Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-09, 17:34 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Wspólny krok samorządu województwa i PKP PLK ku przywróceniu powiatu głubczyckiego na kolejową mapę Polski

Zabytkowy dworzec w Głubczycach [fot: Grzegorz Frankowski]
Zabytkowy dworzec w Głubczycach [fot: Grzegorz Frankowski]
Coraz bliżej rewitalizacji linii kolejowych 177 i 294 na trasie Racibórz-Głubczyce - Racławice Śląskie. Zarząd województwa podpisał umowę z PKP PLK S.A w tej sprawie w ramach programu "Kolej plus". W planach jest elektryfikacja linii, utworzenie nowych przystanków: Gadzowice, Cyprzanów, Wojnowice. Maksymalna prędkość pociągów pasażerskich na tej trasie wyniesie 120 km/h. Pierwszym etapem projektu będzie jednak przygotowanie dokumentacji projektowej za blisko 19,5 miliona złotych.
- 85% tej kwoty będzie pokryte z programu "Kolej plus", pozostałe 15% z budżetu województwa oraz od naszych partnerów - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. - Trudno powiedzieć, ile będzie trwało przygotowanie tej dokumentacji, bo najpierw trzeba będzie wyłonić wykonawcę w drodze przetargu, ale na pewno nie krócej niż dwa lata, bo te projekty niestety tyle czasu zajmują. Wówczas jak już będziemy mieli gotową dokumentację i realny szacunek, ile będzie kosztować ta inwestycja w tej części wykonawczej, wtedy PKP PLK ogłosi drugi przetarg już dla firmy, która będzie to wykonywała.

Ostatecznie rewitalizacja linii kolejowych powinna zakończyć się do 2028 roku. - Dzisiaj na części tej linii od strony Raciborza sporadycznie kursują pociągi towarowe z niską prędkością - dodaje Szymon Ogłaza. - Nam zależy na tym, aby powiat głubczycki wrócił na kolejową mapę pasażerską Polski. Bo to jest jedyny powiat w województwie opolskim, w którym nie ma połączeń kolejowych. W planach PKP PLK wiemy doskonale, że jest gruntowna przebudowa linii 137. To jest tzw. podsudecka linia kolejowa, która prowadzi m.in. od Kędzierzyna przez Prudnik do Nysy. To z nią łączyłaby się ta, o której mówimy.

Partnerami projektu są także samorządy lokalne, czyli powiat prudnicki, gmina Głubczyce, gmina Pietrowice Wielkie, gmina Racibórz oraz firma Eko-Okna S.A. Całkowita wartość inwestycji według szacunków to ponad 575 milionów złotych, z czego 15% to wkład własny, który powinny ponieść samorządy. - One od początku deklarowały, że nie będą w stanie samodzielnie wyłożyć takich pieniędzy, dlatego liczymy, że uda się uzyskać inne źródła finansowanie np. unijne lub rządowe - dodaje Szymon Ogłaza.
Szymon Ogłaza cz.1
Szymon Ogłaza cz.2

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 13:03 Wybory 2023. ''Chciałbym zdynamizować rozwój województwa''. Szymon Ogłaza w Kędzierzynie-Koźlu Nowe rozwiązania komunikacyjne dla Kędzierzyna-Koźla, zrealizowanie koncepcji przebudowy ronda Milenijnego, budowa opolskich dróg ekspresowych przebiegających… » więcej 2023-09-22, godz. 12:28 Wrócić na pozycję lidera. Piłkarze Odry Odry grają z Miedzią Legnica Miedź Legnica to kolejna drużyna z czołówki rozgrywek piłkarskiej Fortuna 1. Ligi, która będzie rywalem Odry Opole w walce o ligowe punkty. W tabeli niebiesko-czerwoni… » więcej 2023-09-22, godz. 11:51 Zamiast zarobić na sprzedaży stracili prawie 130 tys. złotych Trzech mieszkańców powiatu kluczborskiego chciało za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego sprzedać swoje rzeczy. Jak poinformowała KWP w Opolu… » więcej 2023-09-22, godz. 11:42 Duże pieniądze płyną z UE na opolską edukację ponadpodstawową i podnoszenie kwalifikacji Blisko pół miliarda złotych - tyle pieniędzy w ramach Funduszy Europejskich trafi na edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych. Część pieniędzy zostanie… » więcej 2023-09-22, godz. 09:58 Wybory 2023. Marcelina Zawisza o relacjach z Ukrainą i prawach kobiet - Rewizja naszych relacji z Ukrainą nie jest potrzebna, a wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe także ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2023-09-22, godz. 07:14 Mieszkańcy już mogą głosować na projekty z 10. Budżetu Obywatelskiego Opola Tuż po północy ruszyło głosowanie na 10. Budżet Obywatelski Opola. Mieszkańcy mają 73 projekty do wyboru i 6 mln 800 tys zł do rozdysponowania. 24 to… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Europejski Dzień bez Samochodu - dziś opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej 2023-09-22, godz. 06:45 Wypadek śmiertelny na drodze powiatowej Bytków - Urbanowice. Zginął kierowca Tragiczne zdarzenie na odcinku drogi powiatowej Bytków - Urbanowice w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Około 5:20 na skrzyżowaniu z drogą na Pokrzywnice… » więcej 2023-09-22, godz. 06:00 Krwiodawcy na start! Podsumowanie turnieju szkół i uczelni Jedna uczelnia wyższa i jedenaście szkół ponadpodstawowych z regionu wzięło udział w XX edycji turnieju 'Młoda krew ratuje życie'. To ogólnopolska akcja… » więcej 2023-09-21, godz. 21:15 Samorządowcy ze Strzelec Opolskich i Kędzierzyna-Koźla rozczarowani Polskim Ładem. Wojewoda zachęca do dialogu 'Jesteśmy rozgoryczeni, bo nie dostaliśmy ani złotówki' - mówią samorządowcy z powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o VI edycję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »