Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-05, 10:55 Autor: Katarzyna Plewnia

Prezydent Ukrainy w Polsce. Wizytę komentuje Marcin Oleksiuk z Akademii Nauk Stosowanych WSZiA w Opolu

Marcin Oleksiuk [fot. Kamila Bucyk]
Marcin Oleksiuk [fot. Kamila Bucyk]
O wymiarze dzisiejszej wizyty w Polsce prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, mówił w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Marcin Oleksiuk z Akademii Nauk Stosowanych WSZiA w Opolu.
- Prezydent Ukrainy na pewno podziękuje nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu za pomoc, która była do tej pory ogromna, ale myślę, że bardziej będziemy tu oczekiwać poruszenia spraw trudnych, spraw gospodarczych i dotyczących przyszłości Polski i Ukrainy - dodał.

- Myślę, że powinno tu paść słowo "przepraszam" w kwestii naszej wspólnej historii - stwierdził gość Radia Opole, pytany o wymiar dzisiejszej wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce.

- Mi się wydaje, że powinno tu paść takie słowo "przepraszam" i to też załatwiłoby pewną kwestię, która jest tutaj nieuregulowana od lat. Wiemy, że ta historia, przede wszystkim te wydarzenia wołyńskie będą się tutaj ciągnąć za nami w tych relacjach polsko-ukraińskich - stwierdził.

- Kwestie historyczne nie powinny jednak zdominować tej wizyty. Powinniśmy się skupić na relacjach gospodarczych - dodał Marcin Oleksiuk. - Ten aspekt odbudowy gospodarczej jest wielowymiarowy, chociażby w dobie kryzysu energetycznego Ukraina jest ogromnym producentem energii elektrycznej. Tej energii w Europie będzie brakować, tym bardziej, że Niemcy elektrownie jądrowe zamykają, a my przygotowujemy się do budowy swojej, więc nawet wymiana doświadczeń tutaj, na tym polu, byłaby istotna. A podczas tych wyłączeń systemowych prądu czy nawet braków, Ukraina mogłaby nas wspomóc i to też jest element do omówienia. Tym bardziej, że podczas wojny Ukraina została przyłączona do systemu energetycznego Europy, więc byłoby o wiele łatwiej. Na każdej płaszczyźnie, wydaje mi się, mamy tu pole do współpracy.

- Także moglibyśmy podjąć z Ukrainą współpracę rolną czy wojskową i powinny paść z ich strony jakieś deklaracje, jakieś konkrety - dodał gość Radia Opole. - Wydaje mi się, że Ukraina - tak po sąsiedzku - powinna nas brać pod uwagę w tych planach odbudowy swojego państwa. To byłoby takie podziękowanie za tę otrzymaną pomoc. - Takie jest też oczekiwanie np. naszych ukraińskich studentów - przekonywał Marcin Oleksiuk, prodziekan ds. studenckich Akademii Nauk Stosowanych WSZiA w Opolu.

- Nasi studenci właśnie liczą na to, że prezydent, przyjeżdżając tutaj, do Polski, prezydent ukraiński przede wszystkim podziękuje Polakom. Bo od studentów słyszymy, że takiej pomocy się nie spodziewali. I oni liczą właśnie, że będą także deklaracje o wspólnej współpracy. Wielu studentów mówi, że dobrze by było podpisać taki pakt gospodarczy, bo powstały tutaj firmy, które prowadzą Ukraińcy, także chcieliby w przyszłości nawiązać tutaj taką współpracę gospodarczą z korzyścią dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ukraińcy też zastanawiają się, czy zostaną tu, w Polsce, czy wrócą na Ukrainę, ale - tak jak mówię - czekają na te deklaracje też gospodarcze - dodał.

- Na naszą pomoc Ukrainie z podziwem patrzył cały świat. Wydaje mi się, że nasz udział w odbudowie Ukrainy byłby więc bardzo dobrze odczytany, natomiast pominięcie nas w tej kwestii byłoby nietaktem - podsumował Marcin Oleksiuk.
Marcin Oleksiuk, cz. 1
Marcin Oleksiuk, cz. 2
Marcin Oleksiuk, cz. 3

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 19:15 Wybory 2023. Opolska Lewica o problemach szpitali powiatowych - Sytuacja finansowa szpitali powiatowych jest dramatyczna - powiedziała w Opolu Marcelina Zawisza, kandydatka do Sejmu z opolskiej listy Lewicy. Uważa, że… » więcej 2023-09-22, godz. 18:35 "Opolska młodzież na stadiony". Kolejna edycja akcji PZPN i Ministerstwa Sportu Zdrowy tryb życia i promocja aktywnego spędzania czasu - to cel akcji 'Opolska młodzież na stadiony'. » więcej 2023-09-22, godz. 18:00 "Złota alga zaczyna znikać". Wojewoda zniósł zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego Można już korzystać z wód Kanału Gliwickiego. Wojewoda opolski odwołał rozporządzenie wprowadzone 11 września, które obejmowało między innymi zakaz… » więcej 2023-09-22, godz. 17:00 Wybory 2023. Kandydatki z Mniejszości Niemieckiej walczą o równe traktowanie kobiet Wyrównywanie szans ekonomicznych, dostępność do badań i opieki zdrowotnej dla kobiet oraz wsparcie ich w rozwoju - to główne postulaty kobiet startujących… » więcej 2023-09-22, godz. 16:45 Uroczyste wręczenie sztandarów Zakładom Karnym w Strzelcach Opolskich i Głubczycach Zakłady Karne w Strzelcach Opolskich i Głubczycach od dziś (22.09) mają swoje sztandary. Na Górze św. Anny odbyły się uroczystości nadania i przekazania… » więcej 2023-09-22, godz. 15:30 "Uderza w polski mundur". Janusz Kowalski krytykuje film "Zielona granica" Agnieszki Holland - Ten film uderza w polski mundur - tak Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, poseł Suwerennej Polski, komentuje film 'Zielona granica' w reżyserii Agnieszki… » więcej 2023-09-22, godz. 14:45 Na sprzęt i rozbudowę. 47 mln złotych dla 5 SOR-ów na Opolszczyźnie Ponad 47 milionów złotych trafi do 5 opolskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pieniądze przekazane przez resort zdrowia zostaną skierowane do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2023-09-22, godz. 14:30 Wybory 2023. "Dość rozdawnictwa". Trzecia Droga o walce z wysoką inflacją 'Bazarek drożyzny PiS' - pod takim hasłem opolscy działacze ruchu Polska 2050 zorganizowali dziś (22.09) w Opolu happening. - To wydarzanie, które organizujemy… » więcej 2023-09-22, godz. 13:29 Bezpiecznie przez drogę wojewódzką. Akcja edukacyjna najmłodszych Elementy odblaskowe, węże spacerowe i duża doza wiedzy dla najmłodszych. Policjanci wraz z Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzą akcję… » więcej 2023-09-22, godz. 13:03 Wybory 2023. ''Chciałbym zdynamizować rozwój województwa''. Szymon Ogłaza w Kędzierzynie-Koźlu Nowe rozwiązania komunikacyjne dla Kędzierzyna-Koźla, zrealizowanie koncepcji przebudowy ronda Milenijnego, budowa opolskich dróg ekspresowych przebiegających… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »