Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-22, 12:59 Autor: Agnieszka Stefaniak

Przełom po spotkaniu ministra Czarnka z Mniejszością w sprawie języka?

Spotkanie ministra Czarnka z przedstawicielami MN [fot. FB Sławomir Kłosowski wojewoda opolski]
Spotkanie ministra Czarnka z przedstawicielami MN [fot. FB Sławomir Kłosowski wojewoda opolski]
Idziemy w dobrym kierunku, system wymaga modyfikacji. Trzeba to zrobić efektywnie i szybko - powiedział minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, po spotkaniu w Opolu z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej.
W spotkaniu w Opolu udział wzięli przedstawiciele VDG, czyli Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, m.in. szef MN Rafał Bartek, poseł MN Ryszard Galla oraz wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. Ministrowi towarzyszyli wojewoda Sławomir Kłosowski oraz posłanki PiS Violetta Porowska oraz Katarzyna Czochara.

Biorący udział w rozmowach poseł Galla zapewniał, że z rozmów ma wynikać, iż minister zmierza do uchylenia kontrowersyjnego rozporządzenia o zmniejszeniu finansowania języka niemieckiego jako języka mniejszości. Zdaniem posła, chodzi o przywrócenie 3 godzin w tygodniu.

Sam minister Czarnek podkreślał, że to już kolejne spotkanie w tej sprawie.

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 17:00 Niespokojne popołudnie na drogach. Wypadki w Nowych Kotkowicach i Włodarach W miejscowości Włodary koło Korfantowa doszło do zderzenia dwóch jednośladów - motocykla i skutera. Jedna osoba z obrażeniami została zabrana do szpitala… » więcej 2023-06-06, godz. 16:21 Medyczne gry symulacyjne na Uniwersytecie Opolskim. "Poziom bardzo wysoki" Nietrzeźwi pacjenci na szpitalnym oddziale ratunkowym czy pacjentka niepoinformowana o planowym zabiegu. Z takimi scenariuszami musiały poradzić sobie trzy… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Firma LUZ nadal może kursować z Kluczborka do Opola. Stanowisko marszałka 'Firma LUZ może nadal kursować między Opolem a Kluczborkiem, ale nagle pozostawiła pasażerów bez transportu'. Tak Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… » więcej 2023-06-06, godz. 15:25 Targi książki w Kędzierzynie-Koźlu. "Takie wydarzenia mogłyby być częściej" Na kozielski rynek zjechali się miłośnicy czytelnictwa. Trwa szósta edycja „Targów książki nad Odrą”. Przygotowano stoiska wydawnicze i edukacyjne… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 WBP w Opolu wydała kompendium o opolskim festiwalu. Autorem jest Jarosław Wasik Historię opolskiego festiwalu, kulturalne przemiany i trendy okiem dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można poznać w najnowszej książce wydanej przez… » więcej 2023-06-06, godz. 13:48 Sprawa zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej już w prokuraturze. To zawiadomienie WIOŚ Jest wniosek do prokuratury ws. zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej. Jak przekazał wojewoda opolski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu zdecydował… » więcej 2023-06-06, godz. 13:07 Droga przez Moszczankę - do remontu. To inwestycja w bezpieczeństwo Inwestycja w rozwój turystyki, a także w bezpieczeństwo. W Moszczance w powiecie prudnickim rozpoczęła się przebudowa drogi powiatowej prowadzącej w Góry… » więcej 2023-06-06, godz. 12:48 "Z humorem opowieści" motywem przewodnim konkursu recytatorskiego osób niepełnosprawnych Blisko 30 osób ze szkół specjalnych w regionie uczestnicy w 7. edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 'Słowem malowane' w Opolu. To jedyny konkurs… » więcej 2023-06-06, godz. 10:33 Czołowe zderzenie auta osobowego z ciężarówką w Kątach Opolskich Policja ustala okoliczności porannego wypadku na DW423 w Kątach Opolskich. Po godz. 4:15 doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego marki opel combo… » więcej 2023-06-06, godz. 09:26 Mniejszość Niemiecka u progu kampanii wyborczej. Rafał Bartek liczy na dwa mandaty - Liczymy na dwa mandaty. Od wielu lat rzetelnie pracujemy na rzecz tego regionu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Bartek. Przewodniczący Towarzystwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »