Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-08, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt

Waldemar Czaja [fot. Paula Hołubowicz]
Waldemar Czaja [fot. Paula Hołubowicz]
Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec usłyszał prokuratorskie zarzuty działania na szkodę interesu publicznego, a chodzi o kontener sanitarny na boisku w Radawiu.
Wójt podpisał fakturę zamykającą inwestycję w grudniu 2016 roku, podczas gdy kontener został postawiony w lutym 2017 roku. Chodziło o niemal 13 tysięcy złotych. We wrześniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Oleśnie skazał wójta za umyślne przestępstwo na 5 tysięcy złotych grzywny.

Dzisiaj SSO Adam Szokalski nie miał zastrzeżeń do oceny sądu pierwszej instancji. - W tej sytuacji nie ma wątpliwości, co do umyślności działania wójta - mówił.

- Oczywiście rozumiemy, dlaczego tak się stało - kwoty nierozliczone do końca roku wracają do budżetu centralnego. Byłyby to więc pieniądze utracone dla gminy. W tym kontekście sąd również trafnie zauważa, że ewentualny brak zwrotu pieniędzy do budżetu centralnego jest znamieniem tego działania na szkodę interesu publicznego. Mówiąc w dużym cudzysłowie, to miało na celu uratowanie dotacji dla gminy.

Jak ocenił sędzia Szokalski, oleski sąd zasugerował, aby od osoby na stanowisku wójta wymagać nieco więcej dla warunkowego umorzenia kary.

- Chyba też nie do końca. To prawda, mamy osobę godną zaufania publicznego. W być może swoim błędnym przekonaniu, ale wójt działał jednak w interesie tej społeczności lokalnej. To osoba niekarana, przestrzegająca prawa, a zdarzenie miało charakter incydentalny. Nie ma przecież informacji, aby pod adresem oskarżonego można było formułować inne zarzuty łamania prawa czy naruszania reguł postępowania.

Wójt musi zapłacić 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wyrok jest prawomocny. Waldemara Czai nie było na rozprawie.
Adam Szokalski 1
Adam Szokalski 2

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej 2023-03-25, godz. 19:30 Hospicjum Betania organizuje I charytatywny kiermasz wielkanocny Stroiki, bazie i inne świąteczne ozdoby będzie można nabyć w niedzielę (26.03) podczas I charytatywnego kiermaszu wielkanocnego przed opolską Betanią… » więcej 2023-03-25, godz. 19:00 W Głubczycach można usiąść na jednej ławce z aniołem Na rynku w Głubczycach uroczyście odsłonięto dzisiaj (25.03) ławkę z aniołem. Ma to być miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom, gdzie każdy będzie… » więcej 2023-03-25, godz. 17:45 Pupile "na przełamanie" własnych fobii? Z wizytą na giełdzie terrarystycznej [ZDJĘCIA] Nie trzeba wychodzić z nimi na spacer, nie trzeba kupować zabawek, a jest okazja poznać ich mało znany świat. Hodowcy pająków, gekonów, żółwi, węży… » więcej 2023-03-25, godz. 16:30 Zmiana po 32 latach. Norbert Krajczy przechodzi na emeryturę 32 lata - tak długo Norbert Krajczy kierował nyskim ZOZ-em, jednym z największych szpitali w województwie opolskim. Teraz przechodzi na emeryturę, choć dalej… » więcej 2023-03-25, godz. 16:00 Czas na... czas letni. Będzie więcej światła i energii Na początku możemy być trochę rozbici, ale potem już... samo szczęście. W nocy śpimy krócej, ale za to będziemy dłużej cieszyć się dniem. O godzinie… » więcej 2023-03-25, godz. 15:00 Piast do wysprzątania. "Operacja czysta rzeka" w sercu Opola Po interwencji Radia Opole miasto uprzątnęło teren wokół kamionki Piast w Opolu, ale... w większości tylko w górnych partiach terenu. Zostały śmieci… » więcej 2023-03-25, godz. 15:00 Charytatywny kiermasz dla chorej Małgosi w Racławicach Śląskich W niedzielę (26.03) w Racławicach Śląskich odbędzie się charytatywny kiermasz wielkanocny, z którego cały dochód zostanie przekazany na rehabilitację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »