Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-22, 17:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Środa Popielcowa rozpoczęła czas Wielkiego Postu i wielkanocnej pokuty

Środa Popielcowa [fot. Pixabay]
Środa Popielcowa [fot. Pixabay]
Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy post w Kościele katolickim. W tym dniu głowy wiernych podczas mszy świętych są posypywane popiołem. Ten ma symbolizować pokutę i nawrócenie.
- Zmierzam do spowiedzi, bo dzisiaj jest Środa Popielcowa. To dla mnie czas wyciszenia, takiego postu i przemyślenia - mówi młoda kobieta.

- Byłam posypać głowę popiołem. Moje wnuczki wyniosły to z domu i też to praktykują - mówi seniorka z Opola.

- Ten czas jest bardzo potrzebny, żeby oczyścić swoje grzechy - dodaje mieszkanka Opola.

- Każdy katolik powinien wybrać sobie jakąś drogę, żeby ten post był wielki tak jak sama nazwa wskazuje - dodaje jeden z mężczyzn.

- Wielki Post ma o wiele głębsze znaczenie, niż tylko umartwianie się. Dlatego piękniejszą nazwą jest czas wielkanocnej pokuty - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu. - Dziś w ewangelii będziemy słuchać o tym, że Chrystus nam proponuje trzy drogi postu. Pierwsza dotyczy intensywniejszej modlitwy, druga to droga jałmużny, czyli czynienia dobra i to bardzo szeroko rozumianych uczynków miłosierdzia. Trzecia to droga postu, ale to znaczy zawsze wyrzekania się czegoś mniej ważnego w imię czegoś bardziej wartościowego.

- Mamy dziś szerokie możliwości wyrzekania się nie tylko różnych pokarmów - dodaje ks. Joachim Kobienia. - Także choćby, kiedy dostrzegamy, że jesteśmy dziś uzależnieni od różnych zdobyczy techniki: internetu czy telefonu komórkowego. Może czasem warto umieć zrezygnować na dłuższą chwilę z tych dobrodziejstw techniki, a które nas bardzo mocno uzależniają

O 18.00 w kościele św. Sebastiana rozpocznie się liturgia stacyjna. Po niej nastąpi procesja pokutna do kościoła ojców Franciszkanów, gdzie zostanie odprawiona msza.

Rozpoczynający się dziś Wielki Post potrwa do Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 6 kwietnia.
Ludzie
ks. Joachim Kobienia cz.1
ks. Joachim Kobienia cz.2

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 19:15 Wybory 2023. Opolska Lewica o problemach szpitali powiatowych - Sytuacja finansowa szpitali powiatowych jest dramatyczna - powiedziała w Opolu Marcelina Zawisza, kandydatka do Sejmu z opolskiej listy Lewicy. Uważa, że… » więcej 2023-09-22, godz. 18:35 "Opolska młodzież na stadiony". Kolejna edycja akcji PZPN i Ministerstwa Sportu Zdrowy tryb życia i promocja aktywnego spędzania czasu - to cel akcji 'Opolska młodzież na stadiony'. » więcej 2023-09-22, godz. 18:00 "Złota alga zaczyna znikać". Wojewoda zniósł zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego Można już korzystać z wód Kanału Gliwickiego. Wojewoda opolski odwołał rozporządzenie wprowadzone 11 września, które obejmowało między innymi zakaz… » więcej 2023-09-22, godz. 17:00 Wybory 2023. Kandydatki z Mniejszości Niemieckiej walczą o równe traktowanie kobiet Wyrównywanie szans ekonomicznych, dostępność do badań i opieki zdrowotnej dla kobiet oraz wsparcie ich w rozwoju - to główne postulaty kobiet startujących… » więcej 2023-09-22, godz. 16:45 Uroczyste wręczenie sztandarów Zakładom Karnym w Strzelcach Opolskich i Głubczycach Zakłady Karne w Strzelcach Opolskich i Głubczycach od dziś (22.09) mają swoje sztandary. Na Górze św. Anny odbyły się uroczystości nadania i przekazania… » więcej 2023-09-22, godz. 15:30 "Uderza w polski mundur". Janusz Kowalski krytykuje film "Zielona granica" Agnieszki Holland - Ten film uderza w polski mundur - tak Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, poseł Suwerennej Polski, komentuje film 'Zielona granica' w reżyserii Agnieszki… » więcej 2023-09-22, godz. 14:45 Na sprzęt i rozbudowę. 47 mln złotych dla 5 SOR-ów na Opolszczyźnie Ponad 47 milionów złotych trafi do 5 opolskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pieniądze przekazane przez resort zdrowia zostaną skierowane do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2023-09-22, godz. 14:30 Wybory 2023. "Dość rozdawnictwa". Trzecia Droga o walce z wysoką inflacją 'Bazarek drożyzny PiS' - pod takim hasłem opolscy działacze ruchu Polska 2050 zorganizowali dziś (22.09) w Opolu happening. - To wydarzanie, które organizujemy… » więcej 2023-09-22, godz. 13:29 Bezpiecznie przez drogę wojewódzką. Akcja edukacyjna najmłodszych Elementy odblaskowe, węże spacerowe i duża doza wiedzy dla najmłodszych. Policjanci wraz z Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzą akcję… » więcej 2023-09-22, godz. 13:03 Wybory 2023. ''Chciałbym zdynamizować rozwój województwa''. Szymon Ogłaza w Kędzierzynie-Koźlu Nowe rozwiązania komunikacyjne dla Kędzierzyna-Koźla, zrealizowanie koncepcji przebudowy ronda Milenijnego, budowa opolskich dróg ekspresowych przebiegających… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »