Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-24, 15:44 Autor: Witold Wośtak

435. rocznica Bitwy pod Byczyną. Wielki sukces hetmana Zamoyskiego

435. rocznica Bitwy pod Byczyną [fot. Witold Wośtak]
435. rocznica Bitwy pod Byczyną [fot. Witold Wośtak]
435. rocznica Bitwy pod Byczyną [fot. Witold Wośtak]
435. rocznica Bitwy pod Byczyną [fot. Witold Wośtak]
435. rocznica Bitwy pod Byczyną [fot. Witold Wośtak]
435. rocznica Bitwy pod Byczyną [fot. Witold Wośtak]
Dokładnie 435 lat temu polski hetman Jan Zamoyski rozgromił w okolicy Byczyny wojska arcyksięcia austriackiego Maksymiliana III Habsburga. To był element walki o polski tron po śmierci króla Stefana Batorego.
W bitwie trwającej godzinę wzięło udział po 6 tysięcy żołnierzy, a życie straciło około trzech tysięcy z nich. Do dziś nie wiadomo, gdzie zlokalizowano masowy grób. Zdzisław Comporek, miejscowy historyk, uważa, że dzisiejsza technologia daje szansę na odnalezienie mogiły.

- Ja wskazałem tylko dwa możliwe miejsca, ale być może prawdopodobnych lokalizacji jest znacznie więcej. To wymagałoby jednak daleko posuniętych badań z wykorzystaniem najnowszych technik lotniczych typu drony. Przecież trzy tysiące żołnierzy to nie jest mała grupa. Najprawdopodobniej wykorzystywano wtedy różnego rodzaju gotowe doły, gdzie zasypywano zwłoki.

Marcel i Aleksander, uczniowie szkoły podstawowej w Kostowie, zapewniają, że na lekcjach historii nauczyli się wielu rzeczy o tej bitwie.

- Uważam, że wiedza o lokalnej historii jest bardzo ważna, aby znać swoje pochodzenie i wiedzieć, co kiedyś działo się na tych terenach. Według mnie, poznawanie własnych korzeni jest bardzo ważne. - Byliśmy przygotowani do tematu przez jedną z nauczycielek historii naszej szkoły. Myślę, że rozwijanie historii okolicy i poznawanie, co tu się kiedyś działo, buduje nas w życiu.

Biało-czerwoną wiązankę złożyło też Byczyńskie Stowarzyszenie Motocyklowe "Rycerz". Prezes Wiesław Walczak docenia znaczenie bitwy dla historii Polski.

- Historycznie to jest bardzo ważna bitwa, bo między innymi dzięki niej jesteśmy Polakami. To jest podziękowanie naszego stowarzyszenia w stronę hetmana Zamoyskiego. Nie ukrywam, że było nam trochę trudno zorganizować się, ale było warto dla tej idei.

Obelisk w Nowym Parku został postawiony w 1958 roku. Wiceburmistrz Renata Marzec zdaje sobie sprawę, że to miejsce wymaga odnowienia.

- Niestety jak wiadomo, borykamy się z problemami finansowymi i trudno jest nam wyremontować go z pieniędzy budżetu gminy. Niemniej jednak jeśli pojawią się jakieś możliwości pozabudżetowe, będziemy składać wnioski.

Poza złożeniem kwiatów przed obeliskiem zorganizowano też quiz dla uczniów w ośrodku kultury i otwarto wystawę obrazów "Bitwa pod Byczyną" w bibliotece.
Zdzisław Comporek
Marcel i Aleksander
Wiesław Walczak
Renata Marzec

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej 2023-02-08, godz. 16:15 Auto na parking, papiery do uzupełnienia. Kontrola WITD na przejściu granicznym Zamiast prosto do odbiorcy trafiła na strzeżony parking. Tak zakończył się kurs ciężarówki załadowanej oknami zatrzymanej przez mundurowych Wojewódzkiej… » więcej 2023-02-08, godz. 16:00 "Ja mam SUV-a, więc problem mniejszy, inni jadą slalomem". Ubytki na ulicach Opola znowu obecne [ZDJĘCIA] Wrocławska, 1 Maja, Ozimska czy wiadukt na ulicy Struga w Opolu - to tam między innymi straszą kierowców ubytki w nawierzchni. Po każdym ataku zimy tych dziur… » więcej 2023-02-08, godz. 15:30 Bez kasku i oświetlenia. Kolejny nietrzeźwy motocyklista w rękach policji Bez kasku, ale z promilami. Strzelecka policja zatrzymała w miejscowości Osiek 55-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem w późnych godzinach wieczornych… » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Sytuacja opanowana, można zakładać liczniki. Po pożarze przy Grota Roweckiego w Opolu Instalacja gazowa w bloku przy ul. Grota Roweckiego w Opolu jest szczelna - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. » więcej 2023-02-08, godz. 12:39 Zablokowane tory w Kędzierzynie-Koźlu. W nocy wykoleiła się lokomotywa i jeden z wagonów Wstrzymany jest ruch pociągów w Kędzierzynie-Koźlu na trasie zwanej magistralą podsudecką. Wczoraj (07.02) około 23:20 wypadł z torów wagon oraz jedna… » więcej 2023-02-08, godz. 12:10 Jest wyrok ws. matki 15-latki, która śmiertelnie potrąciła kobietę w Kopernikach Sąd Rejonowy w Nysie zdecydował, że matka, która pozwoliła 15-letniej córce prowadzić samochód jest winna śmierci mieszkanki Kopernik. Przypomnijmy, 24… » więcej 2023-02-08, godz. 12:00 Grozi mu do 5 lat więzienia. Pijany motocyklista w Zdzieszowicach Policyjny pościg za pijanym motocyklistą w Zdzieszowicach. Wczoraj wczesnym popołudniem (07.02) policjanci zauważyli kierującego motorowerem, który nie zastosował… » więcej 2023-02-08, godz. 11:00 Namysłów: Tomasz Wiciak zrezygnował z mandatu radnego. Wciąż pozostaje wicestarostą Zmiany w namysłowskiej radzie powiatu. Do grona radnych dołączy wkrótce Bronisława Mela, która zastąpi na tym stanowisku Tomasza Wiciaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »