Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-02, 16:15 Autor: Grzegorz Frankowski

Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus

Spotkanie z Grzegorzem Tomaszewskim, byłym więźniem obozu w Birkenau - [fot: Grzegorz Frankowski]
Spotkanie z Grzegorzem Tomaszewskim, byłym więźniem obozu w Birkenau - [fot: Grzegorz Frankowski]
"Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość" - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół w Kietrzu wspólnie ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Włoch i Portugalii. Projekt porusza trudny okres historii nazizmu, holocaustu i dyskryminacji rasowej w Europie.
- Przypominamy błędy przeszłości, które doprowadziły do nienawiści, wykluczenia społecznego i ludobójstwa – mówi Anna Ludwikowska-Wierzchowiec, dyrektor Zespołu Szkół w Kietrzu.

- Najważniejsze w naszym projekcie, to przypomnieć o historii, wskazać, co było złe. Pochylić się nad przyczynami tego, co było złe i znaleźć takie rozwiązania, takie sposoby zachowania tych młodych ludzi, bo to dla nich jest ten projekt. Dla nastolatków, aby nigdy to się więcej nie powtórzyło. To jest o tyle ważne, że sytuacja dogoniła nasz projekt. Mamy wojnę za granicą. Mamy odradzające się odradzające się ruchy neonazistowskie, nacjonalistyczne. Wiec wydaje mi się, że akurat taka tematyka projektu jest bardzo istotna

Gościem specjalnym projektu był Grzegorz Tomaszewski, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Birkenau, który opowiedział młodzieży o swoich obozowych przeżyciach. - Byłem u doktora Mengele, który prowadził doświadczenia. Chciał ze mnie zrobić Aryjczyka. To jest typowa rasa niemiecka. Przekształcał mi oczy na zielonkowato-błękitne. Dzisiaj na jedno oko w ogóle nie widzę, a w drugim oku siatkówkę mam przyklejoną na silikonie. To są skutki doświadczeń doktora Mengele.

Oprócz poznawania historii, młodzież brała również udział w wielu zajęciach integracyjnych. Dodajmy, że głównym językiem projektu był język angielski.
Anna Ludwikowska-Wierzchowiec
Grzegorz Tomaszewski

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 11:00 Studniówka z Radiem Opole. Dzisiaj bawią się maturzyści opolskiego Elektryczniaka Kolejny weekend zabaw studniówkowych z Radiem Opole. Dzisiaj (04.02) na bal wybierają się maturzyści z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki… » więcej 2023-02-04, godz. 08:43 Mocno wiało w regionie. Prawie 40 interwencji opolskich strażaków Prawie 40 razy wyjeżdżali opolscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w regionie. Były to najczęściej pochylone lub powalone na jezdnie… » więcej 2023-02-04, godz. 08:00 Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA] Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym… » więcej 2023-02-04, godz. 07:16 „To spełnienie naszych najskrytszych marzeń”. Do Jemielnicy przyjechał nowy samochód strażacki Prawie milion złotych kosztował samochód strażacki, który w piątek (3.02) zaparkował w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy. W hucznym przywitaniu… » więcej 2023-02-04, godz. 07:00 Noś odblaski – bądź widoczny na drodze! Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło akcję przekazywania opasek odblaskowych dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkół autobusami PKS. » więcej 2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »