Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-17, 21:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Cały czas ważna jest prewencja". Wiosenne spotkanie kardiologów w Opolu

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole stało się chwilowo stolicą polskiej kardiologii. Kilkuset ekspertów z ośrodków medycznych w całym kraju bierze udział w 86. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i piętnastej konferencji kardiologii polskiej. Wśród omawianych tematów w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu pojawiły się najnowsze wytyczne postępowania z pacjentami.
- Problemy kardiologiczne Polaków są na pewnym stałym poziomie - mówi dr Piotr Feusette, zastępca kierownika kliniki kardiologii USK w Opolu i współorganizator tegorocznej konferencji. - Spodziewamy się, że związku z tym, że populacja na przykład naszego województwa będzie się niestety starzała z czasem, to liczba osób, które będą wymagały opieki kardiologicznej będzie systematycznie wzrastała. Natomiast ważna jest cały czas prewencja chorób układu krążenia i ważne są wytyczne, co robić jak już zachorujemy.

Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zauważa, że wiele czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które można eliminować i kontrolować, nie jest wcześnie diagnozowanych. - Ja myślę tutaj o takich bardzo prostych do zmierzenia czynnikach ryzyka, jak ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, stężenie glukozy. Nawet ten program 40 plus jest tylko przez niewielki odsetek Polaków wykorzystany. Też walczymy z otyłością. Niestety jest to coś, z czym sobie nie dajemy rady i skala problemu jest każdego roku większa. Za mało się ruszamy.

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Opolu potrwa do jutra (18.03). A więcej o wydarzeniu w sobotniej audycji Marzeny Śmierciak "Ze zdrowiem ci do twarzy" od godziny 13:00.
dr Piotr Feusette
prof. Przemysław Mitkowski

Wiadomości z regionu

2023-10-01, godz. 10:31 WYBORY 2023. "Marsz hejterów". Janusz Kowalski o Marszu Miliona Serc Ten pochód to nic innego jak pokaz hejtu wobec rządu Zjednoczonej Prawicy - powiedział dziś podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Janusz Kow… » więcej 2023-10-01, godz. 09:30 Rządowe dofinansowanie przyspieszy remont byłego dworca kolejowego w Głubczycach Gmina Głubczyce ogłosiła trzeci przetarg na wykonanie stropu nad drugą kondygnacją budynku byłego dworca PKP. W tym tygodniu samorząd otrzymał dodatkowe… » więcej 2023-10-01, godz. 09:00 Święto Chleba w Strzelcach Opolskich. Gotowanie z Rączką, koncert Kwiatkowskiego i wiele innych atrakcji Największa impreza plenerowa organizowana przez powiat strzelecki, czyli Święto Chleba w Strzelcach Opolskich już dziś (1.10). Wspólne świętowanie tradycyjnie… » więcej 2023-10-01, godz. 06:00 W opolskim skansenie dzisiaj Targi Miodów i Rękodzieła Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach zaprasza w niedzielę (01.10) na kolejne Targi Miodów i Rękodzieła. Przygotowanych będzie około 80 stoisk handlowych… » więcej 2023-09-30, godz. 19:30 Wybory 2023. Kandydatki Nowej Lewicy o koniecznym wsparciu dla psychiatrii i psychologii Psychiatria i psychologia dziecięca były tematem konferencji prasowej dwóch opolskich kandydatek do Sejmu z Komitetu Wyborczego Nowa Lewica. » więcej 2023-09-30, godz. 19:30 Odra Opole nie zwalnia tempa. ''Niebiesko-czerwoni'' pokonali GKS Katowice i umocnili się na pozycji lidera W rozegranym na stadionie przy ul. Oleskiej meczu 10. kolejki rozgrywek Fortuna 1. Ligi piłkarze Odry Opole wygrali z GKS-em Katowice 1:0. Zwycięską bramkę… » więcej 2023-09-30, godz. 18:44 Gigantyczne dynie wisienką na torcie świętowania 25-lecia powiatu krapkowickiego Dynie wielkich rozmiarów powróciły do Krapkowic. Na stadionie w Otmęcie trwa w ten weekend impreza nazwana 'OKR.25', a jej częścią jest coroczny Festiwal… » więcej 2023-09-30, godz. 18:09 Golfiści rywalizowali w Kamieniu Śląskim o puchar OIG. To również memoriał Jarosława Kozubskiego Około 40 graczy wzięło udział w turnieju golfowym o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej na polach Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim. Impreza została… » więcej 2023-09-30, godz. 17:10 Myśliwska ambona przygniotła mężczyznę. Interweniował LPR 54-letni mężczyzna został ranny po tym, gdy przewróciła się na niego drewniana myśliwska ambona. Do tego zdarzenia doszło w miejscowości Szydłowice w… » więcej 2023-09-30, godz. 17:00 "Opole tętni dobrem". Poprzez bieganie chcą promować ideę krwiodawstwa Promocja honorowego krwiodawstwa będzie przyświecać niedzielnemu (01.10) biegowi pod hasłem 'Opole Tętni Dobrem'. - Wokół jezior na opolskiej Malinie trzeba… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »