Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-03, 18:22 Autor: Monika Matuszkiewicz

Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie

Węgiel [fot. Maciej Marciński]
Węgiel [fot. Maciej Marciński]
Węgiel [fot. Monika Matuszkiewicz]
Węgiel [fot. Monika Matuszkiewicz]
Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu z samorządowcami z regionu. Problem pojawił się między innymi w Izbicku oraz w Lewinie Brzeskim. Jednak jak zapewnił wojewoda, mieszkańcy tych gmin mogą być spokojni. Węgiel powinien dotrzeć do nich w przyszłym tygodniu.
- Gminy te zaopatrywane są w węgiel z PGG, dlatego dziś w wideokonferencji uczestniczył również prezes PGG oraz przedstawiciel z ministerstwa aktywów państwowych - dodaje Sławomir Kłosowski.

- To są gminy, którym najczęściej brakuje węgla tego grubszego, czyli orzecha albo kostki. Nie ma problemu z groszkiem czy ekogroszkiem. Są to również problemy, które wynikają z tego, że niektóre składowiska węgla nie mają odpowiednich mocy przerobowych na to, aby przywieźć węgiel z kopalni. Są też przypadki, że gminom brakuje miejsca na ich składach węglowych. Z tych ośmiu to większość ma tego typu problem.

- Problem jest też taki, że większość gmin chce polski węgiel, a nie importowany, którego mamy pod dostatkiem. Stąd też wynika to oczekiwanie - podkreśla wojewoda opolski.

Dodatkowo również część gmin, w tym na przykład Brzeg, zgłaszała, że ma nadmiar węgla i nie wie co z nim zrobić. - W związku z tym pojawiły się też odpowiedzi ze strony ministerstwa aktywów państwowych oraz PGG, w jaki sposób ten węgiel ewentualnie może zostać przekazany innej gminie w województwie opolskim. W tej chwili ministerstwo aktywów państwowych intensywnie nad tym pracuje i w przyszłym tygodniu będziemy mieli odpowiedź.
Sławomir Kłosowski 1
Sławomir Kłosowski 2

Wiadomości z regionu

2023-03-21, godz. 12:00 Napadli i okradli seniorkę. Teraz mogą spędzić za kratkami nawet 10 lat [ZDJĘCIA, FILM] Do 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom, którzy napadli na 67-letnią mieszkankę gminy Lasowice Wielkie. » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Blokada założona niesłusznie? Mieszkaniec Opola vs straż miejska [INTERWENCJA] 'Dostaję blokadę na samochód, bo strażnicy miejscy nie znają przepisów' - skarży się mieszkaniec Opola. Mężczyzna niemal codziennie parkuje na skwerku… » więcej 2023-03-21, godz. 10:40 Rok na budowę i otwarcie w czerwcu. Centrum dla niepełnosprawnych w Krapkowicach 6 miejsc całodobowych i 7 miejsc opieki dziennej będzie mieć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych w Krapkowicach. » więcej 2023-03-21, godz. 09:30 "Każda partia chciałaby zachować swoją tożsamość i indywidualność". Piotr Sitnik o szerokiej koalicji - Na razie mamy tylko listę wspólnych spraw, nasi przedstawiciele dyskutują z PSL-em o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności zrobić w przypadku przejęcia… » więcej 2023-03-21, godz. 08:00 Głuchołazy: trwają konkursy na dyrektorów trzech podstawówek Konkursy zdecydują, kto będzie zarządzał trzema publicznymi szkołami podstawowymi w gminie Głuchołazy. Decyzje mają zapaść do końca marca. Dotychczasowym… » więcej 2023-03-21, godz. 07:15 Dużo zachorowań na grypę. Nieleczona powoduje groźne powikłania Grypa nie odpuszcza. Widać to między innymi w przychodniach POZ oraz na szpitalnych oddziałach zakaźnych, gdzie od kilku tygodni przybywa pacjentów. Chorują… » więcej 2023-03-20, godz. 21:00 ''Łączymy teorię z praktyką''. Dni otwarte w głubczyckim ''Rolniczaku'' Blisko 400 uczniów będzie w przyszłym roku szkolnym uczęszczać do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Jedna z najlepszych placówek… » więcej 2023-03-20, godz. 20:30 Hejt, używki i wygórowane ambicje rodziców. Profilaktyka przez spektakl w Łubnianach Tylko trzy dni potrwają przygotowania do wystawienia spektaklu profilaktycznego 'Sekret'. Dzisiaj (20.03) przeprowadzono casting, podczas którego wyłoniono… » więcej 2023-03-20, godz. 19:55 Opole: powstała nowa koncepcja przebudowy ul. Ozimskiej Nie na środku jezdni, a po obu stronach ulicy. Tak ma wyglądać zazielenienie ulicy Ozimskiej w Opolu. Najpierw ratusz chciał zasadzić drzewa pośrodku drogi… » więcej 2023-03-20, godz. 19:35 Rozebrana linia kolejowa utrudnia rozbudowę kanalizacji w gminie Namysłów Namysłów ma ambitne plany dotyczące rozbudowy kanalizacji. W ciągu najbliższych lat gminna spółka chce doprowadzić sieć do wszystkich miejscowości. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »