Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-09, 20:35 Autor: Daniel Klimczak

Karetki w powiecie brzeskim z coraz lepszym wyposażeniem

Mariusz Baran [fot. BCM]
Mariusz Baran [fot. BCM]
Zespół ratownictwa medycznego z brzeskiego szpitala [fot. BCM]
Zespół ratownictwa medycznego z brzeskiego szpitala [fot. BCM]
Brzeskie pogotowie inwestuje w sprzęt do ratowania życia. W ostatnim czasie w karetkach pojawiły się między innymi urządzenia do kompresji klatki piersiowej.
Tego typu maszyny coraz częściej wykorzystywane są podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej. System wyręcza ratowników, dzięki czemu mogą oni szybciej wykonywać inne czynności. Nie bez znaczenia jest także mniejszy wysiłek, który muszą oni włożyć w przywracanie czynności życiowych pacjentów.

Zakupy udało się przeprowadzić bez nadwyrężania budżetu szpitala. Jak mówi kierownik ratownictwa medycznego w Brzeskim Centrum Medycznym Mariusz Baran, to ważne, bo łączny koszt doposażenia zespołów wyniósł około pół miliona złotych.

- To nie są pieniądze wydane przez szpital. Udało nam się z różnych projektów pozyskać kilkanaście różnego rodzaju sprzętów zaawansowanych, do prowadzenia zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych, w tym właśnie kompresory do masażu klatki piersiowej. Do tego jeszcze udało nam się pozyskać respiratory, drobny sprzęt typu plecaki, koce bakteriostatyczne - wymienia.

Sprzęt trafił do wszystkich zespołów ratownictwa medycznego w powiecie brzeskim. Przypomnijmy, że dziś są to łącznie 3 karetki. Dwie z nich stacjonują w Brzegu, a jedna w Grodkowie. Jak wskazuje BCM, standard zespołów jest bardzo wysoki, a dzięki tego typu projektom, na wyposażenie karetek trafia również sprzęt, który nie jest wymagany przez polskie normy. Obok zestawów do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, to między innymi urządzenia do pomiaru temperatury głębokiej, wykorzystywane w przypadku pacjentów z podejrzeniem hipotermii.
Mariusz Baran

Wiadomości z regionu

2023-10-04, godz. 15:35 Lider listy Trzeciej Drogi chce uznania Ślązaków za mniejszość etniczną Gwarancje dla Ślązaków przedstawili startujący w wyborach parlamentarnych kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu. » więcej 2023-10-04, godz. 15:10 Zembaczyński kontra Kukiz. Poszło o działalność Instytutu Demokracji Bezpośredniej Kolejna odsłona konfliktu o fundację związaną z Pawłem Kukizem. Tym razem poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zarzuca Instytutowi Demokracji Bezpośredniej… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 "Próbowałem zrozumieć, co się dzieje". Świadkowie przed sądem o tragicznym wypadku autokaru z 2014 roku Dziesięcioro świadków składało przed południem zeznania w sprawie wypadku autokaru opolskiego przewoźnika na autostradzie niedaleko Drezna sprzed 9 lat… » więcej 2023-10-04, godz. 13:31 Hard & sweet start! Radio Opole dodaje studentom energii na nowy rok akademicki Kawą i pączkami - tak witaliśmy żaków, którzy wrócili do nauki w murach Uniwersytetu Opolskiego. Kolejki do naszego plenerowego stoiska ustawiały się… » więcej 2023-10-04, godz. 13:30 Konfederacja apeluje o rozsądek przy nadawaniu imigrantom polskiego obywatelstwa Konfederacja przestrzega przed liberalizacją zasad przyznawania polskiego obywatelstwa cudzoziemcom. W ocenie działaczy tej formacji, może to spowodować utratę… » więcej 2023-10-04, godz. 13:05 Policja ostrzega przed fałszywymi sprzedawcami opału Opolska policja ostrzega przed oszustami, u progu sezonu grzewczego, metodą 'na opał'. Są już pierwsze tego typu zgłoszenia. Obok oszustw „na wnuczka”… » więcej 2023-10-04, godz. 12:07 Próbował zabić sekatorem? Areszt i zarzut usiłowania zabójstwa dla 36-letniego mieszkańca Brzegu 36-letni mieszkaniec Brzegu - podejrzany o usiłowanie zabójstwa. Na wniosek śledczych trafił już do tymczasowego, 3-miesięcznego aresztu. Grozi mu kara dożywotniego… » więcej 2023-10-04, godz. 11:52 Wojewoda Sławomir Kłosowski z apelem o spokojną, merytoryczną kampanię wyborczą Do wyborów parlamentarnych połączonych z referendum narodowym pozostało jedenaście dni, a przed ostatnimi dniami kampanii Radio Opole pytało wojewodę opolskiego… » więcej 2023-10-04, godz. 11:47 SOR dla dzieci i Centrum Zdrowia Dziecka w Opolu - to propozycje Szymona Ogłazy, kandydata PO Szpitalny Oddział Ratunkowy tylko dla dzieci i stworzenie w Opolu Centrum Zdrowia Dziecka - takie przedwyborcze postulaty wystosował kandydat do Sejmu RP Szymon… » więcej 2023-10-04, godz. 11:06 Ogród, herbarium i zmodernizowana kuchnia. Nowa odsłona starej świetlicy w Mechnicach Świetlica wiejska w Mechnicach przeszła remont. Obiekt w ciągu 140 lat istnienia był przedszkolem, szkołą polską, szkołą niemiecką, a ostatnio służy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »