Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-07, 19:06 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO

Konferencja prasowa dot. programu "Szansa na rodzicielstwo" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja prasowa dot. programu "Szansa na rodzicielstwo" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja prasowa dot. programu "Szansa na rodzicielstwo" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja prasowa dot. programu "Szansa na rodzicielstwo" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie "Szansa na rodzicielstwo". Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny. Program będzie realizowany w zakresie wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności. Nabór par będzie prowadzać Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
- To program napisany specjalnie dla naszego województwa przez naszych specjalistów - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Finansujemy diagnostykę, finansujemy kwalifikację w 100%, natomiast kwestie wspomaganych metod leczenia niepłodności, czyli in vitro finansujemy w wysokości 80% kosztów do wysokości 10 000 złotych.

- Z etapu diagnostyki przechodzimy praktycznie do etapu leczenia, czyli zakończenia postępowania ciążą i porodem - dodaje Marek Chowaniec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Co ważne, program gwarantuje także objęcie par opieką endokrynologiczną i psychologiczną. O szczegółach mówi dr Damian Ziętek z Klinicznego Centrum. - Para dzwoni, umawia się telefonicznie na pierwszą wizytę u lekarza. Zawsze musi przyjść para, dlatego że musimy zebrać gruntowny wywiad. A to jest podstawa. Po tym gruntownym wywiadzie przystępujemy do badań. Są to badania laboratoryjne, mikrobiologiczne oraz obrazowe. Podczas pieszej wizyty również mamy zawsze wizytę u psychologa.

Opolski szpital będzie współpracować z Ośrodkiem Leczenia Niepłodności "Parens" w Opolu, który będzie zajmować się procedurami związanymi m.in. z zapłodnieniem pozaustrojowym.

- Do technik wspomaganego rozrodu trafiają pary, które są po roku leczenia niepłodności - dodaje Wojciech Niemczyk, ginekolog-położnik, członek zarządu ośrodka "Parens". - Są to techniki, które wykorzystują naturalne cechy ludzi, a my tylko pomagamy w pewnych sytuacjach, w których natura zawodzi. A jesteśmy w stanie pomóc więcej.

Program jest skierowany do kobiet od 20 do 42 lat. Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.opolskie.pl/szansa-na-rodzicielstwo/.
Zuzanna Donath-Kasiura, Marek Chowaniec
Damian Ziętek
Wojciech Niemczyk

Wiadomości z regionu

2023-09-28, godz. 10:05 Pirat z lamborghini ma 28 lat. "Sprawa jest w toku" Policjanci z Lewina Brzeskiego ustalili personalia kierowcy lamborghini, który pod koniec czerwca wykonał piracki rajd po opolskiej autostradzie. Przekraczał… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Opolski lekarz na czele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu stanie na czele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Mała, a może uratować życie. W zdzieszowickiej koksowni pracownicy noszą specjalne opaski 130 pracowników zdzieszowickiej koksowni ArcelorMittal Poland na co dzień korzysta z opasek bezpieczeństwa. Te niewielkie urządzenia w razie potrzeby mogą… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-28, godz. 08:32 Wypadek w Strzelcach Opolskich. Samochód osobowy potrącił motocyklistę Utrudnienia w Strzelcach Opolskich na drodze krajowej 94 w rejonie urzędu skarbowego. Około 7.30 doszło do potrącenia motocyklisty. Zablokowany był jeden… » więcej 2023-09-28, godz. 08:00 Będą nowe chodniki i interaktywne przejścia w centrum Dobrodzienia Nowe chodniki oraz przejścia dla pieszych mają poprawić bezpieczeństwo w centrum Dobrodzienia. » więcej 2023-09-28, godz. 07:15 Uczniowie i mieszkańcy Praszki mają nowoczesne boisko przy szkole. Wcześniej był pękający asfalt Nowoczesne boisko wielofunkcyjne ma do dyspozycji po wielu latach Publiczna Szkoła Podstawowa numer 2 w Praszce. » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Wybory 2023. Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem publiczności Radio Opole zaprasza na przedwyborcze debaty z udziałem kandydatów startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Przez dwa tygodnie proponujemy słuchaczom… » więcej 2023-09-28, godz. 06:45 "Te rzeczy dzieją się z pasji". Ludzie kultury docenieni [ZDJĘCIA] Gala Ludzi Kultury w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu zebrała artystów i działaczy kultury z całego województwa. Marszałek województwa opolskiego… » więcej 2023-09-27, godz. 21:06 Tutaj każdy był zwycięzcą. Ponad setka dzieci uczestniczyła w turnieju integracyjnym Jedną z fundamentalnych zasad olimpizmu jest ta mówiąca, że każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tę zasadę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »