Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-01, 07:30 Autor: Joanna Gerlich

Góra św. Anny. Za zniszczenie tarasu widokowego odpowiedzą przed sądem

Tak obecnie wygląda taras widokowy na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Tak obecnie wygląda taras widokowy na Górze św. Anny [fot. Joanna Gerlich]
Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich trafił akt oskarżenia przeciwko 18-latkowi, który wraz z młodszym kolegą zniszczył taras widokowy na Górze św. Anny. Straty oszacowano na blisko 100 tys. zł.
Przypomnijmy, do zdarzenia doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Pod osłoną nocy został zniszczony taras, z którego roztacza się widok na Zdzieszowice i Leśnicę.

- Policjanci przeglądali monitoringi z otoczenia i ustalili, że tego czynu dokonało dwóch młodych mężczyzn. To mieszkańcy powiatu strzeleckiego w wieku 16 i 18 lat, którzy byli pod wpływem alkoholu – mówi Piotr Krzemionka-Kowalski, zastępca prokuratora rejonowego w Strzelcach Opolskich.

- Funkcjonariusze zabezpieczyli telefony tych mężczyzn, okazało się, że w pamięci są nagrania. Ci mężczyźni zarejestrowali część telefonami komórkowymi, co tylko potwierdziło ustalenia poczynione przez policjantów – dodaje.

Odnośnie starszego z mężczyzn sprawa zakończyła się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu w Strzelcach Opolskich. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

- Mając na uwadze, że jest to osoba nie karana wcześniej, jest młoda, można powiedzieć, że zdarzenie to zostało ocenione jako incydentalny wybryk – mówi Piotr Krzemionka-Kowalski, zastępca prokuratora rejonowego w Strzelcach Opolskich.

- Prokurator nie będzie wnosił o wymierzenie kary pozbawienia wolności, albowiem z przyczyn wychowawczych będzie lepiej jeżeli ten sprawca pozostanie na wolności i będzie miał szansę odpracować swoje winy – dodaje.

Sprawą 16-latka zajmie się sąd rodzinny.

Od kilku miesięcy taras widokowy jest wyłączony z użytkowania, ale w ostatnim czasie brakujące przęsła zostały uzupełnione. Jak ustaliliśmy w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, która jest właścicielem obiektu, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w tym tygodniu taras zostanie ponownie udostępniony dla zwiedzających.
Piotr Krzemionka-Kowalski cz. 1
Piotr Krzemionka-Kowalski cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-03-21, godz. 20:40 Odtworzyli dawne mury obronne miasta. Nietypowa akcja z okazji urodzin Ujazdu Jak dawniej wyglądały mury obronne Ujazdu? W mieście zorganizowano dzisiaj (21.03) specjalną akcję, która polegała na ustawieniu się ramię w ramię blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Dotacja jest, radości brak. Ciąg dalszy dyskusji o południowej obwodnicy Nysy Podpisanie umowy o rządową dotację nie zamyka tematu przebiegu obwodnicy południowej Nysy. Urząd marszałkowski, jako inwestor, preferuje wariant obiegający… » więcej 2023-03-21, godz. 19:40 Marsz upamiętniający św. Jana Pawła II przejdzie także w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle dołącza do miast organizujących marsz w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia. Rozpocznie je msza o godzinie… » więcej 2023-03-21, godz. 18:40 "Jest wiosna, to musi być kolorowo". W Namysłowie zachęcano do siania kwiatów Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny namysłowski magistrat zachęcał mieszkańców do wspólnego dbania o pszczoły. Pomóc w tym mają nasiona miododajnych… » więcej 2023-03-21, godz. 18:30 Dzień wagarowicza na motorach, czyli 20. ZSMotka w opolskim "mechaniczniaku" [ZDJĘCIA] Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu spędzili pierwszy dzień wiosny na... motorach. Na szkolnym placu w ramach jubileuszowej 20. ZSMotki pojawiły… » więcej 2023-03-21, godz. 18:05 Zderzenie dwóch osobówek na DW 409. Kierowca skody uciekł [VIDEO] Uderzył w jadący z naprzeciwka samochód, a następnie uciekł. Dyżurny strzeleckiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego… » więcej 2023-03-21, godz. 17:40 Witali wiosnę z Odrą Opole. Dzieci z PSP nr 5 w Opolu rywalizowały na piłkarskim torze przeszkód Witali wiosnę na sportowo. Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu wzięły dziś (21.03) udział w akcji 'Pierwszy dzień wiosny z Odrą Opole'… » więcej 2023-03-21, godz. 16:39 Zderzenie osobówki ze śmieciarką koło Krapkowic Groźnie wyglądający wypadek w Steblowie koło Krapkowic. Na prostym odcinku drogi 51-letni mieszkaniec Prudnika, bokiem swojego auta osobowego, uderzył w … » więcej 2023-03-21, godz. 16:30 Zamiast wagarów, dni otwarte. Szkoły w pierwszy dzień wiosny stawiają na promocję Pokazy w pracowniach chemicznych, fizycznych, przedstawienia teatralne, a nawet symulacje operacji na sercu. Od kilku lat szkoły średnie wykorzystują pierwszy… » więcej 2023-03-21, godz. 16:20 "Działamy zgodnie z prawem". Straż miejska o zasadach parkowania przy postojach taxi - Działamy zgodnie z przepisami - tak do zarzutów o rzekomym niesłusznym zakładaniu blokady na koła odnosi się Straż Miejska w Opolu. Przypomnijmy, do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »