Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-24, 14:11 Autor: Witold Wośtak

Były kolorowe stroje z bajek, królewskie szaty czy piżamy. Żakinada przeszła ulicami Opola [ZDJĘCIA]

Żakinada 2023 [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Żakinada 2023 [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Postaci filmowe i bajkowe, mundury, piżamy i stroje służbowe na ulicach Opola - w skrócie fantazja oraz dowolny wybór przebrania. Studenci rozpoczęli przed południem tradycyjną żakinadę.
Z Politechniki Opolskiej przy ulicy Mikołajczyka ruszyli w kolorowym pochodzie na kampus Uniwersytetu Opolskiego i dalej na Rynek.

- My ubrałyśmy się w piżamy, w sumie wzięłyśmy to, co miałyśmy, ale przynajmniej będzie nam ciepło przy dzisiejszej pogodzie. Widzimy też innych studentów w piżamach, więc jest fajnie.

- Ja ubrałem strój leniwca, bo on idealnie oddaje to, co dzieje się obecnie na moich studiach. Pisanie pracy dyplomowej to najgorsza rzecz, która może zdarzyć się studentowi. Wówczas trzeba uprzeć się, a to jest trudne.

- Ja prezentuję autorską interpretację pięknego przysłowia polskiego "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata". Część stroju pokazuje właśnie nieco zimy, a część letni klimat.

Prof. Marcin Lorenc, rektor PO, liczy, że studenci będą świętować radośnie, ale też kulturalnie. - Świętujemy przez cały tydzień, dlatego cieszę się bardzo, że gromadzi się wielu studentów. Za chwilę przejmiemy kontrolę nad miastem i wierzę, że zabawa będzie radosna, ale jednocześnie zdyscyplinowana. Jesteśmy po pandemii oraz etapie szoku po wybuchu wojny w Ukrainie, dlatego mam nadzieję, że tutaj nastąpi moment odreagowania.

Dodajmy, dzisiaj wieczorem ostatni dzień koncertów na kampusie Uniwersytetu Opolskiego, a jutro impreza przenosi się na błonia PO przy ulicy Mikołajczyka.
Studenci
Marcin Lorenc

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »