Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-25, 09:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Wzór opolski na bombkach choinkowych staje się coraz bardziej popularny [ZDJĘCIA]

Bombka z opolskim wzorem [fot. Maciej Marciński]
Bombka z opolskim wzorem [fot. Maciej Marciński]
Bombka z opolskim wzorem [fot. Maciej Marciński]
Bombka z opolskim wzorem [fot. Maciej Marciński]
Choć to stosunkowo młoda tradycja na Opolszczyźnie, to bombki choinkowe z wzorem opolskim zyskują na popularności. Przygotowanie jednej takiej ozdoby w zależności od wielkości i skomplikowania motywu może zajmuje nawet cały dzień. W latach sześćdziesiątych XX wieku wzór opolski zaczęto przenosić na porcelanę i inne przedmioty użytkowe. Później rękodzielnicy i twórczynie ludowy zaczęli ozdabiać nim bombki.
- Sam wzór w sobie ma określoną liczbę kolorów - mówi Ewa Olbryt, rękodzielniczka reprezentująca Opolskie Dziouchy. - Tutaj oczywiście eksperymenty też się zdarzają. Twórczynie bardzo często, jeżeli chodzi o zimowe dekoracje, wykorzystują więcej niebieskiego, ale ten tradycyjny wzór musi posiadać te podstawowe kolory, czyli czerwony, zielony, pomarańczowy, niebieski, czarny i biały. Sam wzór to całe bukiety kwiatowe. Tak naprawdę inspiracją były wszystkie kwiaty, które gospodynie miały w ogrodzie.

Jak wyjaśnia Ewa Olbryt, każda z twórczyń ma swój własny, ale są pewne zasady, których trzeba przestrzegać. - Trze się trzymać stałej kompozycji, żeby ten wzór był symetryczny, żeby te kolory były tradycyjne. Ja maluję wzór na bombkach białych, czerwonych i czarnych. Natomiast to jest kwestia gustu danej twórczyni, bo widziałam już wzór opolski na każdym prawie kolorze.

Bombki ze wzorem opolskim można nabyć m.in. w opolskiej Cepelii, w sklepie Muzeum Wsi Opolskiej oraz zamówić w sklepie internetowym Opolskich Dziouch.
Ewa Olbryt cz.1
Ewa Olbryt cz.2

Wiadomości z regionu

2023-03-30, godz. 07:09 Utrudnienia w ruchu na obwodnicy północnej Opola. Dachował tam samochód z przyczepką Utrudnienia na obwodnicy północnej Opola. Na ul. Powstańców Warszawskich między Makro a mostem samochód z przyczepką zjechał z drogi i dachował. » więcej 2023-03-30, godz. 07:00 Już w niedzielę Jarmark Wielkanocny w Opolu. MZK uruchomi dodatkowe kursy autobusów do skansenu Autobusem na Jarmark Wielkanocny w opolskim skansenie. Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu uruchamia dodatkowe kursy linii nr 5, które będą obsługiwać niedzielne… » więcej 2023-03-29, godz. 21:30 Obrona dobrego imienia Jana Pawła II, zmiany w budżecie i tytuły honorowe. W czwartek sesja w Opolu Przed nami 70. sesja Rady Miasta Opola. W czwartek (30.03) radni zajmą się między innymi zmianami w budżecie na ten rok, a także uchwałą w sprawie programu… » więcej 2023-03-29, godz. 20:10 Pożar traw koło Namysłowa. W powiecie oleskim zapaliły się baloty słomy Półtora hektara traw zapaliło się w miejscowości Młokicie w powiecie namysłowskim. » więcej 2023-03-29, godz. 19:15 Nocne utrudnienia w ruchu na węźle Krapkowice. Czasowo zostanie zamknięta łącznica wjazdowa Uwaga kierowcy na opolskiej A4 - dziś w nocy (z 29.03 na 30.03) między 22:00 a 6:00 zostanie czasowo zamknięta łącznica wjazdowa w stronę Wrocławia na węźle… » więcej 2023-03-29, godz. 19:00 Najmłodsi na lekcjach dbają o ogródek, a na szkolnych parapetach obserwują rozsady Sieją, plewią, przesadzają, a przy tym dobrze się bawią i uczą. Podczas lekcji w klasach I-III w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzelcach Opolskich… » więcej 2023-03-29, godz. 17:30 Miał zaatakować nożem i atrapą miecza. Po dzisiejszej rozprawie zwolniony z aresztu Oskarżony został zwolniony z aresztu po dzisiejszej (29.03) rozprawie, a przed Sądem Okręgowym w Opolu zeznawała pokrzywdzona. Chodzi o sprawę Adama B. z… » więcej 2023-03-29, godz. 16:30 Podopieczni fundacji DOM będą mieli swój własny kąt. "Szansa na to, żeby pozostali w życiu społecznym" Założyciele fundacji DOM świętują złote gody. Przy tej okazji Teresa i Kazimierz Jednorogowie pragną spełnić ostatnie marzenie związane z utworzeniem… » więcej 2023-03-29, godz. 16:15 Mundur ich kręci. Uroczyste ślubowanie klas mundurowych w Sławięcicach Za mundurem... młodzież sznurem. W Zespole Szkół w Sławięcicach odbyło się dziś (29.03) ślubowanie uczniów dwóch pierwszych klas mundurowych. » więcej 2023-03-29, godz. 15:00 Prudnik: zebrano pieniądze i dary dla ukraińskiego miasta partnerskiego Darczyńcy z powiatu prudnickiego wspierają miasto Nadwórna oraz ukraińską armię. Pomoc rzeczowa jest efektem ofiarności zrzeszonych w Cechu Rzemieślników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »