Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-18, 07:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Nie ma chętnych na szczepienia przeciwko grypie, a zachorowań coraz więcej

Szczepienia przeciwko grypie [fot. M. Matuszkiewicz]
Szczepienia przeciwko grypie [fot. M. Matuszkiewicz]
Szczepienia przeciwko grypie [fot. M. Matuszkiewicz]
Szczepienia przeciwko grypie [fot. M. Matuszkiewicz]
Szczepienia przeciwko grypie [fot. M. Matuszkiewicz]
Szczepienia przeciwko grypie [fot. M. Matuszkiewicz]
Grypa wciąż atakuje. W ostatnim tygodniu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała 3014 przypadków zakażeń wirusem grypy. Lekarze alarmują, że jedynym wyjściem, aby się ustrzec zachorowania, jest przyjęcie szczepionki. Te jednak nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. W naszym regionie zaszczepionych jest zaledwie 3 procent populacji.
Na Opolszczyźnie przygotowano ponad 100 punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie. Są to zarówno placówki podstawowej opieki zdrowotnej, jak i apteki.

- Przed zachorowaniem na grypę da się ustrzec - mówi Elżbieta Zwolennik, zastępca kierownika oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - Przede wszystkim poprzez szczepienia przeciwko grypie, ale w naszym województwie nie ma dużego zainteresowania tymi szczepieniami. Tylko 3 procent społeczeństwa w województwie się szczepi. To jest najlepsza broń na wirusy grypy.

- Zainteresowanie szczepionkami jest bardzo małe, na terenie przychodni nie mamy szczepionek. My zalecamy cały czas, aby ją przyjąć, bo ona nas chroni - dodaje Anna Doszczątek, pielęgniarka koordynująco-nadzorująca w "Centrum Zdrowia" w Opolu.

- Przed samym zachorowaniem i przed łagodniejszym przebiegiem choroby, bo ten organizm już tę szczepionkę dostanie i będzie się bronił. Objawy mogą być zdecydowanie lżejsze. Zalecamy ją dla wszystkich. Dzieci też zaczęły bardzo chorować na grypę. Natomiast osobom starszym czy schorowanym, z chorobami przewlekłymi też, zalecamy z tego względu, że potem powikłania po grypie są bardzo niebezpieczne.

- Aby poprawić tę wyszczepialność, posłowie zaproponowali zmianę prawa. W taki sposób, żeby pacjent mógł otrzymać receptę na szczepionkę bezpośrednio w aptece - podkreśla Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Wcześniej było to realizowane metodą 3 kroków. To znaczy, pacjent musiał iść do lekarza, później po szczepionkę, a następnie wracał do lekarza na szczepienie. Potem zostało to zmienione na zasadę 2 kroków, czyli można było dostać receptę od lekarza, a zaszczepić się już w aptece. W tej chwili najprawdopodobniej uda się to ograniczyć do jednego kroku, czyli pacjent jednocześnie przyjdzie do apteki, otrzyma receptę i zostanie zaszczepiony.

Szczepienia przeciwko grypie finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bezpłatne są dla kobiet w ciąży i seniorów w wieku powyżej 75 lat. Pozostali mają częściową refundację lub pełną odpłatność.
Elżbieta Zwolennik
Anna Doszczątek
Marek Tomków

Wiadomości z regionu

2023-03-29, godz. 17:30 Miał zaatakować nożem i atrapą miecza. Po dzisiejszej rozprawie zwolniony z aresztu Oskarżony został zwolniony z aresztu po dzisiejszej (29.03) rozprawie, a przed Sądem Okręgowym w Opolu zeznawała pokrzywdzona. Chodzi o sprawę Adama B. z… » więcej 2023-03-29, godz. 16:30 Podopieczni fundacji DOM będą mieli swój własny kąt. "Szansa na to, żeby pozostali w życiu społecznym" Założyciele fundacji DOM świętują złote gody. Przy tej okazji Teresa i Kazimierz Jednorogowie pragną spełnić ostatnie marzenie związane z utworzeniem… » więcej 2023-03-29, godz. 16:15 Mundur ich kręci. Uroczyste ślubowanie klas mundurowych w Sławięcicach Za mundurem... młodzież sznurem. W Zespole Szkół w Sławięcicach odbyło się dziś (29.03) ślubowanie uczniów dwóch pierwszych klas mundurowych. » więcej 2023-03-29, godz. 15:00 Prudnik: zebrano pieniądze i dary dla ukraińskiego miasta partnerskiego Darczyńcy z powiatu prudnickiego wspierają miasto Nadwórna oraz ukraińską armię. Pomoc rzeczowa jest efektem ofiarności zrzeszonych w Cechu Rzemieślników… » więcej 2023-03-29, godz. 14:30 Opolskie ze wsparciem dla ukraińskich strażaków. Pomoc pozwoli na remont sali szkoleniowej w Iwano-Frankiwsku Materiały budowlane i sprzęt otrzymali ukraińscy strażacy od urzędu marszałkowskiego i kilkunastu opolskich firm na adaptację sali edukacyjnej 'Ognik' w… » więcej 2023-03-29, godz. 13:44 Zderzenie dwóch osobówek w Leśnicy. Sprawczyni trzeźwa, drugi kierowca "pod wpływem" Pijany i będący pod wpływem środków odurzających kierowca przez przypadek wpadł w ręce policji. Dziś (29.03) przed godziną 9.00 doszło do kolizji na… » więcej 2023-03-29, godz. 13:20 Opolski wzór, szmaragdowy kolor i duży rozmiar. Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca kolejowego w Opolu [ZDJĘC… Ma 2,5 metra wysokości i waży ponad 30 kilogramów. Olbrzymia kroszonka stanęła w holu głównym dworca PKP w Opolu. To kolejny już pomnik niematerialnego… » więcej 2023-03-29, godz. 13:13 Oszuści podszywają się pod ZUS. "Nie klikajmy w podejrzane linki" Oszuści po raz kolejny podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. By wyłudzić dane, używają fałszywych wiadomości. » więcej 2023-03-29, godz. 11:13 Na remont "Wodnej Nuty", czy telebim w hali Azoty - samorząd regionu wsparł sport Kryta pływalnia 'Wodna Nuta', hala widowisko-sportowa 'Azoty' i hala sportowa w Naroku - to właśnie te obiekty otrzymały pieniądze na remont i doposażenie… » więcej 2023-03-29, godz. 06:30 Będą dwa pasy zamiast jednego. GDDKiA rozbuduje DK46 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu przygotowuje się do rozbudowy niespełna 5-kilometrowego fragmentu drogi krajowej nr 46 na odcinku od Dąbrowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »