Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-09, 09:50 Autor: Krzysztof Rapp

Niż demograficzny może się przełożyć na konieczność likwidacji szkół

Michał Siek [fot. Barbara Więcek]
Michał Siek [fot. Barbara Więcek]
Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Przed opolskimi szkołami ponadpodstawowymi stanęło widmo braku uczniów. Może to oznaczać konieczność likwidacji niektórych placówek i zwalniania nauczycieli. Wynika to ze zmian w systemie nauczania, ale także z demografii, która zwłaszcza w naszym regionie nie napawa optymizmem. Mówił dziś (09.03) o tym w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Siek, opolski kurator oświaty.
- To, że teraz w szkołach ponadpodstawowych jest dobrze, w takim sensie, że jest sporo uczniów i nauczyciele mają dużo pracy, wynika z tego, że reforma spowodowała to, że z trzyletnich liceów powstały czteroletnie i pięcioletnie technika z czteroletnich. Mieliśmy też po drodze podwójny rocznik i jeszcze w tym roku będzie półtora rocznika. Więc na razie jest dobrze - tłumaczy Michał Siek.

Zdaniem gościa Radia Opole, ten okres za chwilę się skończy i może się okazać, że nauczyciele nie mają kogo uczyć. Władze powiatów, czyli organy prowadzące szkoły ponadpodstawowe, już teraz powinny zastanowić się, co zrobić, żeby nie trzeba było zamykać szkół. Michał Siek uważa, że kluczem do tego będzie ciekawa oferta edukacyjna dostosowana do rynku pracy.

- Te szkoły muszą też nadążać za tą ofertą, którą ma miasto Opole choćby. Czyli dostępność do uczelni wyższych, współpraca z jakimiś zakładami pracy, klasy patronackie, większa otwartość na różnych partnerów biznesowych. To wszystko oczywiście w zależności od kierunków, w których kształcimy - wylicza Siek.

Opolski Kurator Oświaty odniósł się także do informacji o tym, że Opole przygotowuje się do otwarcia czterech oddziałów nauczania dla dzieci ze spektrum autyzmu. Rodzice tych dzieci apelowali do władz miasta, aby otworzyły całą szkołę dla autystycznej młodzieży.

- Dlatego tak to się nazywa: spektrum autyzmu, bo to są bardzo rozmaite przypadki. W moim odczuciu tworzenie szkoły typowo dla autystów nie pozwoli, żeby wszystkich jednakowo traktować. I tak trzeba ten proces kształcenia praktycznie do każdego przypadku dostosować. Więc utworzenie oddziałów jak najbardziej oceniam jako dobry ruch. Myślę, że będziemy też w kontakcie i będziemy obserwować, jak to się sprawdza - zapewnia gość Radia Opole.

Jak dodał Michał Siek, na razie do kuratorium oświaty nie dotarły informacje o tym, żeby także inne miasta w regionie chciały utworzyć takie oddziały dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu.
Michał Siek cz.1
Michał Siek cz.2
Michał Siek cz.3

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »