11.12) w Kluczborku warsztaty wykonywania ozdób świątecznych z masy samoutwardzalnej. Muzeum im. Jana Dzierżona będzie realizować takie… » więcej 2023-12-10, godz. 07:15 Czas na Jarmark Bożonarodzeniowy w Dobrodzieniu. Będzie też świąteczny koncert Koncert 'Świąteczne melodie' ma uświetnić dzisiejszy (10.12) Jarmark Bożonarodzeniowy w Dobrodzieniu. Stoiska z wieloma produktami będą dostępne od 9:00… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »