Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-06, 11:20 Autor: Agnieszka Stefaniak

Nowa metoda w chirurgii otyłości. Pionierski zabieg wykonano w Opolu

Bariclip [fot.drmuratustun.com/Visual Credits: Dr. Thiago Patta]
Bariclip [fot.drmuratustun.com/Visual Credits: Dr. Thiago Patta]
Pierwszy w Polsce zabieg założenia tzw. bariclipa na żołądek przeprowadzono w szpitalu MSWiA w Opolu. To najnowsza, praktykowana do tej pory jedynie w Belgii, Francji i Ameryce Południowej metoda chirurgicznego leczenia otyłości.
Na żołądek osoby otyłej zakładany jest specjalistyczny klips.

- Urządzenie z silikonu, którego zadaniem będzie odizolowanie znacznej części żołądka od możliwości magazynowania, trawienia pokarmu i stworzenie takich warunków anatomicznych jak przy resekcji rękawowej żołądka - tłumaczy dr Dariusz Sokołowski a oddziału chirurgii szpitala MSWiA w Opolu, który kierował zespołem operatorów. Zabieg zajął im dokładnie 65 minut. Pacjentka od lat walczy z otyłością. Zaliczała kolejne efekty jo-jo.

- W styczniu ważyłam 140 kilogramów, jak poszłam do pracy to schudłam 30. Tylko, że ja szybko powracam i chciałabym po prostu tak już schudnąć, żeby już nie wrócić do tego, co było wcześniej. Żebym po prostu nie była taka gruba.

Operacja bariatryczna daje takie możliwości, ale jest tylko przepustką. Po niej zaczyna się życie pod opieką m.in. dietetyka klinicznego.

Dodajmy, że zabieg jest refundowany dla ściśle określonej grupy. Tu mowa jest m.in. o chorobach współistniejących - np. nadciśnieniu. Na dziś kolejka oczekujących sięga pół roku.

Więcej na ten temat jeszcze dziś w magazynie Reporterskie Tu i Teraz, po godzinie 15:00.
Dariusz Sokołowski
pacjentka dra Sokołowskiego

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 08:43 Mocno wiało w regionie. Prawie 40 interwencji opolskich strażaków Prawie 40 razy wyjeżdżali opolscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w regionie. Były to najczęściej pochylone lub powalone na jezdnie… » więcej 2023-02-04, godz. 08:00 Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA] Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym… » więcej 2023-02-04, godz. 07:16 „To spełnienie naszych najskrytszych marzeń”. Do Jemielnicy przyjechał nowy samochód strażacki Prawie milion złotych kosztował samochód strażacki, który w piątek (3.02) zaparkował w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy. W hucznym przywitaniu… » więcej 2023-02-04, godz. 07:00 Noś odblaski – bądź widoczny na drodze! Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło akcję przekazywania opasek odblaskowych dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkół autobusami PKS. » więcej 2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »