Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-08-17, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Inwentaryzacja grobów na cmentarzu w Opolu. Nieopłacone miejsca do likwidacji?

Cmentarz komunalny Opole-Półwieś [fot. Jarosław Madzia]
Cmentarz komunalny Opole-Półwieś [fot. Jarosław Madzia]
Ponad 300 nagrobków może zniknąć z cmentarza komunalnego na Półwsi w Opolu. Zlikwidowane mają być te miejsce pochówków, gdzie od kilku lat nie jest wnoszona opłata. Chodzi między innymi o groby z lat 60. i 70.
- To jest procedura, która funkcjonuje na wielu cmentarzach w Polsce. W tych miejscach, które zostaną zlikwidowane, pojawią się nowe, w których będzie możliwość ponownego pochówku - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- Jest wiele grobów, na przykład w tej starej części cmentarza, gdzie one są po prostu nieopłacane, są zaniedbane, nikt tam nie przychodzi. Zrobiliśmy taką gruntowną inwentaryzację cmentarza. Chciałabym też tutaj uspokoić, że to na pewno nie zafunkcjonuje tak, że ktoś nie był pół roku, czy rok na grobie osoby najbliższej, zapomniał opłacić i nagle okaże się, że grób jest zlikwidowany. Procedura jest bardzo dokładnie opisana i sformalizowana.

Zakład Komunalny w Opolu rozpoczął w tym celu akcję informacyjną. Na zadłużonych kwaterach pojawią się informacje o konieczności wniesienia opłaty.

- U nas będzie się to odbywać między innymi poprzez naklejenie takich informacji na grób, że może zostać poddany likwidacji, czy też ponownemu wykorzystaniu. Ta informacja będzie na grobie przez około 3 miesiące. Ja przypomnę, że tej opłaty można dokonać zawsze. Jeśli ta opłata jest dokonywana lub będzie dokonana, to nie możemy mówić absolutnie o żadnej procedurze likwidacji. Pod koniec grudnia, na początku stycznia będziemy mieć taką listę grobów, które zostaną poddane procedurze likwidacji.

- Nie planujemy przeprowadzania ekshumacji. Przepisy są takie, że po 20 latach jest możliwość ponownego pochówku w tym miejscu - dodaje Oborska-Marciniak.

Roczna opłata za grób pojedynczy na cmentarzu komunalnym w Opolu wynosi 40 złotych.
Katarzyna Oborska-Marciniak 1
Katarzyna Oborska-Marciniak 2

Wiadomości z regionu

2024-05-20, godz. 17:10 Dekada Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. "Zdaje egzamin, co nas cieszy" Ma budować przyjazny dla rodzin i seniorów klimat oraz samorząd. Opolska Karta Rodziny i Seniora ma już 10 lat. » więcej 2024-05-20, godz. 16:58 Ruszają Piastonalia. Święto studentów zapewni wiele muzycznych wrażeń Ruszają Piastonalia, czyli święto studentów opolskich uczelni. Tydzień pełen muzycznych wrażeń rozpoczyna się już dziś i potrwa do soboty. Piastonalia… » więcej 2024-05-20, godz. 16:00 We wrześniu ulice stolicy regionu opanują biegacze. Wystartuje Półmaraton Opole 2024 Nieco ponad 21 kilometrów - z takim dystansem zmierzą się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy na Półmaratonie Opole 2024. Już 7 września, po kilku latach… » więcej 2024-05-20, godz. 15:44 Jest szansa, że oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wznowi wkrótce działalność Czasowo zawieszony oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu prawdopodobnie wznowi działalność w przyszłym tygodniu. » więcej 2024-05-20, godz. 15:12 Europosłanka Róża Thun chce współpracować z samorządami Europosłanka Róża Thun, liderka Trzeciej Drogi w eurowyborach w okręgu dolnośląsko-opolskim, chce działać na rzecz samorządów. Pierwsze kroki w tym celu… » więcej 2024-05-20, godz. 15:02 "Mamy młode dusze". Do piątku Opolem rządzą seniorzy [ZDJĘCIA] Seniorzy przejęli rządy w Opolu. Ruszyły 26. Opolskie Dni Seniora. W tym roku mają one charakter królewski, bo takie też jest ich hasło - 'Po królewsku'… » więcej 2024-05-20, godz. 14:40 „To dzięki nim mamy co jeść”. Światowy Dzień Pszczół w prudnickiej szkole Obchody Światowego Dnia Pszczół zorganizował Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku. Celem jest uświadamianie znaczenia owadów w naszym ekosystemie i dla… » więcej 2024-05-20, godz. 14:26 Beata Kempa w Opolu. Ma poparcie Patryka Jakiego 'W tej kadencji Parlamentu Europejskiego traktat przeszedł zaledwie dziewięcioma głosami, w związku z tym każdy głos w kolejnej kadencji ma naprawdę kluczowe… » więcej 2024-05-20, godz. 13:10 Zatrzymany przez "łowców głów". 31-latek spędzi 4 lata w więzieniu Opolscy policjanci zatrzymali 31-letniego Kamila S., który by uniknąć więzienia ukrywał się w Holandii. » więcej 2024-05-20, godz. 12:35 Ruszył remont oddziału paszportowego. Czy klienci odbiorą na czas dokumenty? Uwaga mieszkańcy Opolszczyzny. Ruszył remont oddziału paszportowego w Opolu. Prace przeprowadzane są w hali, gdzie obsługiwani są petenci. Według zapewnień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »