Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-16, 11:00 Autor: Katarzyna Plewnia

"Gramy razem". Poseł Tomasz Kostuś o głosowaniach ws. noweli o SN

Tomasz Kostuś [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tomasz Kostuś [fot. Agnieszka Lubczańska]
Poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś w "Porannej Rozmowie Radia Opole" odniósł się do piątkowego (13.01) głosowania w Sejmie nad nowelizowanymi przepisami dotyczącymi Sądu Najwyższego. Ich przyjęcie jest jednym z tzw. kamieni milowych niezbędnych, by Polska mogła otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.
- Za chwilę trafi ona [nowela - red.] do Senatu, a tam mam nadzieję, nasze wspólne poprawki zostaną w projekt włączone. Pytanie, czy po powrocie projektu do Sejmu skłócona prawica będzie mieć na tyle głosów, by poprawki odrzucić - mówił poseł Tomasz Kostuś.

W piątkowym głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, Polska 2050 zagłosowała "przeciw", choć wg ustaleń opozycji, ta w całości od głosu miała się wstrzymać.

- W procesie legislacyjnym wstrzymanie się od głosu jest tak naprawdę głosem "za". Pozwoliło to tym, którzy głosowali za przyjęciem, by tę ustawę przyjąć, chociaż robiliśmy to z takim bólem serca. Dlatego, że ta ustawa jest, mówiąc delikatnie i dyplomatycznie, niedoskonała. Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego powiedział w ostatnim czasie, że ta ustawa jest niekonstytucyjna - stwierdził Tomasz Kostuś.

- Dziś lepsza jest jednak taka, kulawa ustawa o Sądzie Najwyższym, ale która pozwoli po te środki sięgnąć, niż utrzymywanie tego status quo, tego jak Zbigniew Ziobro zdewastował polski system sądowniczy - dodał parlamentarzysta.

- Wstrzymanie się części opozycji od głosu, czyli wyrażenie poparcia dla procedowania nowelizacji ustawy o SN, choć zarzuca się jej niezgodność z konstytucją, wynika z tego, że właścicielami pieniędzy z KPO są Polki i Polacy, a nie rząd - wyjaśniał piątkowy ruch opozycji w Sejmie Tomasz Kostuś. - Polacy na te pieniądze czekają - dodał. Jak mówił, cieszy się też, że skłócona prawica znów docenia wagę unijnych pieniędzy, procedując zmiany w SN.

- Jeszcze 2 lata temu premier Morawiecki mówił o wielkim sukcesie, o planie Marshalla, mówił o gigantycznych pieniądzach, o sukcesie rządu. Potem nagle się z tego wycofali i mówili, po co to pieniądze są nam potrzebne, bez KPO sobie świetnie poradzimy, pan prezes Glapiński, szef NBP, mówił, że to Niemcy mogą od nas pożyczać pieniądze, a nie my od nich, że sytuacja Polski jest wspaniała, że mamy cud gospodarczy. I teraz znowu obrót o 180 stopni, ponieważ ta sytuacja gospodarcza, za którą odpowiada rząd, jest coraz gorsza - dodał Tomasz Kostuś.

- Na koniec ustawa i tak trafi na biurko prezydenta. Od tego, czy prezydent ją podpisze, czy też np. skieruje do Trybunału Konstytucyjnego, będzie zależeć de facto dalszy los tych przepisów i KPO - mówił poseł.
Tomasz Kostuś, cz. 1
Tomasz Kostuś, cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 22:00 Obserwacja ptaków w Bierkowicach i wykład w poniedziałek. Dwie propozycje OTP Na dwa spacery ornitologiczne w Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza jutro (27.04) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-04-26, godz. 21:15 Od 15 lat płyną pod prąd. Urodziny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae i placówek w Raszowej Jubileusz 15-lecia świętuje Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raszowej, nieopodal Tarnowa Opolskiego. Placówka znana jest… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Hotelarze z Turawy gotowi do przyjęcia turystów na majówkę Ostatnie noce z przymrozkami nie zniechęciły właścicieli obiektów turystycznych z Turawy do przygotowań przed majówką. Wokół promenady słychać przede… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Berają już od 30 lat. Za nami kolejny wojewódzki konkurs gawędziarski w Izbicku Blisko 200 uczestników wzięło udział w XXX Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Ten tradycyjnie odbył się szkole podstawowej w… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Ustawa o śląskim jako języku regionalnym przyjęta przez Sejm. "To krok w dobrą stronę" Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Na mocy przepisów ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Opole przygotowuje się do świętowania majowych świąt. Wydarzenia wspólnie organizują wojewoda, marszałek i pre… To będzie patriotyczny majowy weekend na Opolszczyźnie. Plan wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej na placu Wolności. Będą oficjalne uroczystości… » więcej 2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »