Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-17, 21:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Cały czas ważna jest prewencja". Wiosenne spotkanie kardiologów w Opolu

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole stało się chwilowo stolicą polskiej kardiologii. Kilkuset ekspertów z ośrodków medycznych w całym kraju bierze udział w 86. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i piętnastej konferencji kardiologii polskiej. Wśród omawianych tematów w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu pojawiły się najnowsze wytyczne postępowania z pacjentami.
- Problemy kardiologiczne Polaków są na pewnym stałym poziomie - mówi dr Piotr Feusette, zastępca kierownika kliniki kardiologii USK w Opolu i współorganizator tegorocznej konferencji. - Spodziewamy się, że związku z tym, że populacja na przykład naszego województwa będzie się niestety starzała z czasem, to liczba osób, które będą wymagały opieki kardiologicznej będzie systematycznie wzrastała. Natomiast ważna jest cały czas prewencja chorób układu krążenia i ważne są wytyczne, co robić jak już zachorujemy.

Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zauważa, że wiele czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które można eliminować i kontrolować, nie jest wcześnie diagnozowanych. - Ja myślę tutaj o takich bardzo prostych do zmierzenia czynnikach ryzyka, jak ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, stężenie glukozy. Nawet ten program 40 plus jest tylko przez niewielki odsetek Polaków wykorzystany. Też walczymy z otyłością. Niestety jest to coś, z czym sobie nie dajemy rady i skala problemu jest każdego roku większa. Za mało się ruszamy.

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Opolu potrwa do jutra (18.03). A więcej o wydarzeniu w sobotniej audycji Marzeny Śmierciak "Ze zdrowiem ci do twarzy" od godziny 13:00.
dr Piotr Feusette
prof. Przemysław Mitkowski

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »