Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-25, 16:30 Autor: Witold Wośtak

40 minut i 20 pytań. Nastolatkowie wykazali się wiedzą o powiecie kluczborskim

Konkurs "Co wiecie o powiecie kluczborskim?" [fot. www.facebook.com/powiat kluczborski]
Konkurs "Co wiecie o powiecie kluczborskim?" [fot. www.facebook.com/powiat kluczborski]
Konkurs "Co wiecie o powiecie kluczborskim?" [fot. www.facebook.com/powiat kluczborski]
Konkurs "Co wiecie o powiecie kluczborskim?" [fot. www.facebook.com/powiat kluczborski]
Na 20 pytań testowych odpowiadali uczestnicy reaktywowanego po pandemii konkursu "Co wiecie o powiecie kluczborskim?" w starostwie powiatowym. Wzięły w nim udział reprezentacje trzech szkół ponadpodstawowych.
Anna Dzierżan, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku, mówi, że chodzi o propagowanie wśród młodych ludzi wiedzy o najbliższym otoczeniu.

- Konkurs jest indywidualny, aczkolwiek do szkół przekazaliśmy informację, że może przyjść maksymalnie po sześcioro uczniów. Każdy z nich odpowiada indywidualnie w formie testu przez 40 minut, a jeśli byłyby miejsca ex aequo, wtedy laureaci mają drugi etap w postaci odpowiedzi ustnej.

Rozmawialiśmy z uczestnikami przed konkursem. Igor Paluszczak, późniejszy zwycięzca z pierwszego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kluczborku, mówił, że do udziału namawiała go nauczycielka geografii.

- Udział w konkursie wynika też po części z faktu, że interesuję się okolicą Kluczborka, a po części łączę dwie pasje. Mam na myśli wycieczki rowerowe i historię starych kościołów oraz dzwonów kościelnych. Mam na ten temat wiedzę i mam nadzieję przekazać ją w konkursie.

Z kolei Angelika Pietrzak, również uczennica pierwszego LO, opowiadała o swoich przygotowaniach.

- Na pewno kilka tygodni spędziłam, szukając jakichś faktów i ciekawostek. Opierałam się między innymi o strony internetowe starostwa czy samorządów gminnych. Poza tym wypożyczałam i kupowałam różne książki. Było trudno, ale myślę, że jest dobrze.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, natomiast laureaci odbiorą je 5 czerwca w kinie Bajka podczas "Forum Ucznia Zdolnego".
Anna Dzierżan
Igor Paluszczak
Angelika Pietrzak

Wiadomości z regionu

2023-06-07, godz. 21:10 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 17:27 Niespokojny początek długiego weekendu. Mamy poważny wypadek na DK40 [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, są utrudnienia w ruchu na DK 40 między Pokrzywnicą a Twardawą. To trasa Kędzierzyn-Koźle - Głogówek. » więcej 2023-06-07, godz. 16:49 PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka… » więcej 2023-06-07, godz. 16:45 "Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem". Happening w 25. rocznicę obrony województwa [ZDJĘCIA] Mija 25 lat od 'łańcucha nadziei' w obronie województwa. Przypomnijmy, w marcu 1998 roku według rządowego projektu Opolszczyzna miała zniknąć z administracyjnej… » więcej 2023-06-07, godz. 15:44 Opole: zsypy w blokach na os. Armii Krajowej do likwidacji. Rusza kolejny etap Program nie będzie finansowany z funduszu remontowego, a z dotacji miejskich - przekonuje Arkadiusz Kowara, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu. Chodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »