Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-27, 10:30 Autor: Jacek Rudnik

Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku?

dworzec Gogolin [fot. Maciej Marciński]
dworzec Gogolin [fot. Maciej Marciński]
Szymon Ogłaza [fot. Marcin Skomudek]
Szymon Ogłaza [fot. Marcin Skomudek]
Dworzec PKP Opole Główne [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec PKP Opole Główne [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec PKP w Opolu będzie nosił nazwę Związku Polaków w Niemczech [fot.M.Matuszkiewicz]
Dworzec PKP w Opolu będzie nosił nazwę Związku Polaków w Niemczech [fot.M.Matuszkiewicz]
Opole Główne [fot. Maciej Marciński]
Opole Główne [fot. Maciej Marciński]
W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim w przyszłym roku. W ciągu pięciu lat utrzymanie infrastruktury zdrożało prawie dwukrotnie. O wyzwaniach na przyszły rok mówił na antenie Radia Opole członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.
Samorządy poszczególnych regionów, razem z Agencją Rozwoju Przemysłu, są współwłaścicielem wydzielonej z PKP spółki Polregio, która jest odpowiedzialna za realizację połączeń lokalnych w poszczególnych województwach.

- W przyszłym roku nie wytniemy niczego w połączeniach kolei regionalnej - zapowiedział w "Porannej Rozmowie Radia Opole"  członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, odnosząc się do kondycji spółki Polregio.

Jak zaznaczył, rok 2023 będzie rokiem utrzymania tego co było, ale kosztem ogromnego dla samorządu województwa wysiłku finansowego.

- Biorąc pod uwagę to, że na przestrzeni pięciu lat koszty wzrosły z 47 do blisko 100 milionów złotych, to myślę, iż dużym osiągnięciem jest to, że nie ograniczamy oferty przewozowej i utrzymujemy ją na poziomie ubiegłego roku. Powoli kończą się też remonty, w związku z czym łatwiej dojechać ze strony Kędzierzyna-Koźla, ale cały czas jeszcze mamy remont w Opolu Głównym, co odczuwa cały system połączeń w województwie - wyjaśnił Szymon Ogłaza.

Samorząd regionu planuje też w przyszłym roku doposażenie taboru kolejowego, ale poziom finansowania w tym przypadku będzie zależny od wysokości transz UE przede wszystkim w ramach Krajowego Planu Odbudowy, w którym przewidziano wsparcie dla kolei regionalnej.
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2023-02-07, godz. 21:30 Głuchołazy: bez kolejnego dofinansowania budowa pływalni nie wystartuje Również i w tym roku nie ruszy budowa krytego basenu w Głuchołazach. Gmina ma już umowę z ministerstwem sportu na 3,5 mln zł dofinansowania inwestycji przy… » więcej 2023-02-07, godz. 21:15 Powiat głubczycki organizuje powtórkę dla maturzystów Starostwo powiatowe w Głubczycach kolejny rok z rzędu finansuje dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących… » więcej 2023-02-07, godz. 19:30 Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA] O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Druhowie OSP ze Skotnicy jeżdżą do akcji nowszym wozem Strażacy ochotnicy ze Skotnicy mają do dyspozycji zdecydowanie nowszy wóz niż dotychczas. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR MAN z 2006 roku… » więcej 2023-02-07, godz. 18:12 Opole: rodzice nie poddają się w walce o szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. W sprawę włącza się radny Batko - Taka placówka w Opolu jest bardzo potrzebna - tak do pomysłu stworzenia szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu odniósł się dziś (07.02) podczas konferencji… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Czy w Opolu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży? Wszystko na to wskazuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu przygotowuje się do jednej z najważniejszych inwestycji. Chodzi o budowę Centrum Zdrowia Psychicznego… » więcej 2023-02-07, godz. 16:42 Urząd gminy w Izbicku przeszedł gruntowny remont i termomodernizację Ponad 3 miliony złotych kosztował gruntowny remont i termomodernizacja budynku urzędu gminy w Izbicku. Mimo tego, że zakres inwestycji był szeroki, a same… » więcej 2023-02-07, godz. 16:41 Zamiast pracy palacza, aplikacja na smartfon. Ośrodek w Woskowicach Małych ma nowoczesny system ogrzewania Zabytkowy pałac w Woskowicach Małych doczekał się modernizacji ogrzewania i oświetlenia. Za blisko 7 milionów złotych w kompleksie zamontowano 7 pomp ciepła… » więcej 2023-02-07, godz. 16:28 Mieszkanki Opola szykują siatki maskujące do ukraińskich żołnierzy. Pomóc może każdy Potrzeba materiałów i rąk do pracy. Wolontariuszki z Ukrainy ruszyły z akcją tworzenia siatek maskujących dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią… » więcej 2023-02-07, godz. 15:48 Trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego Ozimka. Do wyboru pięć projektów 250 tysięcy złotych - taką kwotę mają do wydania mieszkańcy Ozimka w ramach budżetu obywatelskiego. Od kilku dni mogą oni oddawać swoje głosy na pięć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »