Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-07, 19:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Z chemią są za pan brat". Konkurs dla uczniów opolskich szkół

Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nie straszne jest im obliczanie masy i stężeń roztworów. Ponad 40 uczniów starszych klas szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursie "Z chemią za pan brat". Ten od czterech lat jest organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 14 w Opolu. Wraz z upływem czasu konkurs zyskał na randze i teraz zasięgiem obejmuje województwo.
- Myślę, że chemia i biologia to są moje ulubione przedmioty, z których najłatwiej się mi uczy. Dowiadujemy się jak coś powstaje i dokładnie z czego - mówi Małgorzata Kochman.

- Najłatwiejsze zadania w konkursie były z molami, a najtrudniejsze to zadanie o rozpuszczalności - dodaje Szymon Krum. - Lubię chemię, uczę się bardziej pod studia pod zawód - mówi Paweł.

- W tym roku mieliśmy zgłoszenia z 15 szkół. Coraz więcej osób jest zainteresowanych chemią - dodaje Iwona Gmoch-Buczek, nauczycielka chemii i matematyki w PSP nr 14 w Opolu, organizatorka konkursu. - Jest to konkurs łączący w sumie chemię i matematykę. Nie jest to zbyt prosty konkurs jako, że zadania wykraczają poza podstawę programową szkoły podstawowej. Konkurs ten ma zadania zamknięte, które dotyczyły reakcji redoks, stopni utlenienia, obliczeń stechiometrycznych i podstawowych praw chemii.

- Takie konkursy pokazują, że jest potencjał wśród uczniów - mówi Anna Kusakiewicz-Dawid, zastępca dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego, który patronuje konkursowi. - Przede wszystkim należy nie straszyć, że chemia czy nauki przyrodnicze są trudnymi. Wiadomo, że są wymagającymi, tak jak każdy przedmiot. Ważna jest tutaj kwestia nawet pokazania tego od strony, że cały czas bazujemy na prawach fizycznych czy chemicznych.

Dodajmy, że Radio Opole patronowało medialnie temu wydarzeniu.
Uczestnicy
Iwona Gmoch-Buczek
Anna Kusakiewicz-Dawid

Wiadomości z regionu

2023-10-04, godz. 19:08 "Wyborczy Ring" w Radiu Opole. Dyskutowano o służbie zdrowia i programach społecznych Ochrona zdrowia i system wsparcia socjalnego - to tematy, o których dyskutowali uczestnicy kolejnej debaty przedwyborczej w Radiu Opole. Na 'Wyborczym Ringu'… » więcej 2023-10-04, godz. 18:00 Prószków ma wydajną oczyszczalnię. Może "obsłużyć" dwa razy więcej mieszkańców Widmo katastrofy ekologicznej w Prószkowie zażegnane - mówią w gminie i otwierają wyremontowaną oczyszczalnię ścieków. Nowa, sterowana elektronicznie… » więcej 2023-10-04, godz. 17:30 Nysa: inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Już po raz 22. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie uroczyście zainaugurował rok akademicki. » więcej 2023-10-04, godz. 17:10 Założyli fałszywy sklep w Krapkowicach. Oszukali kilkanaście osób z całej Polski Oferowali pellet po atrakcyjnych cenach, ale nie dostarczali klientom towaru. Kilkanaście osób zostało oszukanych przez firmę Liverne, która rzekomo sprzedaje… » więcej 2023-10-04, godz. 17:00 Wzajemne oskarżenia i... prezenty. Oszańca zakłócił konferencję Komarzyńskiego Potyczka słowna dwóch kandydatów do Sejmu podczas konferencji prasowej Wojciecha Komarzyńskiego, startującego z listy Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcina… » więcej 2023-10-04, godz. 17:00 "Próbowałem zrozumieć, co się dzieje". Świadkowie przed sądem o tragicznym wypadku autokaru z 2014 roku Dziesięcioro świadków składało przed południem zeznania w sprawie wypadku autokaru opolskiego przewoźnika na autostradzie niedaleko Drezna sprzed 9 lat… » więcej 2023-10-04, godz. 17:00 Próbował zabić sekatorem? Areszt i zarzut usiłowania zabójstwa dla 36-letniego mieszkańca Brzegu 36-letni mieszkaniec Brzegu - podejrzany o usiłowanie zabójstwa. Na wniosek śledczych trafił już do tymczasowego, 3-miesięcznego aresztu. Grozi mu kara dożywotniego… » więcej 2023-10-04, godz. 17:00 Będzie remont, będą oszczędności. USK przejdzie pełną termomodernizację Pełne ocieplenie wszystkich budynków, wymiana okien, oświetlenia oraz starych systemów klimatyzacji. Na dachu - fotowoltaika połączona z kotłownią działającą… » więcej 2023-10-04, godz. 17:00 Co właściciel, to przebudowa. Archeolodzy penetrują ziemię wokół zamku w Dąbrowie [ZDJĘCIA] Trwa pierwsza w historii inwentaryzacja tego, co kryje ziemia wokół pałacu w Dąbrowie pod Opolem. Działania prowadzone na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora… » więcej 2023-10-04, godz. 16:55 Marszałkowskie dni dla zdrowia. Diabetycy w Nysie zachęcali do badań 'Marszałkowskie dni dla zdrowia', czyli profilaktyka i dbanie o dobre samopoczucie. Do badań zachęcają przede wszystkim diabetycy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »