Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-27, 15:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Opolska fundacja DOM na nowej ścieżce. Są przedsiębiorstwem społecznym

Galeria Biały Kruk [fot. Maciej Marciński]
Galeria Biały Kruk [fot. Maciej Marciński]
Galeria Biały Kruk [fot. Maciej Marciński]
Galeria Biały Kruk [fot. Maciej Marciński]
Status przedsiębiorstwa społecznego otrzymała działająca od 20 lat w Opolu Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Przedsiębiorstwo takie to nowość na rynku usług społecznych, wprowadzona ustawą z października zeszłego roku.
- Normuje pozycję na rynku, a z drugiej strony otwiera drogę po większe pieniądze na działanie z funduszy unijnych oraz programów rządowych - mówi Anita Czerwińska, wiceminister rodziny i polityki społecznej

- Skala działań tych państwa jest imponująca, długoletnia, ale to ogromny dorobek. Pomagają, można powiedzieć rzeszy osób, które tego wsparcia potrzebują, szczególnie dzieciom z porażeniem mózgowym. A jak wiemy, przy tym schorzeniu rehabilitacja jest potrzebna już od pierwszych chwil życia.

- Dla nas staranie o status przedsiębiorstwa społecznego było zupełnie naturalne. To czego oczekuje ustawodawca robimy od początku - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes fundacji DOM.

Chodzi o rehabilitację z jednej strony, a z drugiej aktywność zawodową niepełnosprawnych. - Nie uczą się zawodu, bo tego uczy szkoła. Oni u nas uczą się pracować, uczą się pewnej dyscypliny pracy, praw i obowiązków z tego wynikających. Oczywiście wykonują swoje zadania, które mają powierzone, w zależności od preferencji i możliwości oraz upodobań, bo to też jest bardzo ważne, żeby robić to, co się lubi.

Fundacja Dom to dziś m.in. NZOZ, ośrodek wczesnej interwencji, warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej oraz środowiskowy dom samopomocy.
Anita Czerwińska
Małgorzata Jagieluk

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »